اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی در گفت و گو با ایران آنلاین اعلام کرد:

بخش خانگی؛ بیشترین مصرف کننده گاز

بخش خانگی؛ بیشترین مصرف کننده گاز
رضوان آیراملو

در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب گاز در استان آذربایجان‌غربی به مصرف رسیده‌است که بخش خانگی با 54 درصد مصرف، سرآمد مصرف‌کنندگان گاز در استان بوده است.

به گزارش ایران آنلاین، مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی ضمن اعلام این خبر گفت: این استان، یک میلیون و ۷۳ هزار مشترک گاز دارد که به طور متوسط هر مشترک روزانه حدود ۲۸ مترمکعب گاز مصرف کرده است.
علیرضا شیخی از افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی گاز در استان طی سال گذشته نسبت به سال ۹۹ خبر داد و افزود: ۵۴ درصد معادل 3میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب از مصرف گاز در سال قبل مربوط به بخش خانگی و ۲۴ درصد معادل یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون مترمکعب مربوط به بخش نیروگاه‌ها بوده‌است.
وی، افزایش مشترکان خانگی را یکی از دلایل رشد مصرف گاز در استان عنوان کرد و یادآور شد: از طرفی دیگر با توجه به شدت افت دما در سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل، مصرف گاز در استان به شکل تصاعدی افزایش یافت، برای سال جاری نیز انتظار می‌رود با مصرف بهینه از سوی مشترکان بخش خانگی، میزان مصرف کاهش یابد تا نیاز صنعت و تولید استان رفع شود.

احتمال افزایش مصرف گاز در سال جاری


مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی با اشاره به تداوم روند توسعه گازرسانی و محتمل بودن افزایش مشترکان گاز در استان، اعلام کرد: پیش بینی ما این است که طی سال ۱۴۰۱ میزان مصرف گاز ۷۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته و به ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب برسد.
وی در ادامه با اعلام اینکه هم اکنون بیش از یک میلیون و  ۷۳ هزار مشترک در این استان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند، یادآور شد: از این تعداد ۲۳۸ هزار مشترک در بخش روستایی و مابقی متعلق به بخش شهری است.

شیخی، همچنین به وضعیت مناسب برخورداری صنایع آذربایجان‌غربی از نعمت گاز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر  ۲۲ شهرک صنعتی، بیش از ۱۳۲ ایستگاه CNG، و ۱۵۵۴ واحد تولیدی و صنعتی در استان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه در فصول گرم سال بیشترین میزان مصرف گاز در استان متعلق به بخش صنایع بویژه نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و کارخانه‌های سیمان است، ادامه داد: با ورود فصل سرما و در راستای پایدار گاز بخش خانگی، مصرف سوخت صنایع مدیریت شده و با اعمال محدودیت‌های لازم، تلاش می‌شود در بخش خانگی مشکلی به وجود نیاید؛ همچنان که در سال‌ گذشته با موفقیت پیک سرما را سپری کردیم.
وی در ادامه مهم‌ترین پروژه‌های در حال اجرای شرکت گاز آذربایجان‌غربی را گازرسانی به سه شهر میرآباد، خلیفان و قطور اعلام کرد و افزود: با توجه به شرایط جغرافیایی و طول اجرای پروژه، گازرسانی به این سه شهر از جمله سخت‌ترین پروژه‌های شرکت گاز به شمار می‌روند که پیش‌بینی می‌شود، امسال، گازرسانی به میرآباد و خلیفان به مرحله بهره‌برداری برسد.
شیخی، همچنین درباره رعایت پیوست زیست محیطی پروژه‌های گازرسانی شرکت گاز آذربایجان‌غربی نیز گفت: گاز به عنوان یک انرژی پاک مطرح است، از این رو رعایت مباحث زیست‌محیطی و الزامات مربوطه برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از اجرای پروژه‌های گازی در دستور کار ما قرار دارد و خود را ملزم به رعایت آنها می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در اجرای پروژه‌های خطوط انتقال گاز، ابتدا مجوزهای مربوطه را از محیط زیست و منابع طبیعی دریافت می‌کنیم تا پروژه‌ها براساس الزامات تعریف شده این سازمان‌ها اجرا شود، افزود: در اجرای پروژه‌های خطوط تغذیه نیز حداکثر تلاش‌مان این است که پروژه‌ها را با اخذ مجوز از اداره‌کل راهداری در حریم جاده‌ها اجرا کنیم تا به این ترتیب، عرصه‌های زیست‌محیطی در روند اجرای پروژه‌ها آسیب نبینند.

کپی