اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
ایران آنلاین از چالش های حوزه درمان در استان کردستان گزارش می دهد

مطالبات پزشکان ؛ انتظارات بیماران

مطالبات پزشکان ؛ انتظارات بیماران
سونیا محمدی خبرنگار

اختلاف نظر میان مردم و مسئولان وزارت بهداشت و درمان بر سر افزایش تعرفه ویزیت پزشکان، عدم فعالیت پزشکان حاذق در مراکز درمانی دولتی مدتی است که کام کادر درمان و مردم را تلخ کرده است .

 به گزارش ایران آنلاین ، مردمی که گلایه مند از عدم انجام عمل های جراحی در مراکز درمانی دولتی و پزشکانی که ناراضی از پرداخت حقوق دویست هزار تومانی برای یک عمل چند ساعته هستند.همچنین موضوع زیر میزی نیز که مدتهاست به عنوان آسیب جدی نظام سلامت را با مشکلات جدی  مواجه کرده ، از دیگر مسائلی است که باید عارضه یابی شود.   

  در این میان اورژانس حمزه سیدالشهدا یکی از مراکز درمانی دولتی است که بصورت ۲۴ ساعته مشغول ارائه خدمت به بیماران است .

جلو در اتاق پزشک اورژانس حمزه سیدالشهدا سنندج تعداد زیادی از مریض ها بدون رعایت فاصله مناسب برای جلوگیری از کرونا جمع شده اند. فاطمه زارعی یکی از مریض‌ها با  نسخه پیچ‌های داروخانه درخصوص قیمت بالای داروها شروع به دعوا می‌کند.
فاطمه زارعی با نشان دادن دفترچه بیمه سلامت گلایه مند است که این دفترچه هیچ کاربردی ندارد و برای یک سرما خوردگی همه دارو‌ها بصورت آزاد حساب میشود.
این بار صدای جر و بحث از اتاق پزشک به گوش می‌رسد و مریض مرد جوانی با سر شکسته و در حین خارج شدن با تهدید پزشک آنجا مبنی بر اینکه کاری می کند که خودش نیازمند مراجعه به اورژانس شود.

وارد اتاق پزشک میشوم که همزمان یک آقا وارد میشود و دفترچه خانمی را به پزشک می‌دهد و اصرار دارد که یکسری آزمایش و سه روز استعلاجی برایش بنویسد، وقتی که با مخالفت دکتر مواجه شد با بیان این جمله که: شما وظیفته کار مردم را انجام بدی و گرنه فردا میرم ازت شکایت میکنم‌ بدون هیچ تشکر یا خدافظی بیرون می‌رود.

دکتر الف.س یکی از پزشکان شاغل در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایران آنلاین، از عدم پرداخت کارانه سال گذشته دانشگاه علوم پزشکی کردستان به پزشکان خبر داد و اظهار داشت: در حالی طی این ۲سال شرایط سخت و بحرانی کرونا را قبول کردیم و خدمت رسانی به مردم را یک ساعت قطع نشده است اما همواره در پرداخت کارانه پزشکان با تاخیر مواجه هستیم.

بدهی 2500 میلیاردی 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به بدهی دانشگاه به پزشکان شاغل در مراکز درمانی این دانشگاه گفت: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی کردستان مبلغ 2500 میلیارد ریال بدهی دارد که بیش از نصف این بدهی مربوط به کادر درمان است.

بیدارپور با اشاره به سه عامل اساسی در تاخیر پرداخت کارانه ها بیان کرد: سازمان بیمه تامین اجتماعی بدیهی ۹۰ هزار میلیارد ریالی خود را به دانشگاههای علوم پزشکی کشور نتوانسته است که پرداخت کند و بر اساس مصوبه شورای عالی مقابله باکرونا کشور قرار بوده است که ۲۱۰ هزار میلیارد ریال به دانشگاههای علوم پزشکی کشور پرداخت شود که از این میزان فقط ۳۰ هزار میلیارد ریال محقق گردیده و پرداخت شده است.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه مجلس، باید یک درصد از محل مالیات بر ارزش افزوده به دانشگاه ها پرداخت شود و سازمان برنامه و بودجه موظف است مبلغ ۱۷۵ هزار میلیارد ریال به دانشگاههای علوم پزشکی کشور پرداخت کند که از این مبلغ هم فقط ۳۰ هزارمیلیارد ریال آن پرداخت شده است.

این در حالی است استاندار کردستان با تاکید بر اصلاح مدیریت در دانشگاه علوم پزشکی کردستان اذعان داشت: در سه ماه گذشته توفیق خوبی در زمینه اصلاح این فرآیند داشته ایم و در پایان سال گذشته، دانشگاه علوم پزشکی کردستان توانست پرداختی های پرسنل خود را داشته باشد و بار مالی باقیمانده نیز باید به مرور مستهلک شود.

یکی از پزشکان متخصص بیمارستان کوثر با گلایه از پایین بود حق‌الزحمه جراحی در مراکز دولتی بیان داشت: متخصصان برای انجام یک عمل جراحی چند ساعته در بیمارستان های خصوصی کار میکنند چون چندین برابر نسبت به بیمارستان های دولتی تفاوت دارد و همین امر یکی از موارد کاهش درآمد بیمارستان های دولتی و افزایش زیر میزی شده است.

اسماعیل زارعی کوشا با اشاره به هم مرز بودن با اقلیم کردستان عراق و مراجعه به مراکز درمانی استان اظهار داشت: استان کردستان به عنوان یکی از قطب‌های توریست درمانی نیازمند جذب پزشکان متخصص و فوق تخصص برای گسترش این موضوع است.

معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به پایین بودن تعرفه‌های خدمات پزشکی در مراکز درمانی دولتی افزود: ما در برابر تصویری که مردم در ذهن خود از پزشک و کلیت جامعه پزشکی  ایران دارند مسوول هستیم اما همین موارد باعث مهاجرت پزشکان متخصص ما به خارج از کشور شده است که نسبت به سالهای گذشته این پدیده افزایش یافته و لازم است معضلات و مشکلات این حوزه به درستی بطور شفاف شناسایی و مرتفع شوند.

دکتر م‌.ا با اشاره به اینکه پزشکان در نظر مردم یک قشر مرفه محسوب می‌شوند و سعی دارند با پرداخت نکردن حق ویزیت بخشی از مطالبات خود از دولت را به این نحو جبران کنند ادامه داد: اینجا حق ویزیت کمتر از ۶ هزار تومان است و انتظار دارند با این مبلغ کل اعضای یک خانواده که مریض هستند ویزیت و برای آنها دارو و آزمایش نوشته شود.

این پزشک کردستانی افزود: با یادآوری این نکته که هر فرد باید یک قبض ویزیت تهیه کند، هر روز باید شاهد توهین مردم مبنی بر پول پرست بودن پزشکان هستیم در حالی که کارانه و حق کرونا سال گذشته ما هنوز پرداخت نشده است اما پرداخت مالیات بصورت اتوماتیک وار و سریع از حقوق مان کسر می‌شود.

وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی، حجت الله عبدالملکی با نامه‌ی به رییس جمهور مخالف افزایش تعرفه پزشکان است و این در حالی است که مسولین حوزه بهداشت و درمان با تاکید بر اینکه به علت پایین بودن تعرفه‌های خدمات پزشکی شاهد هستیم افزایش تعداد خود ارجاعی ها به اورژانس ها و مراکز حوادث که باعث افزایش بار کاری و شلوغی این مراکز شده است.

کپی