اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

صفر تا صد معرفی ائل گلی تبریز

صفر تا صد معرفی ائل گلی تبریز

تبریز جاذبه‌های زیادی دارد که گردشگران را برای خرید بلیط هواپیما تهران تبریز وسوسه می‌کند. این شهر تاریخی با خانه‌های برجای مانده از دوران قاجار و دیدنی‌های طبیعی، یکی از مقاصد گردشگری محبوب ایران به‌شمارمی‌رود. اگر قصد تهیه بلیط هواپیما تبریز تهران را داشتید، حتما تماشای ائل گلی تبریز را در برنامه سفرتان بگنجانید.

ائل گلی تبریز از آن جاهای دیدنی تاریخی و دوست‌داشتنی شهر تبریز است که جذابیت سفر به این شهر را دوچندان می‌کند. این منطقه با دو قسمت اصلی دریاچه و عمارت ائل گلی در جنوب شرقی تبریز با فاصله هفت کیلومتر تا مرکز شهر قرار دارد. ائل گلی دراصل یادگاری از دوران آق‌قویونلوها به‌شمارمی‌رود. درگذر زمان و با روکارآمدن سلسله‌های پادشاهی مختلف، به‌تدریج ائل گلی به محل کنونی تبدیل شد.

امروزه مجموعه ائل گلی به‌نوعی، یکی از نمادهای شهر تبریز محسوب‌می‌شود. با رزرو بلیط هواپیما تهران تبریز علاوه‌بر فرصت بازدید از جاذبه‌های مختلف شهر تبریز، می‌توانید برای تفرج و تفریح، یک روز را به گشت‌وگذار در پارک ائل گلی اختصاص دهید. در ادامه با علی بابا همراه باشید تا برخی قسمت‌های مهم ائل گلی تبریز را به شما معرفی کنیم.

دریاچه ائل گلی؛ بازتابی از زیبایی چهار فصل

اگر برای تماشای دریاچه ائل گلی بلیط هواپیما تهران تبریز را می‌خرید، به زمان سفرتان توجه کنید. البته دریاچه ائل گلی در همه فصل‌ها زیبایی و جلوه خودش را دارد. این دریاچه با عمقی بین سه تا 9 متر، با انعکاس سفیدی برف در زمستان و یخ‌زدگی سطح آب، چشم‌انداز جذابی را به‌وجودمی‌آورد. اما برای استفاده از هوای دلپذیر اطراف دریاچه بهتر ست بلیط هواپیما تهران تبریز را برای روزهای معتدل‌تر مثل بهار تهیه کنید.

نه‌تنها خود دریاچه بلکه فضای اطرافش هم برای سیروسیاحت گردشگران بسیار جذاب است. محیطی جنگل‌کاری شده در حاشیه دریاچه وجود دارد که می‌توانید از فضای سرسبزش لذت ببرید. هم‌چنین وجود آبشارهای مصنوعی، زیبایی دریاچه ائل گلی را بیشتر کرده‌است. جالب است بدانید که آب دریاچه به‌صورت طبیعی تامین می‌شود. از رودخانه لیقوان جویباری به دریاچه ائل گلی می‌ریزد که آن را پرآب نگه می‌دارد. از حاشیه جنوبی دریاچه ائل گلی تا عمارت ائل گلی که در میانه‌های دریاچه به‌چشم‌می‌خورد، راهی ساخته‌اند. این مسیر با آبنما و گیاهان قشنگی که دارد، شما را از جنوب دریاچه به کاخ ائل گلی می‌رساند.

 

دریاچه ائل گلی ابتدا برای تامین آب موردنیاز زمین‌های اطراف و ذخیره‌سازی آب، استفاده می‌شد. تا این‌که در دوران صفویه آب دریاچه را از نخاله‌ها پاک و دورتادورش را سنگ‌چین کردند. قاجاری‌ها هم اطراف دریاچه، خیابان‌هایی ساختند که با درختان بید مجنون و تبریزی و گل‌های زیبا تزئین شده‌بود. درنهایت در زمان پهلوی این منطقه برای استفاده عموم به تفرجگاه تبدیل شد. امروزه هم مردم با خرید بلیط هواپیما تهران تبریز در ایام مختلف سال خودشان را برای استفاده از این مکان تفریحی و سایر جاذبه‌های تبریز به این منطقه می‌رسانند.

کاخ ائل گلی؛ جزیره‌ای میان آب‌های ساکت دریاچه

خرید بلیط هواپیما تبریز تهران برای دیدن دریاچه ائل گلی، فقط به همین بخش ختم نمی‌شود. بازدید از مجموعه ائل گلی بدون مشاهده عمارت زیبای ائل گلی لطفی ندارد. درحال‌حاضر این عمارت به رستوران و تالار پذیرایی تبدیل شده‌است. برای لمس هنر معماری عمارت ائل گلی، صرف یک وعده غذایی داخل رستوران این بنا خالی از لطف نخواهدبود.

کاخ ائل گلی از اول این شمایل را نداشت. این ساختمان در دوران آق‌قویونلوها یک سازه خشتی یک طبقه بود. مرور زمان و روی‌کارآمدن پادشاهی‌های مختلف، عمارت ائل گلی را هم از تغییر بی‌نصیب نگذاشت. در دوران صفویان و بعد از آن در زمان قاجاریه، عمارت ائل گلی موردتوجه بود و گسترش پیدا کرد. اما کهنگی و فرسایش بیش از حد عمارت سبب تخریب آن در سال 46 شد.

بعد از این که شهرداری تبریز بنای قدیمی ائل گلی را خراب کرد، عمارتی جدید به‌جای آن ساخته‌شد. این عمارت حالا محل بازدید مسافرانی است که بلیط هواپیما تبریز تهران را برای گردش و سیاحت در شهر توریستی تبریز می‌خرند. ساختمان جدید ائل گلی در دو طبقه و به شکل هشت ضلعی بوده و میان آب‌های دریاچه ائل گلی جای گرفته‌است.پ

 

در ائل گلی زمان را چطور بگذرانیم؟

مجموعه ائل گلی علاوه‌بر طبیعت زیبا و عمارت هشت‌ضلعی ائل گلی، تفریحات مختلفی را برای مسافرانی که بلیط هواپیما تهران تبریز را خریده‌اند، درنظرگرفته‌است. شما می‌توانید هم از مناظر پارک لذت ببرید و هم در مسیرهای مختلفی دوچرخه‌سواری کنید. به‌جز دوچرخه، تجربه درشکه‌سواری را هم می‌توانید در کارنامه سفرتان به تبریز ثبت کنید. درشکه‌های ائل گلی با پرداخت هزینه، شما را در چهار طرف دریاچه می‌گردانند.

ازدیگر سرگرمی‌های لذت‌بخش پارک ائل گلی امکان قایق‌سواری در دریاچه است. اگر در فصل‌های بهار و تابستان با بلیط هواپیما تهران تبریز به این ناحیه سفر کنید، آب دریاچه معمولا در شرایط مساعدی برای قایق‌سواری قرار دارد. شما می‌توانید با استفاده از قایق‌های پدالی یا موتوری، این دریاچه 200 در 200 متر را زیرپا بگذارید.

زمین مینی‌گلفی در مجموعه ائل گلی تبریز وجود دارد که از آن برای برگزاری مسابقات مختلف استفاده می‌شود. شما هم می‌توانید با پرداخت هزینه، زمین گلف را برای بازی، کرایه کنید.

کپی