اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

جنجال بر سر فرمان فرماندار ویرجینیا/ ماسک نزنید

جنجال بر سر فرمان فرماندار ویرجینیا/ ماسک نزنید
آرزوکیهان

فرمان اجرایی فرماندار جمهوری خواه آمریکایی "گلن یانگکین" به والدین اجازه می دهد از الزامات ماسک زدن در مدارس خودداری کنند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از الجزیره، بحث‌ها در مورد دستورات ماسک و واکسن - و همچنین موضوع گسترده‌تر حقوق فردی در طول همه‌گیری - تشدید شده و نبردهای قانونی را در ایالات متحده ایجاد کرده است .
پس از شکایت هفت هیئت مدرسه در ایالت ویرجینیا از فرماندار به دلیل دستور اجرایی که به والدین اجازه می دهد از الزامات ماسک زدن خودداری کنند، اجباری شدن ماسک در مدارس به آخرین میدان نبرد سیاسی در مبارزه ایالات متحده با COVID-19 تبدیل شده است.
فرماندار ویرجینیا،" گلن یانگکین"، یک جمهوری خواه، پس از سوگند خوردن در 15 ژانویه، دستور ممنوعیت استفاده از ماسک را صادر کرد. اما این اقدام - که از روز دوشنبه اجرایی شد - از زمان اعلام آن باعث سردرگمی میان مردم و اعتراضات متفاوت در این زمینه شد.
برخی از مناطق این دستور را مغایر با قانون ایالتی که با کاهش کووید-19 در مدارس سروکار دارد، تفسیر کرده‌اند و تصمیم گرفته‌اند دستورات قبلی ماسک را برای دانش‌آموزان حفظ کنند.
با توجه به اینکه حکمی که هفته گذشته توسط گروهی از والدین و دستور دیگری که صبح دوشنبه توسط هفت هیئت مدرسه ارائه شد، با یک چالش قانونی مواجه شد، "یانگکین" از والدین خواست که فعلاً به صحبت‌های مدیران مدارس فرزندان خود گوش دهند.
فرماندار ویرجینیا در مصاحبه ای با ایستگاه رادیویی ریچومند گفت:«امروز به حرف یک مدیر گوش کن و من می دانم که برخی از سیستم های مدرسه هستند که کارهایی انجام می دهند که با احترام به حقوق والدین سازگار نیست. »
اعتراض حقوقی روز دوشنبه در دادگاه منطقه آرلینگتون توسط هفت هیئت مدرسه مطرح شد که به دنبال مسدود کردن فرمان اجرایی بودند. هفته گذشته، والدین در شهر چساپیک نیز دادخواستی را به دادگاه عالی ویرجینیا ارائه کردند و حکم "یانگکین" را به چالش کشیدند.
اما برخی از ناظران در آخر هفته در رسانه های اجتماعی از والدین خواستند که دستور فرماندار را بدون توجه به موقعیت منطقه مدرسه خود دنبال کنند.
این نبرد حقوقی در حالی رخ می دهد که بحث ها در مورد دستورات ماسک و واکسن، و همچنین موضوع گسترده تر حقوق فردی در طول همه گیری، تشدید شده و نبردهای قانونی را ایجاد کرده است.
اوایل این ماه، دادگاه عالی ایالات متحده تلاش جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را برای الزام کارمندان مشاغل بزرگ به واکسینه شدن علیه کووید-19 یا انجام آزمایش هفتگی متوقف کرد.
بایدن در تلاش برای یافتن راه‌هایی برای واکسینه شدن بیشتر آمریکایی‌ها و استفاده از ماسک‌های خود به منظور کاهش عفونت‌های COVID-19 است که در بحبوحه گسترش نوع بسیار قابل انتقال Omicron در حال افزایش است تلاش می کند.
مقامات جمهوری خواه به شدت با دستورات ماسک زدن و واکسیناسیون مخالفت کرده اند و استدلال می کنند که آنها آزادی های شخصی را نقض می کنند.

روز یکشنبه، هزاران آمریکایی در واشنگتن دی سی در اعتراض به ماسک و واکسن کووید-19 راهپیمایی کردند.
در بازگشت در ویرجینیا، بحث در مورد اجبار ماسک در مدارس در پنج شنبه گذشته طی جلسه مدارس دولتی پیج کانتی چرخشی بی ثبات پیدا کرد.
ویدئویی که در کانال‌های خبری محلی پخش شد، مادری را نشان می‌دهد که به هیئت می‌گوید فرزندانش در روز دوشنبه ماسک نمی زنند و او همه اسلحه هایش را پر کرده و به مدرسه می آورد.مقامات گفتند که در حال تحقیق هستند و ناحیه مدرسه گفت که حضور پلیس را افزایش خواهد داد.
در پیامی به والدین، ناظر مدارس دولتی شهرستان فیرفکس، "اسکات براباند"، گفت که امیدوار است شکایتی که روز دوشنبه ارائه شد، به حل سریع درگیری بین فرماندار و هیئت‌های محلی که معتقدند استفاده از ماسک یک اقدام ضروری بهداشت عمومی است، اجازه دهد.
برابراند گفت: "ضروری است که تصمیمات در مورد آموزش و ایمنی مدارس به صورت محلی گرفته شود تا از بهترین منافع دانش آموزان و جامعه دفاع کنیم."
این دادخواست استدلال می‌کند که قانون اساسی ایالت به هیئت‌های مدارس محلی این اختیار را می‌دهد تا مناطق خود را اداره کنند. همچنین به یک قانون ایالتی اشاره می کند که سیستم های مدارس را ملزم به پیروی از دستورالعمل های بهداشتی فدرال می کند، که شامل توصیه هایی برای پوشش جهانی است.
اعتراضات ضد کووید در واشنگتن علیه احکام COVID-19 در مقابل بنای یادبود لینکلن در واشنگتن دی سی در 23 ژانویه 2022 تجمع کردند .
حامیان این فرمان اجرایی می گویند که این فرمان با قوانین ایالتی در تضاد نیست زیرا مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) فقط پوشیدن ماسک را توصیه می کند و آن را الزامی نمی کند.

انتهای پیام/

کپی