اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

چرا سفر آیت‌الله رئیسی به مناطق سیلزده مهم بود؟

چرا سفر آیت‌الله رئیسی به مناطق سیلزده مهم بود؟

آیت‌الله رئیسی در مقام رئیس جمهور بر خلاف بعضی اسلافش اهل ایراد سخنرانی‌های مطول و در دست گرفتن فضای رسانه‌ای برای گفتاردرمانی نیست.

روزنامه ایران: آیت‌الله رئیسی در مقام رئیس جمهور بر خلاف بعضی اسلافش اهل ایراد سخنرانی‌های مطول و در دست گرفتن فضای رسانه‌ای برای گفتاردرمانی نیست. با این حال اگر قرار باشد تا همین‌ جای کار که نزدیک به شش ماه از آغاز فرصت خدمتگزاری او می‌گذرد، خصیصه‌ای برای رویه عملکردی او قائل شد؛ شاید بتوان از اوصافی همچون «پای کار بودن» و «خستگی‌ناپذیری» نام برد. علاوه بر آنکه در رویکرد دولت‌داری او بهره‌گیری از تعامل‌ها وهم‌افزایی‌های بین‌المللی همگام و همزمان با اعتقاد به تقویت همبستگی درونی و افزایش کارآمدی و اثربخشی به منظور حل مشکلات مردم پیگیری می‌شود.

به این ترتیب همانقدر که به ثمر رساندن اهداف راهبردی همچون پیوستن به سازمان همکاری‌ شانگهای، فعال‌سازی ظرفیت‌های اکو و دیگر تعامل‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای علی‌الخصوص به‌واسطه تحرکات دیپلماسی فردی وی حائز اهمیت است، انجام سفرهای مستمر استانی و بازدیدهای سرزده و واکنش بموقع و فعال به مشکلاتی که برای مردم در سراسر کشور رخ می‌دهد نیز اولویت اصلی اقدامات رئیسی را دربر دارد.
تماس از مسکو
مجموعه این ویژگی‌ها اما در دو روز گذشته بیش از هر زمانی خود را به رخ کشید. آنجا که رئیس‌جمهور در میان سفر مهم و راهبردی‌اش به مسکو از پیگیری وضعیت مردم سیلزده در جنوب کرمان غافل نبود.
رئیس‌جمهور نخستین بار روز پنجشنبه در میان سفر کاری‌اش و در تماس تلفنی با تهران رئیس دفترش را به پیگیری وضعیت مناطق سیلزده و خدمت‌رسانی به سیلزدگان موظف ساخت و دستوراتی را در جهت تسریع در امدادرسانی صادر کرد؛ دستوری که در تماس‌های جداگانه به احمد وحیدی وزیر کشور و علی زینی‌وند استاندار کرمان ابلاغ شد. بامداد روز جمعه هم نخستین اقدام رئیسی در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد تماس تلفنی با استاندار کرمان و جویا شدن میزان خسارات سیل، جزئیات رسیدگی به آسیب‌دیدگان و اسکان موقت آنها و صدور دستورات لازم جهت تسریع در خدمات‌رسانی به سیلزدگان بود؛ پیگیری‌هایی که در روال عادی حکمرانی شاید کافی به نظر می‌رسید، اما رئیس جمهور به آن بسنده نکرد و تنها ساعاتی پس از رسیدن به تهران راهی جیرفت شد تا از نزدیک وضعیت آسیب‌دیدگان از سیل را بررسی و بر روند خدمت‌رسانی نظارت کند.
سفر سرزده‌ای که علاوه بر حضور دو روزه وزیر کشور در مناطق درگیر سیل صورت گرفت و رئیس‌جمهور در جریان آن از روستای سیلزده نهضت‌آباد شهرستان رودبار جنوب بازدید کرد و پس از گفت‌و‌گو با خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل، دستور برای جبران خسارات وارد شده به خانه‌های مسکونی و زمین‌های کشاورزی و تأمین اثاثیه منازل و دام‌های تلف شده دامداران  را ظرف ده روز آینده صادر کرد.
نماینده جیرفت: غافلگیر شدیم
حضور رئیس جمهور در جنوب کرمان و آنچه از سوی وی با عنوان ضرورت ایستادن در کنار مردم برای حل مشکلات و ایجاد دلگرمی برای مردم در برابر مصایب مورد تأکید قرار گرفت، روز گذشته با این تعبیر نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی مواجه شد که در واکنش به این اقدام رئیسی گفت: سفر کاملاً به‌صورت سرزده انجام شد و از سفر رئیس جمهور به کرمان غافلگیر شدیم. ذبیح‌الله اعظمی‌ساردویی در گفت‌و‌گو با ایرنا درباره سفر از پیش‌تعیین ‌نشده رئیس‌ جمهور به جنوب استان کرمان آن هم بلافاصله پس از پایان سفر فشرده کاری به روسیه، گفت: بازدید سرزده رئیس جمهور از مناطق سیلزده نشان داد، مردم در بحران‌ها تنها نیستند و نوعی دلگرمی و امید را به جامعه تزریق کرد.
نایب‌ رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در این باره ادامه داد: البته رئیس جمهور دو ساعت قبل از سفر به کرمان از طریق تماس تلفنی با استاندار وضعیت اوضاع و احوال منطقه را جویا شدند و بعد تصمیم به سفر گرفتند و در این سفر از هلیکوپتر هم استفاده نشد و حدود ۱۵۰ کیلومتر را با خودرو به مناطق سفر کردند و از نزدیک در دیدار با مردم مشکلات را بررسی کردند؛ اقدامی که تعبیر این نماینده مجلس از آن این بود که «سرمایه اجتماعی» درنگاه دولت سیزدهم از اولویت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
خستگی معنا ندارد
علی بهادری‌ جهرمی، سخنگوی دولت نیز با انتشار مطلبی در شبکه‌های اجتماعی آنچه  را رئیس جمهور در آخر هفته کاری‌اش انجام داد و رویکرد حاکم بر دولت سیزدهم را با یادآوری اینکه «هنوز رسانه‌های داخلی و خارجی مشغول ارائه و تحلیل اخبار سفر مسکو هستند که رئیس‌ جمهور به مناطق سیلزده کرمان رفت»، در یک جمله اینگونه توصیف کرد: «وقتی خدمت، تعهدی صادقانه‌ باشد، در پیگیری شبانه‌روزی منافع ملت، خستگی معنایی ندارد.» جمله‌ای در ادامه تأکید آیت‌الله رئیسی بر اینکه «دولتمردان باید در همه حوادث در بخش‌های مختلف در محل حاضر شوند تا مردم احساس کنند که همواره دولت در کنارشان برای حل مشکلات است.»
مردم تنها نیستند
مردم ایران دهه‌ها است که به واسطه تعهد به آرمان‌های انقلابی‌شان در برابر تمام مصائب تحمیلی از جمله جنگ تا تحریم استوار ایستاده‌اند. با این حال در سال‌های اخیر که طوفان تحریم‌ها بر فشار مشکلات‌شان افزود یکی از مسائلی که رنجی مضاعف بر وجودشان تحمیل می‌کرد این احساس بود که در تحمل این فشار تنها هستند و آنها که دستی در آستین قدرت دارند از درک فشار تحمیل شده و  از همراهی عملی با مردم فارغ هستند. تأکید نافرجام مسئولان در دولت گذشته بر تلاش بر حل مشکلات از طریق پیگیری مذاکرات و چانه‌زنی‌ها با غرب هم به واسطه تحقق نیافتن اهدافی که ترسیم می‌شد بر حس ناکامی و ناامیدی می‌افزود.
دولت سیزدهم اما با اراده جدی سید ابراهیم رئیسی برای ایجاد تغییر در آن وضعیت بر سر کار آمد. پیش‌نیاز تحقق آن خواست اما همان‌طور که در حوزه سیاست خارجی تنوع بخشیدن به مسیرهای تعامل و همکاری و بهره جستن از ظرفیت‌های نادیده گرفته شده دیپلماسی بود در سیاست داخلی به کاستن از فاصله میان مسئولان و مردم و ایجاد همگرایی بیشتر دولت و ملت نیازمند بود. پیش‌نیازهایی که تحقق یافتن‌شان بدون صرف انرژی مضاعف یکایک اعضای دولت ممکن نیست.
آیت‌الله رئیسی با علم به این الزامات، دولتش را تشکیل داد و حلقه همکارانش را انتخاب کرد. با وجود این در مقام عالی‌ترین مقام دولت، خود در صف نخست این حرکت ایستاد.
درسی که رئیسی داد
پیوند دادن حضور در کاخ کرملین و پیگیری منافع ملت ایران در رایزنی با یکی از کشورهای صاحب قدرت و تأثیرگذار در عرصه بین‌الملل با سفر به کرمان و حضور در میان مردم آسیب‌دیده از سیل مصداق همین خستگی‌ناپذیری و پای کار ایستادن بود؛ جایی که نه فقط باید به مردم گرفتار بحران ثابت می‌کرد مسئولان کشور تا سطوح عالی را در برابر مشکلات در کنار خود دارند بلکه به یکایک مسئولان در هر سطح و رده‌ای این پیام را می‌دهد که برای پیگیری و حل مسائل مبتلا به مردم باید عالی‌ترین مقام اجرایی پاسخگو باشد.
رویکرد‌های حاکم بر دولت در هر دو عرصه سامان دادن به مسائل داخلی و پیگیری منافع در حوزه دیپلماسی به شرط استمرار حامل این پیام به جامعه ایران است که می‌توان برای حل مشکلات به دولت سیزدهم امیدوار بود و طی شدن گام‌هایی بلند در بهبود وضعیت اقتصادی کشور را انتظار داشت.

انتهای پیام/

کپی