اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در دستور کار است

اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در دستور کار است

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: قانون جامعی پیش‌بینی شده که به زودی به مجلس می‌رود و امیدواریم در نخستین فرصت این لایحه جدید تبدیل به قانون شود.

به گزارش ایران آنلاین ؛ دکتر اسکندر مومنی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس با اشاره به ۴ حوزه مبارزه با مواد مخدر گفت: نخستین حوزه مقابله است که جلوگیری از ورود قاچاق و توزیع مواد مخدر یک قسمت کار آن محسوب می‌شود و در این راه قریب به ۴ هزار شهید تقدیم شده است. ساماندهی معتادان متجاهر مربوط به این حوزه است.

وی، پیشگیری را حوزه بعدی خواند و افزود: این برداشت است که باید تلاش کنیم مواد مخدر در دسترس نباشد تا کسی مصرف نکند ، این حرف درست و وظیفه ما است، اما به تنهایی کافی نیست و باید اقدامات دیگری نیز انجام شود و قبول داریم که در حوزه پیشگیری مقداری عقب هستیم و در کنار مقابله باید بازدارندگی درونی نیز ایجاد شود که کسی به سمت اعتیاد نرود.

دبیرکل ستاد بیان داشت: بر اساس پژوهشی که انجام شده بیش از ۳۰ درصد از کسانی که به سمت اعتیاد می‌رفتند قدرت نه گفتن نداشتند و بیش از ۳۰ درصد هم گفتند فکر نمی‌کردیم که با چندبار مصرف، معتاد شویم، لذا اگر پیشگیری و آموزش باشد این موارد رخ نمی‌دهد یا کمتر رخ میدهد.

مومنی با بیان اینکه حوزه سوم درمان است، افزود: پیشگیری مهم است، اما درمان اعتیاد هم مهم است و باید در این حوزه نیز اقدام مناسب برای درمان معتادان انجام شود و در نهایت حوزه چهارم توانمندسازی و بازگشت به جامعه است که اگر این حوزه نباشد ، باید مکرر معتادان را به مراکز ببریم و هزینه کنیم، اما دوباره به چرخه اعتیاد برمی‌گردند.

وی با بیان اینکه جمع‌آوری و ساماندهی معتاد متجاهر اولویت کوتاه مدت است، گفت: در تمام جلسات آسیب‌های اجتماعی در محضر مقام معظم رهبری بر این اولویت کوتاه مدت تاکید شده و در ادامه تاکید بر اقدامات پیشگیرانه بود.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه تاکید رئیس‌جمهور بر رفع اعتیاد است، گفت: قانون بستر و زیر ساختی است که تمام اقدامات در این بستر انجام می‌شود، اما قانون ما روزآمدی ندارد که نیاز است قانون به روز باشد تا هم تسهیل‌کننده برای متولیان و هم بازدارنده برای خلافکاران باشد.

مومنی با بیان اینکه اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در دستور کار است، بیان کرد: قانون جامعی پیش‌بینی شده که به زودی به مجلس می‌رود و امیدواریم در نخستین فرصت این لایحه جدید تبدیل به قانون شود؛ اگر این اقدام محقق شود مسیر پیش رو باز و روشن خواهد بود.

وی درباره درخواست مسئولان استان فارس برای اردوگاه ماده ۴۲ گفت: ۷ اردوگاه به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسیده و دولت تامین اعتبار می‌کند، اردوگاه ماده ۴۲ باید ابتدا به تصویب برسد و استان فارس نیازمند این اردوگاه است و این موضوع نیازمند به پیگیری مسئولان استان دارد و ستاد نیز آن را پیگیری و در صورت تصویب اعتبار ساخت در بودجه ، پیش بینی می گردد.

دبیرکل ستاد ؛ نیازمندیهای فرماندهی انتظامی استان را مورد توجه قرار داد در این خصوص قول مساعد دادند

مومنی با بیان اینکه باید اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر ، از حالت شعار خارج و به فعلیت برسد، افزود: باید بستر حضور مردم و خیرین را فراهم کنیم چرا که بدون حضور مردم نمی‌توان کاری را پیش برد. خیرین در ساخت مدرسه و مساجد و مراکز درمانی فعالیت خوبی دارند، اما برای ساماندهی معتادن و کنترل و کاهش آسیب اعتیاد ، این ظرفیت مغفول مانده که باید به آن توجه شود.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه در یکی دو سال اخیر خیرین در این حوزه استقبال خوبی کردند، افزود: در تهران ۲ مرکز با کمک خیرین راه‌اندازی شده و اکنون مرکز دیگری آماده شده که باید افتتاح شود و خیرین هزینه کردند؛ در مشهد و تبریز هم خیرین ورود کردند خیرین شیراز همواره پیشگام بوده اند ، باید این عرصه به خیرین شناسانده شود.

مومنی درباره اردوگاه سپاه که برای نگهداری معتادان متجاهر در نظر گرفته شده ، افزود: اگر منتظر تکمیل بمانیم زمان زیادی می‌برد، اما اگر پای مددجو باز شود اتفاقات سرعت می‌گیرد و حسن این اردوگاه این است که فضا برای ادامه کار دارد.

وی با بیان اینکه در حوزه تجهیز این اردوگاه تمام اعتبارات آن را تقبل می‌کنیم، گفت: برای مرمت و تعمیرات نیز ستاد مشارکت و بخشی از آن را تامین و تا هفته آینده در اختیار استان قرار می گیرد تا در اواخر بهمن و یا اوایل اسفند، مرکز ظرفیت اولیه را پذیرش کند.

دبیرکل ستاد در پایان با بیان اینکه طرح یاریگران زندگی برای پیشگیری تصویب شده است، افزود: اگر متولیان استان ، پروژه و طرح دقیق در حوزه پیشگیری از اعتیاد ارائه نمایند که قابل سنجش و اثرگذار باشد ، اعتبار آن تامین می گردد.

همچنین دکتر ایمانیه استاندار فارس در این جلسه گفت: اقدامات فرهنگی و پیشگیری سازمان‌های استان نیاز به اعتبارات دارد.

وی با اشاره به نقش مهم ورزش در پیشگیری از اعتیاد افزود: وزارت ورزش در حوزه پیشگیری میتواند اقدامات مهم و تاثیرگذاری انجام دهد.

استاندار همچنین بر اشتغال، تسهیلات اشتغالزایی، توجه به کارآفرینی تاکید کرد و بیان داشت: برای افتتاح اردوگاه ماده ۴۲ استان نیز 

انتهای پیام/

کپی