اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بهادری جهرمی: مردم به زودی شاهد آثار و نتایج سفر رییس جمهور به روسیه خواهند بود

بهادری جهرمی: مردم به زودی شاهد آثار و نتایج سفر رییس جمهور به روسیه خواهند بود

سخنگوی دولت، سفر رییس‌جمهور کشورمان به روسیه را در راستای سیاست توسعه متوازن روابط بین المللی دولت سیزدهم با کشورهای جهان و سیاست متنوع‌سازی و متوازن‌سازی حوزه سیاست خارجی ارزیابی کرد و گفت: مردم به زودی شاهد آثار و نتایج سفر رییس جمهور به روسیه خواهند بود.

به گزارش ایران آنلاین ،سخنگوی دولت، سفر رییس‌جمهور کشورمان به روسیه را در راستای سیاست توسعه متوازن روابط بین المللی دولت سیزدهم با کشورهای جهان و سیاست متنوع‌سازی و متوازن‌سازی حوزه سیاست خارجی ارزیابی کرد و گفت: مردم به زودی شاهد آثار و نتایج سفر رییس‌جمهور به روسیه خواهند بود.

علی بهادری جهرمی روز سه‌شنبه در نشست خبری با تبریک میلاد حضرت زهرا و روز زن به همه بانوان به ویژه بانوان خبرنگار و اصحاب رسانه، گفت: در امتداد سیاست توسعه متوازن روابط بین المللی با کشورهای جهان و سیاست متنوع‌سازی و متوازن‌سازی حوزه سیاست خارجی با اولویت قرار دادن کشورهای همسایه و منطقه‌ای که مباحث اقتصادی از اولویت برخوردار است، پس از سفر رییس‌جمهور به تاجیکستان و ترکمنستان، آیت‌الله رئیسی به همراه برخی وزرا سفری دو روزه به روسیه داشت.

وی افزود: با توجه به شرایط کرونایی موجود در روسیه که بیش از ۷۰۰ کشته در روز وجود داشت، شرایط برگزاری سفر چندان مساعد نبود اما به‌دلیل برنامه از قبل طراحی شده و جلوگیری از تأخیر در حصول اهداف و نتایج، این‌گونه طراحی شد که سفر با رعایت پروتکل هایی مبتنی بر حفظ احترام متقابل انجام شود.

سخنگوی دولت با پربار خواندن سفر رییس‌جمهوری کشورمان به مسکو، خاطر نشان کرد: جلسه رسمی کاری در کاخ کرملین بدون محدودیت زمانی برگزار شد و احترام متقابل کاملاً در جلسه حکمفرما بود.

بهادری جهرمی ادامه داد: علاوه بر این به دعوت رسمی مجلس دوما جلسه‌ای در دوما برگزار شد که با سخنرانی کم نظیر رییس‌جمهور همراه بود و دیدار با فعالان علمی در دانشگاه دولتی مسکو و همچنین فعالان اقتصادی روسیه و جوامع دینی و فرهنگی از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه مردم به زودی شاهد آثار و نتایج سفر رییس جمهور به روسیه خواهند بود، تصریح کرد: در این سفر موضوعات دو جانبه و چند جانبه در تمامی حوزه‌ها مطرح شد و توافقات گسترده و اشتراکات عمیقی به وجود آمد و قراردادهایی نیز در حوزه نفت و راه‌آهن بین دو کشور منعقد شد.

وی افزود: این حجم از جلسات کاری، احترامات متقابل و برنامه‌های تدارک دیده شده در این بازه زمانی کوتاه به نوعی کم نظیر بود و تقریباً در تمامی موضوعات اقتصادی و تجاری که محور اصلی مباحث سفر بود، و همچنین مسائل سیاسی، علمی و فرهنگی، نظامی و دفاعی بحث و تبادل نظر شد.

بهادری جهرمی ادامه داد: برخی توافقات هم پس از نشست رؤسای جمهور که جلسه کاملاً کاری و نتیجه‌محور و عمل‌گرایانه بود به مقامات ذی‌ربط دو کشور ابلاغ شد و جلسات هماهنگی برای اجرای تمام توافقات در زمینه توسعه تجارت خارجی دو طرف، توسعه صادرات ایران به روسیه، تسهیل و کمک‌هایی که در حوزه تعرفه‌های وارداتی در حوزه کالاهای اساسی صورت می‌گیرد و همکاری‌های مشترک به‌ویژه در حوزه‌های ترانزیتی و تکمیل کریدورهای موجود نیز بلافاصله آغاز شد.

در شرایط جنگ اقتصادی انتشار جزئیات قراردادها به صلاح نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره آمار فروش نفت گفت: در شرایط جنگ اقتصادی جزئیات قراردادها و نحوه فروش و استردادها به صلاح نیست.

وی در عین حال متذکر شد: رییس‌جمهور بارها تأکید کرد که دولت اجازه نخواهد داد تحریم ها مانع فروش نفت و توسعه صادرات شود.

بهادری جهرمی با بیان اینکه آمار فروش نفت و بازگشت ارز حاصل از فروش نفت در وضعیت قابل قبولی قرار دارد، ادامه داد: دولت در مسأله تامین ارز با مشکلی مواجه نیست و برای اطلاع از اینکه فروش نفت وجود دارد یا نه، خواهش می‌کنم این موضوع از خود مسئولان مربوطه در دولت پرسیده شود.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سؤالی درباره دستاوردهای سفر به روسیه و اینکه برخی تلاش می‌کنند دستاوردهای دولت در سایه تنازعات سیاسی و جناحی مکتوم بماند، گفت: برای ارزیابی سفر شاخص‌های اصلی استقبال گرم، انجام برنامه‌های سفر و تحقق آن اهداف سفر است که هر سه شاخص در سفر روسیه روشن بوده است.

وی افزود: تکثر برنامه‌ها، شرکت در جلسه رسمی دوما،‌ جلسه رسمی با رییس‌جمهوری روسیه در کاخ کرملین و  شرکت در دانشگاه دولتی در کنار جلساتی با فعالان اقتصادی، دانشگاهی و مقامات دینی در زمانی کمتر از دو روز، نشان‌دهنده استقبال گرم و مناسب برای سفر در این شرایط کرونایی حاد در روسیه است.

سخنگوی دولت گفت: بخشی از دستاوردهای سفر رییس‌جمهور به روسیه اعلام شده که بهره‌برداری از خط اعتباری موجود و توافق برای افزایش خط اعتباری ۵ میلیاردی به 10 میلیارد دلار در گام نخست از جمله آنهاست که یک دستاورد قابل توجهی به حساب می‌آید.

بهادری جهرمی ادامه داد: علاوه بر این توافقات، در تمامی حوزه‌های مختلف اقتصادی و تجاری توافقاتی داشته‌ایم که برای نمونه در حوزه صادرات برای توسعه صادرات صیفی‌جات تا بیش از سه برابر وضع موجود توافق شده است و توافقاتی هم برای حل برخی مشکلات موجود در فرایند صادرات برخی محصولات صورت گرفته که کمیته‌ای از طرف روس‌ها به ایران اعزام خواهد شد و  سفری را هم مقامات مربوطه از وزارت جهاد کشاورزی به روسیه خواهند داشت.

وی تصریح کرد: در حوزه راه‌آهن و کریدور هم توافقات بسیار خوب اجرایی حاصل شده است و حتی قراردادهایی در این زمینه منعقد شده و برخی رایزنی‌ها هم در مرحله مقدمات برای انعقاد قرارداد در حال انجام است.

سخنگوی دولت ادامه داد: برخی که اصرار دارند در حوزه بین الملل نگاه محدودی به برخی کشورهای خاص داشته باشند، دنبال حاشیه‌ها هستند اما سیاست و شعار این دولت بر اساس وعده‌ای که به مردم داده است، نگاه متوازن و متعادل به کشورهای مختلف جهان برای توسعه حوزه تجارت خارجی و روابط بین الملل است.

انتهای پیام/

کپی