اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

«ایران» از شیرین تر شدن کام سهامداران بازار سرمایه در فروردین ماه گزارش می دهد

سبقت بورس از ارز و سکه

سبقت بورس از ارز و سکه

سال جدید برای بازار سهام خوش‌یمن بود و بورس توانست با پشتوانه بنیادی مناسب رشد خود را که از ماه‌های پایانی 1400 آغاز شده بود، ادامه دهد. در این ماه بازار سهام با بازدهی حدود 11درصدی، بالاتر از بازارهایی مانند طلا و ارز، درجایگاه نخست بالاترین بازدهی ماهانه بازارهای مالی ایستاد.

روزنامه ایران: نسبت‌های پایین ارزندگی سهام در کنار افزایش قیمت تولیدات و بازشدن تدریجی در‌های صادرات برای ایران که بر رشد قابل توجه درآمد شرکت‌های بورسی دلالت داشت، عواملی بود که شرایط را برای یک رشد مناسب، مهیا می‌ساخت. از این رو در این گزارش به مرور کلی مهم‌ترین وقایع مربوط به بازار در فروردین ماه می‌پردازیم.


شکست نقطه مقاومتی مهم برای سومین بار

در این ماه شاخص کل بورس توانست با شکستن نقطه مقاومتی مهم یک‌میلیون و 500هزارواحدی، جایگاه خود را در بالای این عدد تثبیت کند تا سهامداران بتوانند درماه‌های آینده با امیدواری بیشتری به بازار بنگرند. این سومین بار از زمان «سقوط بزرگ» در سال 1399 است که بازار به این نقطه مقاومتی مهم حمله می‌کند. هرچند که در دو بار گذشته شاخص نتوانست در بالای یک میلیون و 500 هزار واحد دوام آورد اما انتظار می‌رود با بهبود شاخص‌های بنیادی، این بار بازار عملکرد بهتری را از خود بر جای گذارد.


افزایش عمق مظنه، گامی در جهت افزایش شفافیت

با پیگیری‌های قوه قضائیه در سال گذشته، مسئولان بازار برآن شدند تا عمق مظنه‌های خرید و فروش را تا عدد 30 افزایش دهند. این اتفاق که به سهامداران توانایی رصد بخش زیادی از سفارش‌های خرید و فروش را می‌داد منجر به شفافیت بیشتر معاملات و کاهش احتمال تقلب شد.


افزایش دامنه نوسان تا 10درصد

در سال‌های گذشته و با شروع سقوط قیمت‌ها در سال1399، سیاست‌هایی در خصوص کاهش دامنه نوسان قیمت سهام در بازار‌های مختلف اعمال شد که همواره با نقد‌هایی از طرف کارشناسان بازار روبه‌رو می‌شد. به نظر این کارشناسان وجود دامنه محدود نوسان، نه تنها هیچ کمکی به کاهش هیجانات در بازار نمی‌کند بلکه با کاهش نقدشوندگی و فرسایشی شدن اصلاح قیمت ها، جذابیت سهام را کاهش خواهد داد.چندی پیش «مجید عشقی» از اصلاح دامنه نوسان خبر داده بود و سازمان سعی داشت تا پایان سال 1400، دامنه نوسان را به 10درصد برساند که بالاخره این امر در فروردین ماه سال‌جاری و با بهبود روند معاملات در بازار، کلید خورد و دامنه نوسان قیمت‌ها تا 6درصد افزایش یافت. افزایش دامنه نوسان خوش‌یمن بود و با افزایش تقاضا در بازار همراه شد تا بازار بتواند در هفته پایانی فروردین به روند رو به رشد خود ادامه دهد. طبق وعده‌های داده شده، درصورت مناسب بودن شرایط، دامنه نوسان می‌تواند تا 10درصد افزایش یابد که این موضوع گام مؤثری در افزایش نقدشوندگی سهام در بازار خواهد بود.


استقبال سهامداران از سهام بنیادی

اتفاق دیگری که در فروردین ماه شاهد آن بودیم، استقبال سهامداران از سهام شرکت‌های با بنیاد مناسب بود. آمار نشان می‌دهد که در این ماه سهامی که درصد روند سوددهی مناسب و درصد تقسیم سود بالایی داشته‌اند بیشتر از دیگر سهام بازار مورد استقبال سهامداران خرد قرار گرفته‌اند. این اتفاق می‌تواند خطر ایجاد حباب و بروز رفتار هیجانی در بازار را کاهش دهد و رفتار عقلایی را در بازار افزایش دهد.


افزایش 8درصدی (P/E) بازار

طی فروردین ماه و با تداوم رشد قیمت‌ها نسبت قیمت به سود(P/E) نیز شروع به افزایش کرد. به‌طوری که این نسبت از حدود 8.2 در ابتدای فروردین با 8درصد افزایش به حدود عدد 8.86رسید. هر چند که این روند می‌تواند نشان‌دهنده انتظارات مثبت در خصوص روند سوددهی شرکت‌ها باشد اما می‌تواند بازار را از نظر ارزندگی در کوتاه‌مدت با چالش‌هایی روبه‌رو کند. روند تاریخی بازار نشان می‌دهد که نسبت‌های (P/E) بالای 9، همواره با ریزش بعدی سهام همراه بوده است. انتظار می‌رود با انتشار صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای و افزایش درآمدهای محقق شده، این نسبت نیز با کاهش روبه‌رو شود.


کدام سهام بیشترین بازدهی را به خود اختصاص دادند؟

در فروردین ماه 1401، گروه سخت افزار و تجهیزات، با حدود 29درصد بازدهی، بیشترین و پیمانکاری صنعتی با منفی 14.55، کمترین بازدهی را به ثبت رساندند. همچنین گروه‌های زغال‌سنگ (با 27.55درصد)، مخابرات (با 26درصد) و محصولات غذایی (با 25درصد) در رده‌های بعدی بیشترین بازدهی ماهانه قرار گرفتند. در این ماه، نماهای «ورنا»، «فپنتا»، «تلیسه» و «خچرخش» بیشترین رشد قیمت را به خود اختصاص دادند. نمادهای «انرژی2»، «بالاس»، «خلنت» و«قجار» نیز بیشترین کاهش قیمت ماهانه را داشتند. بیشترین میانگین حجم معاملات نیز متعلق به نمادهای «شستا»، «خودرو»، «خساپا» و«خگستر» بود، نما‌های «خودر»، «خساپا»، «خگستر»و «شتران» هم بیشترین میانگین ارزش معاملات روزانه را به خود اختصاص دادند. کمترین نسبت (P/E) به گروه‌های فرآورده‌های نفتی، انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و تولید فلزات گرانبهای غیر آهن تعلق گرفت و گروه‌های پیمانکار صنعتی، تجهیزات مخابراتی و هتل و رستوران بیشترین نسبت (P/E) بازار را به خود اختصاص دادند.

انتهای پیام/

 

 

کپی