اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

میکروسکوپی که دستیار جراح است

میکروسکوپی که دستیار جراح است

محققان موفق به اختراع یک میکروسکوپ شده اند که می‌تواند جزئیات سلولی را در بافت‌های زنده در لحظه نشان دهد و نمونه‌برداری را از روند درمان حذف کند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از دیلی نیوز مهندسان دانشگاه کلمبیا فناوری را توسعه داده‌اند که می‌تواند با تصویربرداری بلادرنگ از بدن موجود زنده جایگزین بافت‌برداری و بافت‌شناسی شود.

این میکروسکوپ سه‌بعدی با سرعت بالا می‌تواند تصاویری از ساختار بافت‌ها تهیه کند که جراحان را در جراحی تومور هدایت می‌کند. بدون این که به نمونه برداری از بافت و انتظار برای نتیجه آزمایش‌های آن نیاز باشد.

بافت‌برداری در بسیاری شیوه‌های درمانی پزشکی به ویژه درمان جراحی سرطان و غربالگری متداول است. پزشک برای بافت‌برداری بخش‌های کوچک از بافت را برمی‌دارد تا با میکروسکوپ دقیق‌تر آن بخش را مشاهده کند.

الیزابت هیلمن، استاد رشته مهندسی زیست‌پزشکی و رادیولوژی در دانشگاه کلمبیا و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: شیوه‌ای که نمونه برای بافت‌برداری برداشته می‌شود طی ۱۰۰ سال اخیر تغییر نکرده است؛ بخشی از بافت بریده می‌شود، مرتب، جاسازی، تکه تکه شده و روی اسلاید شیشه‌ای توسط پاتولوژیست زیر میکروسکوپ دیده می‌شود. به همین دلیل چند روز طول می‌کشد تا نتیجه بافت‌برداری معلوم شود.

این گروه از محققان امکان تصویربرداری از بافت بیمار داخل بدن فرد را مورد بررسی قرار دادند.

هیلمن در این مورد توضیح داد: این فناوری نتیجه را در مورد نوع بافت و وضعیت آن بلادرنگ به پزشک نشان می‌دهد. این پاسخ سریع در مورد وضعیت بافت به پزشک کمک می‌کند آگاهانه در مورد روند درمان، بهترین روش درمان و جراحی تمام یا بخشی از بافت تصمیم بگیرد.

وی افزود: مزیت دیگر استفاده از میکروسکوپ سه‌بعدی با سرعت بالا این است که بریدن بافت برای شناخت وضعیت تومور را حذف می‌کند. این تصمیم سختی برای پزشکان به ویژه در مورد بافت‌هایی مانند مغز، طناب نخاعی، چشم، بخش‌هایی از صورت یا اعصاب است.

با این که اکنون نیز میکروسکوپ‌هایی برای راهنمایی جراحی بافت‌های آسیب دیده وجود دارد، اما این میکروسکوپ‌ها تصویری تکی و دوبعدی از بافت به دست می‌دهند که برای استفاده در جراحی در بافت‌های وسیع‌تر کافی نیست و به طور کلی به ماده رنگی فلورسنت نیاز دارند که باید به بیمار تزریق شود. این ضرورت هم زمان‌بر است و هم قابل استفاده برای همه بیماران نیست.

/ انتهای پیام

کپی