اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
فلسطینیان باشکوه ترین نماز جمعه مسجد الاقصی را اقامه کردند

نماز پیروزی

نماز پیروزی
زهره صفاری

مسلمانان فلسطینی در سومین جمعه ماه رمضان در پی عقب نشینی دولت «بنت» و ممنوع شدن حضور یهودیان در مسجد الاقصی، با تجمعی 150 هزار نفری از سراسر سرزمین‌های اشغالی عظیم‌ترین نماز جمعه چند وقت اخیر را درصحن‌های مسجدالاقصی برپا کردند و پیروزی مقاومت را جشن گرفتند..

روزنامه ایران: به گزارش شبکه خبری الجزیره، صفوف متعدد نمازگزاران در مسجدالاقصی در حالی نماز جمعه را با شکوه تمام برگزار کردند که تنها چند ساعت قبل از آن اشغالگران با حمله به صفوف نماز صبح مسلمانان در مسجدالاقصی دست‌کم57 تن از جمله سه خبرنگار را با شلیک گلوله‌های پلاستیکی و پرتاب بمب صوتی و گاز اشک آور مجروح کرده بودند.

اما این خشونت‌ها که پس از نماز جمعه نیز ادامه داشت سبب نشد تا فلسطینیان سراسر سرزمین‌های اشغالی رهسپار قدس نشوند. در این میان ساکنان کرانه باختری با محدودیت‌های بسیاری از سوی صهیونیست‌ها روبه‌رو بودند اما به رغم همه مشکلات، هزاران زن و مرد و کودک پس از اقامه نماز با در دست داشتن پرچم‌های حماس و فلسطین، شعارهای ضدصهیونیستی سر دادند.

همزمان اداره اوقاف اسلامی قدس اشغالی نیز اعلام کرد با وجود تدابیر سختگیرانه نظامیان صهیونیستی، ده‌ها هزار نمازگزار فلسطینی، پس از غروب نماز عشا و نماز تراویح را نیز در مسجد الاقصی برگزار کردند. به گفته شاهدان این تجمع به قدری گسترده بود که نظامیان برای متفرق کردن نمازگزاران اقدام به شلیک گلوله‌های پلاستیکی کردند.


فراخوان حماس برای مقاومت

خروش مردم فلسطین در سراسر سرزمین‌های اشغالی پس از سه هفته درگیری‌های پرتنش در مسجدالاقصی، صهیونیست‌ها را نیز به هراس انداخته است. شرایطی که شبکه «کان» رژیم صهیونیستی نیز به آن اشاره داشته و اعلام کرده «عومر بارلیو»، وزیر امنیت این رژیم نیروهایش را از ورود غیرضروری و بدون مجوز رؤسایشان به صحن‌های مسجد الاقصی بازداشته است.


همزمان با این اقدامات به نوشته «فرانس 24»، صهیونیست‌ها تنها مسیر ارتباطی نوار غزه را مسدود و آن را پاسخی به حملات راکتی حماس به اراضی اشغالی عنوان کردند. این در حالی بود که نظامیان صهیونیست در هفته گذشته بارها مواضع غیرنظامیان نوارغزه را هدف بمباران قرار دادند و آتش جنگ را گشودند.

براساس اعلام منابع عبری زبان، در آخرین حمله راکتی از نوار غزه، دو راکت به نواحی جنوبی سرزمین‌های اشغالی و یکی از راکت‌ها به تل آویو اصابت کرد. در همین حال به نوشته «المیادین»، جنبش مقاومت فلسطین «حماس»، در بیانیه‌ای فلسطینیان را ملزم به اتحاد برای قدس و الاقصی کرد و آنها را به مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست و اعتکاف در محوطه مسجدالاقصی برای 10 روز پایانی ماه رمضان فراخواند: «اتحاد فلسطین و مقاومت در برابر صهیونیست‌ها و شهرک نشینان مانع از اجرای نقشه‌های شوم آنها در اشغال قدس و مسجدالاقصی خواهد شد.» همزمان با این فراخوان مبارزه و در حالی که کارشناسان امور اسرائیل معتقدند حملات هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه و درگیری‌های مسجدالاقصی که به تشدید درگیری‌ها در قدس اشغالی انجامیده است، به اشکال مختلف بر زندگی شهرک نشین‌های صهیونیست تأثیر می‌گذارد.

شبکه «العالم» به نقل از خبرگزاری «واس» عربستان، از برگزاری نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی با موضوع فلسطین خبر داد. در همین حال «راوینا شمداسانی»، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل نیز خواستار انجام تحقیقات فوری و شفاف درباره حمله خشونت بار نظامیان رژیم صهیونیستی علیه نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی شد. این در حالی است که براساس آخرین آمارها تنها در سه هفته گذشته بیش از 200 نفر که عمده آنها فلسطینی بودند در درگیری‌های داخلی یا حومه مسجدالاقصی مجروح و ده‌ها تن بازداشت شده‌اند.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی