اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ساماندهی و مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرقدس

ساماندهی و مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرقدس
محمودغلامی خبرنگار

ساخت وسازهای غیرمجازو غیراصولی رشد و توسعه متوازن شهری رابرهم زده وتبعات و ناهنجاری مختلف فرهنگی و اجتماعی از جمله کمبود سرانه های عمومی و خدماتی را به دنبال دارد.شهرقدس در مجاورت پایتخت ازجمله شهرهای غرب استان تهران است که گرفتار مهاجرت فزاینده، رشد نامتوازن شهری وپدیده شوم ساخت وسازهای غیرمجازاست که در این خصوص کمیته ساماندهی و مقابله با ساخت وسازهای غیرمجاز در این شهر با محوریت فرمانداری ، دادستانی ، دستگاه های نظارتی و شهرداری قدس تشکیل شد.

 به گزارش ایران آنلاین ،سعید شهلی شهردار قدس در نشست خبری با اشاره به تشکیل کمیته ساماندهی ومقابله با ساخت وسازها ی غیرمجاز بر اهمیت صنعت ساخت وساز و مسکن در توسعه ، اشتغال و اقتصاد شهری تاکید کرد و افزود: شهرداری قدس از پلاک های ثبتی و ساخت و سازهایی که بر اساس ضوابط و مقررات طرح جامع و تفصیلی انجام گیرد حمایت می کند و دراین راستا بازنگری در طرح تفصیلی با توجه به شرایط موجود شهر از طریق کمیسیون ماده پنج در حال پیگیری است و شهروندان و مالکان می توانند جهت اخذ مجوزهای قانونی و بهره مندی از تراکم قانونی به شهرداری مراجعه کنند. 

شهردار قدس اضافه کرد:ساخت و سازهای غیرمجاز ، غیراصولی و غیراستاندارد ناهنجاری و تبعات منفی گسترده برای شهر و شهروندان داشته و توسعه نامتوازن شهری را به دنبال داردکه لازم است به طور اصولی و همه جانبه با این پدیده مقابله شود.
شهلی در ادامه با اشاره به بودجه نهصدمیلیارد تومانی شهرداری در سالجاری گفت :تکمیل پروژه های نیمه کاره و فعال کردن پروژه های سرمایه گذاری و درامدهای پایدار در اولویت کاری مدیریت شهری است که احداث کارخانه آسفالت و احداث گلخانه و تولید گل و گیاه با مشارکت بخش خصوصی با این هدف گذاری در حال پیگیری و اجراست.
وی احیاء و بازسازی بافت های فرسوده شهری را از جمله طر ح ها وتکالیف مدیریت شهری عنوان کرد و گفت : حدود پنجاه درصد از جمعیت 420هزار نفری شهرقدس در محدوده بافت فرسوده شهری اسکان دارند که شهرداری مصمم است با افزایش دفاتر تسهیل گری در محلات و ارائه مشوق های قانونی زمینه نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده را فراهم کند هر چند این طرح زیربنایی نیازمند حمایت های بیشتر ملی و استانی است.
وی احداث و تکمیل پارک بانوان ، شهربازی، پیست دوچرخه سواری ، مطالعه احداث تقاطع های غیرهمسطح در میدان قدس و محور چیتگر ، اصلاح هندسی معابر برای روان سازی ترافیک را از دیگر برنامه های مدیریت شهری در سالجاری عنوان کرد . 
حسینعلی مقدم رییس شورای اسلامی شهر قدس نیز در این نشست مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز و غیراستاندارد و حمایت از سازندگان مسکن در چارچوب ضوابط و مقررات شهری را برنامه محوری و اصولی شورای شهر دانست وگفت : نگرانی مردم و دستگاه های نظارتی در این خصوص بجاست و تلاش خواهیم کرد با مشارکت و همراهی مردم و دستگاه های شهرستانی و بازنگری در طرح تفصیلی و کمیسیون ماده پنج ،این مشکل را رفع کنیم.
وی ادامه داد :تخصیص 50میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های فرهنگی و ورزشی و تخصیص 70 میلیارد تومان برای لکه گیری و اسفالت معابر شهری از جمله ردیف های بودجه سالجاری است که می تواند بر ارتقاء کیفیت شهر نشینی ، افزایش خدمات رسانی و جلب رضایتمندی شهروندان بسیار موثر باشد.

کپی