اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ساعتی پس از مذاکرات وزرای خارجه امریکا و روسیه صورت گرفت

90 تن مهمات امریکایی برای شعله ور کردن آتش تنش اوکراین

90 تن مهمات امریکایی برای شعله ور کردن آتش تنش اوکراین
بنفشه غلامی خبرنگار

تنها یک روز پس از دیدار وزیر خارجه امریکا با همتای روسی اش و ابراز امیدواری‌های «آنتونی بلینکن» به تداوم دیپلماسی و مهلت‌دهی مسکو به غرب برای دریافت پاسخ کتبی به خواسته‌هایش، واشنگتن با ارسال نخستین محموله کمک‌های نظامی خود به کی‌یف شامل نزدیک به 100 تن تسلیحات سنگین و نیمه سنگین، نفت بر آتش تنش‌ها در دونباس ریخت.

روزنامه ایران: به گزارش سایت شبکه خبری «یورو نیوز»، اواخر روز جمعه سفارت امریکا در کی یف در توئیتی از ورود 200 هزار پوند (90 تن) تسلیحات سنگین شامل مهمات و سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین برای استفاده در خط مقدم نبردها به اوکراین خبر داد. بنا بر این توئیت، «محموله فوق تأکیدی است بر تعهد امریکا در قبال کمک به توان دفاعی اوکراین در مواجهه با تهدیدهای رو به افزایش روسیه.» این در حالی است که تنها چند ساعت قبل از انتشار این توئیت، «آنتونی بلینکن» با «لاوروف» دیدار کرده و با وی به توافق رسیده بود که دیپلماسی، کلید حل بحران دونباس است تا شاید شدیدترین تنش بین دو کشور از زمان جنگ سرد تا کنون اندکی کاهش یابد.

شتابزدگی ناتو در کمک به اوکراین
به نظر می‌رسد، با وجود تأکیدهای مکرر روسیه مبنی بر اینکه تجمع نیروهایش در نزدیکی مرزهای اوکراین به منظور برپایی رزمایش است و به معنای تدارک برای حمله به هیچ کشوری نیست، نه تنها امریکا که شماری از کشورهای اروپایی نیز در حال دمیدن بر آتش تنش‌ها در روابط روسیه با قاره سبز هستند. به گزارش «آکسیوس»، به جز امریکا که بلافاصله بعد از دیدار با وزیر خارجه روسیه اقدام به ارسال 90 تن مهمات و سلاح به اوکراین کرد، اوایل هفته پیش نیز انگلیس 2 هزار فروند موشک ضد تانک به اوکراین فرستاد و در کنار آن گروهی از نظامیان خود را به اوکراین گسیل کرد تا به نظامیان اوکراین فنون رزمی را بیاموزند. علاوه‌بر این جمهوری چک نیز اخیراً از ارسال محموله کمک‌های نظامی به اوکراین خبر داده بود. به جز این کشورها هفته پیش خبرگزاری «رویترز» نیز خبر داده بود کشورهای حوزه بالتیک، شامل لتونی، لیتوانی و استونی موشک‌های امریکایی و برخی تسلیحات خود را به اوکراین فرستاده‌اند تا این کشور مقابل تهدیدهای احتمالی روسیه آماده باشد. این سلاح‌ها در حالی به اوکراین فرستاده شد که طبق قوانین تسلیحاتی در جهان هیچ کشوری حق ندارد تسلیحاتی را که از کشوری خریده بدون مجوز آن کشور به کشوری ثالث بدهد و از همین رو کشورهای حوزه بالتیک بعد از کسب مجوز از امریکا توانستند این تسلیحات را به اوکراین بفرستند.
اسپانیا نیز از دیگر کشورهای اروپایی است که در این مسیر قرار گرفته است. در بین کشورهای غیر اروپایی نیز کانادا دیروز اعلام کرد، قادر به پرداخت وامی 95 میلیون دلاری به اوکراین است تا بتواند اقتصاد خود را تقویت کند.
مورد متفاوت آلمان
با این حال همه کشورهای اروپایی علاقه‌مند به طی چنین مسیری نیستند. به گزارش «دویچه وله»، وزارت دفاع آلمان اعلام کرده کشورش علاقه‌ای به ارسال سلاح به اوکراین ندارد و تنها به منظور کمک‌های انسان‌دوستانه حاضر است بیمارستان‌های صحرایی برای کمک به نظامیان اوکراینی در این کشور دایر کند. زیرا معتقد است: «در شرایط کنونی ارسال سلاح به اوکراین نه تنها کمکی به این کشور نمی‌کند که برای آن مضر هم هست.»
آلمان روز جمعه نیز به کشورهای حوزه بالتیک اعلام کرده بود، مجاز نیستند تسلیحاتی را که پیشتر آلمان به آنها فروخته بود به اوکراین بفرستند.
کی‌یف در باد حمایت‌های غربی
در پرتو کمک‌های غربی به اوکراین، سران کی یف دیروز همزمان با برپایی رزمایشی در نزدیکی جزیره کریمه که از سال 2014 به خاک روسیه ملحق شده، اقدام به تحریم 24 کمپانی روسی کردند. به گزارش خبرگزاری «تاس»، به دستور «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین این کمپانی‌ها ، شامل چندین شرکت ساختمانی، بیمه و برخی نهادهای شهری در سواستوپل تحریم و دارایی های آنها مسدود شده‌اند.در حالی که با اقدامات امریکا و کشورهای حوزه بالتیک و کانادا و همچنین اقدامات کی یف، لهیب آتش تنش‌ها در مرز اوکراین در حال تندتر شدن است، سخنگوی کاخ سفید خبر داده، وزارت خارجه امریکا در حال برنامه‌ریزی‌های لازم است تا بتواند خانواده‌های دیپلمات‌های خود در اوکراین را از این کشور خارج کند. این در حالی است که دومای روسیه نیز در مقابل این تهدیدها بیکار ننشسته و اعلام کرده است به رسمیت شناخته شدن جدایی‌طلبان شرق اوکراین می‌تواند در دستور کار نهاد قانونگذاری روسیه باشد.

انتهای پیام/

کپی