اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

شلیک اسرائیلی ها به نمازگزاران روزه دار در مسجد الاقصی

شلیک اسرائیلی ها به نمازگزاران روزه دار در مسجد الاقصی

منابع خبری امروز جمعه از تجمع و استقرار گسترده نظامیان صهیونیست در قدس اشغالی و مسجدالاقصی خبر دادند و همزمان اعلام شده که نظامیان صهیونیستی در صحنه درگیری ها به سوی نمازگزاران روزه دار شلیک کرده اند.

نظامیان رژیم صهیونیستی امروز با هجوم به صحن های مسجد الاقصی، نمازگزاران و معتکفان را به گلوله بستند.

برپایه برخی گزارش ها، در درگیری صهیونیست ها با نمازگزاران  بیش از ۵۰ فلسطینی زخمی شدند.

«الجزیره» همچنین گزارش کرده که با ادامه درگیری در اطراف مسجد الاقصی، ده‌ها نظامی صهیونیست امروز (جمعه ۲۲ آوریل) با استقرار بر بام مسجدالاقصی به سمت نمازگزاران در صحن مسجد گلوله‌های پلاستیکی شلیک کردند.

همزمان با این اقدام ها، ده ها هزار فلسطینی روزه دار برای برپایی نماز جمعه در سومین هفته ماه مبارک رمضان به سمت مسجد الاقصی راه افتادند.

بر پایه گزارش ها، نظامیان صهیونیست با ایجاد مانع و درگیری  می‌کوشند تا مانع رسیدن و ورود آنان به مسجد شوند.

نیروهای رژیم صهیونیستی از وحشت فلسطینیان و خشم نمازگزاران از صبح امروز تدابیر امنیتی را گسترده تر کرده و در اطراف مسجد الاقصی به حال آماده‌باش کامل درآمدند.

بیت‌المقدس و مکان های نزدیک به مسجد الاقصی از جمعه هفته گذشته شاهد یورش نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست و درگیری با فلسطینی ها است.

صبح امروز نیز با یورش نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی و هتک حرمت این مکان مقدس، قدس اشغالی صحنه درگیری اشغالگران با نمازگزاران روزه دار بود.

نماز صبح جمعه با حضور ده ها هزار فلسطینی در صحن‌های مسجد الاقصی برگزار شد و نمازگزاران پس از ورود به ورودی های این مکان علیه تعرض به مسجد الاقصی شعار سر دادند.

بر اساس گزارش ها، در درگیری های امروز صهیونیست ها، نیروهای اشغالگر از گلوله های پلاستیکی و گاز اشک‌آور برای متفرق کردن نمازگزاران استفاده کردند.

برخی منابع اعلام کردند که در جریان این درگیری‌ها، ده ها نمازگزار فلسطینی زخمی شدند.

از سوی دیگر منابع خبری گزارش دادند که سران اشغالگر به نیروهای خود آماده باش داده اند تا تدابیر لازم برای درگیری با نمازگزاران جمعه در مسجدالاقصی را افزایش دهند.

درخواست عباس از گوترش

در همین راستا، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در تماس تلفنی با «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار اقدام فوری وی برای توقف اقدام های رژیم صهیونیستی و جلب حمایت بین‌المللی از فلسطینیان در مقابل اشغالگران شد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در گفت و گوی تلفنی خود با دبیرکل سازمان ملل، گوترش را در جریان تازه ترین تحولات فلسطین و اقدام های غیرقانونی رژیم صهیونیستی در یورش به فلسطینیان و هتک حرمت مکان های مقدس قرار داد.

وی همچنین گفت که حملات و جنایت های اخیر صهیونیست ها علیه فلسطینی ها منجر به شهادت، زخمی شدن و دستگیری صدها تن شده است.

رژیم صهیونیستی فعلا بدون توجه به واکنش های بین المللی در حال پیشبرد سیاست های ضد بشری خود بخصوص در قدس اشغالی است و حتی بی شرمانه به اتحادیه عرب که یکی از کمیته های آن روز پنجشنبه تل آویو را بخاطر سرکوب فلسطینی ها و هتک حرمت قدس شریف محکوم کرده بود،

تاخت تا به دوستان عرب جدید بخصوص امارات این پیام را بدهد که "حق اعتراض" ندارید

اقامه نماز 150 هزار نفری در مسجد الاقصی

 

شبکه خبری الجزیره گزارش داد که بیش از ۱۵۰ هزار فلسطینی در میان یورش نیروهای رژیم صهیونیستی، نماز جمعه این هفته را در مسجد الاقصی اقامه کردند.

بر اساس این گزارش، سربازان اشغالگر برای جلوگیری از ورود مسلمانان روزه دار از ساختمان های مسجد الاقصی بالا رفتند و گلوله های جنگی، پلاستیکی و گاز اشک‌آور به سمت نمازگزاران شلیک کردند، با این وجود روزه داران فلسطینی نماز جمعه را در صفوف یکپارچه و متحد برگزار کردند.

 منابع فلسطینی گزارش دادند که در پایان برگزاری نمازجمعه ده ها هزار فلسطینی در مسجدالاقصی با شعار «خیبر، خیبر یا یهود» اعتراض و خشم خود از هتک حرمت بیت المقدس و مکان های مقدس مسلمانان را به صهیونیست ها نشان دادند.

بر اساس و گزارش ها، امروز بیش از ۱۵۰ هزار مسلمان روزه دار فلسطینی از سراسر سرزمین‌های اشغالی به ویژه کرانه باختری و مناطق ۱۹۴۸ برای برپایی نمازجمعه و ابراز خشم خود از صهیونیست ها دارد بیت المقدس و مسجدالاقصی شدند.

این منابع اجتماع امروز نمازجمعه در مسجد الاقصی را بسیار باشکوه و کم سابقه توصیف کردند.

نمازگزاران پس از اقامه نماز با تجمع ده ها هزار نفری و سردادن شعار علیه صهیونیست ها اقدام های جنایتکارانه اشغالگران در سرکوب مسلمانان روزه دار و هتک حرمت مکان های مقدس را محکوم کردند.

فلسطینی ها در این تجمع با «خیبر خیبر یا یهود، جیش محمد بدأ یعود» «ای یهودیان، خیبر را به یاد آورید، سپاه محمد بازگشته است.» و «بالروح بالدم، نفدیک یا اقصی» (ای اقصی، جان و خون ما فدای تو باد) لرزه به اندام صهیونیست ها وارد کردند.

گزارش ها حاکی است که نظامیان صهیونیستی با شلیک گلوله و پرتاب گاز اشک آور با فلسطینی ها معترض درگیر شدند.

 

/انتهای پیام

کپی