اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه بازدید از تالاب بندر انزلی:

احیای تالاب انزلی برای دولت اولویت دارد

احیای تالاب انزلی برای دولت اولویت دارد

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه طرح احیای تالاب انزلی برای دولت اولویت دارد، گفت: این تالاب بین‌المللی از ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای درخصوص اشتغال‌زایی، کارآفرینی و حفظ حیات‌وحش برخوردار است.

به گزارش ایران آنلاین علی سلاجقه روز جمعه در حاشیه بازدید از تالاب بندر انزلی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: یکی از مباحث اصلی سفر ریاست جمهوری و هیئت همراه به استان گیلان تالاب‌ انزلی است.

وی با اشاره به وضعیت وخیم تالاب بین المللی انزلی گفت: کارگروه احیای تالاب بین المللی انزلی در سطح ملی ایجاد شد و ریاست آن برعهده معاون اول رئیس جمهور است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تالاب انزلی در بخش های اشتغال و حیات وحش خوب مدیریت نشده است و دچار مشکلاتی است که در ستاد ملی تالاب بین‌المللی انزلی که به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل خواهد شد و دستگاه‌ها و وزرا مکلف به حضور در این جلسه هستند.

وی تاکید کرد: با واگذاری این مسئولیت به محیط زیست دیگر از هم پاشیدگی، عدم پاسخگویی و مسائل و مشکلاتی که پیشتر اتفاق افتاده است، رخ نخواهد داد.

منطقه آزاد انزلی باید به تکالیف خود عمل کند

سلاجقه با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی باید به تکالیف خود در قبال مردم و شهروندان انزلی عمل کند، اظهار داشت : منطقه آزاد انزلی با توجه به اینکه نام انزلی را یدک می کشد باید مسئولیت اجتماعی خود را بیشتر تعقیب کند .

وی تصریح کرد : منطقه آزاد انزلی نباید جایگزین شغل ، درآمد و کارآفرینی مردم منطقه شود باید مضاعف عمل کرده و محدوده تحت پوشش خود را از پنج روستا به شهر انزلی ارتقاء دهد.

کنارگذر به عنوان رسوب گیر عمل می کند

سلاجقه با بیان اینکه اکوسیستم‌ها پیکره واحدی هستند و نباید منقطع شوند، گفت :تالاب انزلی در گذشته گذرگاهی برای حضور پرندگان و آبزیان بود اما اکنون در بسیاری نقاط خود به عنوان رسوب گیر عمل می‌کند و باعث انباشت رسوبات می شود.

وی یاد آور شد : علاوه بر این موارد تراز آب نیز در این منطقه بالا آمده به طوری که بسیاری از جاها قایق نمی‌تواند عبور کند و انقطاع اکوسیستمی اتفاق افتاده است و حیات وحش ، پرندگان و سایر آبزیان با مشکل مواجه شدند که باید بررسی جامعی رو آن صورت گیرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین امروز در حاشیه سفرش به انزلی با اشاره به تخصیص اعتبارات لازم در فاز اول به منظور احیای تالاب بین المللی بندر انزلی، اعلام کرد: تخصیص اعتبار در خصوص تکمیل تصفیه خانه فاضلاب، کارخانه کمپوست و ورزشگاه تختی بندر انزلی از دیگر دستاوردهای این سفر است.

وی  بازدید از ورزشگاه تختی ، پروژه چهاربانده کردن انزلی به رضوانشهر و کنار گذر را از دیگر برنامه های امروزش اعلام کرد وگفت : نشستی  نیز با جامعه صیادان ، اصناف، کارگری و هتلداری و شورای روستای حسنرود و منطقه آزاد داشته است .

همزمان با سفر رئیس جمهوری و برخی از اعضای کابینه به استان گیلان، علی سلاجقه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماینده دولت روز جمعه به منظور بررسی مشکلات زیست محیطی و دیدار با اقشار مختلف این شهرستان ، وارد انزلی شد. 

 

بررسی مشکلات زیست محیطی انزلی با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان نماینده دولت مشکلات شهرستان انزلی مورد بررسی قرار گرفت.


 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، همزمان با سفر رئیس جمهوری و برخی از اعضای کابینه به استان گیلان، علی سلاجقه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماینده دولت به منظور بررسی مشکلات زیست محیطی و دیدار با اقشار مختلف این شهرستان وارد انزلی شد.

وی پس از ورود به شهرستان انزلی و استقبال مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ،  فرماندار و برخی از مدیران دستگاههای اجرایی شهرستان انزلی  با حضور بر مزار سه شهید گمنام این شهرستان با خواندن فاتحه و گرامیداشت یاد و خاطره آنان با آرمانهای والای شهدا و امام راحل و رهبر معظم انقلاب تجدید پیمان کرد.

دیدار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با خانواده شهید جعفر گچ کار

برنامه بعدی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و گفتگو با خانواده شهید جعفر گچ کار و اهدای هدیه ای به رسم یادبود به این خانواده بود.

در این دیدار نماینده مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی ، فرماندار شهرستان انزلی و علیرضا نور محمدی معاون امور استان های سازمان حفاظت محیط زیست وی را همراهی کردند.
گفتنی است، شهید جعفر گچ کار بعنوان بسیجی و جهادگر برای  دفاع از مرز و بوم این کشور به شهادت رسید.
 
وی پس از این دیدار با حضور در فرمانداری این شهر در نشست تخصصی مشکلات موانع و اعتبارات لازم برای تکمیل پروژه‌های عمرانی در این شهرستان را بررسی و در ادامه با افشار مختلف دیدار وگفتگو  داشت.

علی سلاجقه پس از این جلسه با حضور در میان خبرنگاران با اشاره به دستاورد‌های این سفر برای بندر انزلی گفت: بندر انزلی در حوزه‌های مختلف حائز دستاورد‌های چشمگیری در سطح ملی بوده و شایسته است در بخش اعتبارات ملی نیز این شهرستان مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت وخیم تالاب بین المللی انزلی گفت: کارگروه احیای تالاب بین المللی انزلی در سطح ملی ایجاد شده و ریاست آن برعهده معاون اول رئیس جمهور است و همچون پروژه احیای دریاچه ارومیه، دولت نگاه ویژه‌ای به این پروژه دارد.       

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه با اشاره به تخصیص اعتبارات لازم در فاز اول به منظور احیای تالاب بین المللی بندر انزلی گفت : در فاز نخست ۱۲ میلیارد تومان اعتبار به منظور ایجاد تصفیه خانه‌ها در مسیر رودخانه‌های منتهی به تالاب انزلی در نظر گرفته شده بود که این اعتبار به ۱۵ میلیارد تومان افزایش داده شد.

سلاجقه خاطرنشان کرد: تخصیص اعتبار در خصوص تکمیل تصفیه خانه فاضلاب، کارخانه کمپوست و ورزشگاه تختی بندر انزلی از دیگر دستاورد‌های این سفر است.

گفتنی است در این سفر نورالله مرادی معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست و علیرضا نور محمدی مشاور اجرایی رئیس سازمان و معاون امور استان های سازمان حفاظت محیط زیست وی را همراهی می کنند.

این گزارش می افزاید؛ بازدید از تالاب انزلی و مناطق تحت مدیریت این سازمان، دیدار با محیط بانان و حضور در ورزشگاه و تماشای بازی فوتبال تیم  ملوان - شاهین شهرداری بوشهر از دیگر برنامه های این سفر بود.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی