اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

زالی: ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دز واکسن کرونا در تهران تزریق شد

زالی: ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دز واکسن کرونا در تهران تزریق شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: از آغاز اجرای طرح واکسیناسیون کرونا تا صبح امروز چهارشنبه سوم فروردین تعداد ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دز واکسن کرونا در استان تهران تزریق شده‌است.

به گزارش ایران آنلاین دکتر علیرضا زالی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح واکسیناسیون کرونا تا کنون، ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در سه نوبت به جامعه هدف تزریق شده است.

وی اظهار داشت: از تعداد کل واکسن های تزریق شده، ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دز نوبت اول، ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دز نوبت دوم و ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دز مربوط به نوبت سوم است.
این مسئول خاطرنشان کرد: در دو هفته پایانی اسفند ماه سال گذشته مراجعین بیشتری برای دریافت واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه کردند ولی همچنان حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دیگر باید دز سوم واکسن را دریافت کنند.
زالی اضافه کرد: به دلیل شروع تعطیلات نوروزی، تیراژ واکسیناسیون در استان تهران کاهش یافته به طوری که روز گذشته ۱۲ هزار دز واکسن تزریق شده که در شرایط عادی، این تعداد بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار دز بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی تا پایان اسفندماه سال گذشته در استان تهران حدود ۶۲ درصد است که با میزان مطلوب فاصله دارد و با توجه به تعطیلی نسبی شهرها، آمار دقیقی از استان در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در در دست نیست و در ۲ هفته آتی میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ارزیابی می‌شود.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت:  استان تهران مبداء اصلی مسافرت‌های نوروزی است و نگرانی ما بیشتر مربوط به هفته سوم و زمان بازگشت مسافران نوروزی است چرا که سال گذشته نیز حجم زیاد مراجعین به مراکز درمانی، مربوط به هفته سوم بود.
وی ادامه داد: با توجه به این که بخش زیادی از مردم علیه ویروس کرونا واکسینه شده‌اند، امیدواریم که هفته‌های آینده حجم مراجعین به مراکز درمانی به دلیل ابتلا به کرونا نسبت به سال قبل کاهش داشته باشد.
این مسئول اظهار داشت: در حال حاضر یکهزار نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان تهران بستری هستند که ۴۰۰ نفر از این افراد، در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند.
زالی افزود: روز گذشته ۳۵۰ بیمار در بیمارستان‌های استان تهران بستری که از این تعداد، ۹۰ نفر به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شدند.
وی تعداد مراجعان سرپایی استان تهران را ۲ هزار نفر اعلام کرد و گفت: وضعیت کرونا در استان تهران سیر نزولی داشته که ادامه این روند، به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی مردم بستگی دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: تمام مراکز درمانی استان تهران در هفته اول و دوم فروردین‌ماه در آماده باش کامل به سر می‌برند و برنامه ریزی به گونه‌ای است که در هفته سوم و آغاز بازگشت مسافران نوروزی، روند خدمت‌رسانی به مردم دچار خدشه نشود.

وی یادآور شد: مراکز واکسیناسیون استان تهران بر اساس میزان مراجعه روزانه مردم طبقه‌بندی شده و بخش‌هایی که با مراجعه بیشتری از سوی مردم همراه است به ویژه مراکز تجمیعی واکسیناسیون، در ایام تعطیلات نوروز دایر خواهد بود.

بر اساس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکیتاکنون ۶۳ میلیون و ۷۶۹ هزار و ۱۳۶ نفر دُز اول، ۵۶ میلیون و ۵۸۴ هزار و ۶۶ نفر دُز دوم و ۲۵ میلیون و ۷۵۶ هزار و ۱۵۰ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۶ میلیون و ۱۰۹ هزار و ۳۵۲ دُز رسید. در شبانه روز گذشته ۳۱ هزار و ۵۳۶ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است./ 

کپی