اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

تحقیق بر نخستین مومیایی باردار مصری

تحقیق بر نخستین مومیایی باردار مصری
آرزوکیهان

دانشمندان می گویند جنین در اولین مومیایی مصری باردار در حالی که زمان زیادی از آن گذشته در بدن زن حفظ شده است.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از یاهو،‌ دانشمندان لهستانی می گویند تحقیقات بر مومیایی بارداری که هنوز جنین متولد نشده اش را درون شکم حفظ کرده است آغاز کرده و به فرآیند عجیبی دست یافتند.
در آوریل سال گذشته، محققان در ورشو، لهستان، اولین و تنها مورد شناخته شده مومیایی باردار مصر باستان را پیدا کردند که برای دهه ها تصور می شد یک کشیش مرد از قرن اول قبل از میلاد باشد.
بر اساس این مطالعه که در مجله علوم باستان شناسی منتشر شد، این زن احتمالاً بین هفته های 26 تا 30 بارداری مرده است و سؤالات بیشتری در مورد چگونگی حفظ بافت های نوزاد متولد نشده در مومیایی و اینکه آیا ممکن است موارد بیشتری از این قبیل وجود داشته باشد، ایجاد شده است.


در یک مقاله جدید، دانشمندان می گویند که جنین در رحم دست نخورده باقی مانده و شروع به "تجزیه" کرده است.


در این تحقیقات روشن شد که با گذشت زمان جنین مومیایی در شکم مادر با تغییر میزان PH خون از جمله محتوای رحم، به طور قابل توجهی کاهش می یابد و محیط اسیدی تر شده و  غلظت آمونیاک و اسید فرمیک با گذشت زمان افزایش می یابد که در نهایت منجر به تجزیه شدن جنین خواهد شد.


به گفته محققان، پزشکان آن زمان برای حفظ بیشتر جنین  فرآیند مومیایی کردن رحم را با فرآیند خاصی انجام داده و دسترسی هوا و اکسیژن به جنین را به میزان قابل توجهی محدود کرده اند - و آن را در محیطی محصور کرده که قابل مقایسه با محیطی است که اجساد باستانی را تا زمان ما در باتلاق ها حفظ می کند.


آنها می گویند که در این روش مومیایی ، دو مومیایی مختلف، یکی مادر، و دیگری فرزند متولد نشده او، به  دو روش  طی دو فرآیند مختلف مومیایی شده اند.
به گفته محققان، جنین در یک محیط اسیدی و "باتلاقی مانند" قرار داشت که بعداً در حین مومیایی کردن مادر خشک شد.
آنها می گویند که زن متوفی با ناترون پوشانده شده بود - سدیمی که به طور طبیعی در مصر برای خشک کردن بدن وجود دارد که متعاقباً منجر به خشک شدن رحم و جنین نیز شد.
با این حال، محققان می‌گویند جنین‌هایی که به این شکل در مومیایی‌های نگهداری می‌شوند، ممکن است استخوان‌های خوبی نداشته باشند و بنابراین ممکن است در تصاویر اشعه ایکس و توموگرافی کامپیوتری قابل مشاهده نباشند.

انتهای پیام/

کپی