اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

امیکرون آتش زیر خاکستر

امیکرون آتش زیر خاکستر
کوروس سلیمانی

در روزهای گذشته شیوع و گسترش سویه امیکرون (سویه جدید و جهش یافته بیماری کرونا) باعث نگرانی مردم و مسئولان شده بود و کارشناسان معتقد هستند که این سویه مانند آتش زیر خاکستر است که اگر مهار نشود می تواند بار دیگر باعث ایجاد بحران شود.

به گزارش ایران آنلاین ، سویه جدید امیکرون در قزوین نیز وجود دارد و حدود یکماه پیش دو فرد مبتلا به این بیماری در بیمارستان بستری شدند. پس از آن آمارهای مختلفی از شیوع امیکرون شنیده شد که در برخی رسانه ها به بیش از ۸۰ مورد هم رسید.  دکتر جلال رحمانی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین در همین ارتباط به خبرنگار "ایران" گفت: در آمارهای رسمی که از طریق انجام آزمایش و تست در بیمارستان های دولتی به دست ما رسیده همان دو مورد است که آن دو نفر نیز با دریافت نسخه و قرنطینه شدن در منزل بهبود پیدا کردند.البته اشخاصی با علائم این بیماری رویت شده که به صورت سرپایی و دریافت نسخه مداوا شده اند و تعداد این افراد نیز رو به افزایش است.
وی با بیان این که این سویه خیلی خطرناک نیست اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت، گفت: این بیماری علائمی همچون تهوع، درد بدن و سرگیجه به همراه دارد و بیشتر برای آن دسته از افرادی که بیماری های زمینه ای و یا جزو بیماران خاص هستند یا واکسن نزده اند مشکل ساز می شود و سایر افراد به صورت سرپایی مداوا می شوند.
رحمانی رعایت شیوه نامه های بهداشتی، فاصله گذاری و دریافت دوز سوم واکسن را خیلی مهم دانست و گفت: به مردم توصیه می کنیم نسبت به دریافت واکسن یادآور (دوز سوم) هر چه سریع اقدام کنند‌. این باعث می شود تا ۹۰ درصد مخاطرات برطرف و یا اگر دچار بیماری شوند خیلی خفیف باشد و خطری آنها را تهدید نکند اما برای افرادی که تا به حال واکسن نزده اند این سویه می تواند خطرناک باشد.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان اینکه شیوع ویروس اُمیکرون مختص به یک گروه سنی خاصی نیست و افراد مختلفی را مبتلا می‌کند، افزود: بیشترین مبتلایان اُمیکرون در استان قزوین مربوط به میانسالان، افراد واکسینه نشده و افرادی که برنامه واکسیناسیون آنها عقب‌تر از سایر گروه‌های سنی است، اختصاص دارد.
 
این مسئول در ادامه عنوان کرد: موضوع ابتلای بیشتر اُمیکرون در گروه‌های سنی کودکان صحت ندارد چراکه شاهد مرگ و میر این نوع سویه در افراد مسن نیز هستیم؛ در حال حاضر واکسیناسیون برای افراد بالای ۱۲ سال انجام می‌شود و در صورت نیاز و تایید وزارت بهداشت می‌توان برای واکسیناسیون افراد کمتر از ۱۲ سال را نیز اقدام کرد. 
 رحمانی در پایان با اشاره به این که هیچ محدویت و کمبودی در زمینه واکسن وجود ندارد، درباره آخرین وضعیت واکسیناسیون استان قزوین یادآور شد: بیش از دو میلیون و ۹۰ هزار دُز در استان واکسن تزریق شده که از این میزان ۹۹۴ هزار دُز مربوط به نوبت اول، ۸۸۸ هزار دُز مربوط به نوبت دوم و ۲۰۸ هزار دُز مربوط به نوبت سوم است.

کپی