اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

روایت‌ رسانه‌های روسی از سفر رئیسی ادامه دارد / تاکید مسکو - تهران بر ارتقاء روابط

روایت‌ رسانه‌های روسی از سفر رئیسی ادامه دارد / تاکید مسکو - تهران بر ارتقاء روابط

رسانه‌های روسی با ادامه انعکاس و بازتاب خبرهای سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران به روسیه و ارائه گزارش‌ها و تحلیل‌های متفاوت، همگی بر موضع تقویت روابط مسکو - تهران در حوزه‌های مختلف تاکید کردند.

به گزارش ایران آنلاین، روزنامه کامرسانت ضمن بازتاب خبرهای سفر رئیس جمهور ایران در گزارش مفصلی نوشت: دومین روز از سفر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران به روسیه به بازدید از دومای دولتی، دانشگاه دولتی مسکو و مسجد کلیسای جامع مسکو اختصاص داشت. او در سخنرانی خود در جمع نمایندگان دوما با پیش بینی پایان قریب الوقوع ناتو آنها را خوشحال کرد. در حالی که میزبانان رئیس جمهور ایران بین سخنان رئیسی، وی را تشویق می کردند، تیم وزرایی که با او وارد شده بودند در حال مذاکره با شرکای روسی بر سر پارامترهای همکاری اقتصادی به ویژه در حوزه نفت و گاز بودند.

در دیدار رئیس جمهور ایران از دومای دولتی نمایندگان با تشویق و ایستادن از او استقبال کردند. رئیسی کریسمس و سال نو میلادی را به نمایندگان و مردم روسیه تبریک گفت و از جدایی جامعه مدرن از پیوندهای معنوی ابراز تاسف کرد و همچنین یادآور شد که ایران درگیر ساخت سلاح هسته‌ای نیست. وی با بیان اینکه این بخشی از استراتژی دفاعی ما نیست، افزود: آژانس تاکنون ۱۵ بار تایید کرده است که هیچ گونه تخلفی در فعالیت‌های هسته ای ایران وجود ندارد.

وی همچنین تأیید کرد که اگر غرب به طور موثر و جدی تحریم‌های ضد ایرانی را لغو کند، تهران آماده است تا در جریان مذاکرات جاری در وین به توافق‌هایی بر سر توافق هسته‌ای دست یابد.

---

روایت‌ رسانه‌های روسی از سفر رئیسی ادامه دارد / تاکید مسکو - تهران بر ارتقاء روابط

کامرسانت نوشت: در سخنان ابراهیم رئیسی جایگاه ویژه ای به روابط دوجانبه داده شد. او به طور خلاصه به دیدار سه ساعته روز قبل با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اشاره کرد که طی آن هر دو رهبر توافق کردند که باید تلاش های بیشتری برای توسعه روابط صورت گیرد. رئیس جمهور ایران از نمایندگان مجلس دومای دولتی نیز خواست تا همین کار را انجام دهند. به گفته وی، نمونه موفق همکاری ایران و روسیه در سوریه ممکن است الگویی موثر برای توسعه روابط دوجانبه در حوزه های مختلف باشد. ابراهیم رئیسی تأکید کرد: اصلی‌ترین کاری که برای تأمین منافع دو کشور باید انجام شود، جلوگیری از نفوذ عناصر سوم به امور داخلی است.

بر اساس سخنان وی، عناصر سوم آمریکا و ناتو هستند. رئیس جمهور اسلامی ایران گفت: ناتو به بهانه‌ها و پوشش‌های مختلف دست به نفوذ به فضاهای جغرافیایی کشورها می‌زند و کشورهای مستقل را تهدید می‌کند و بلافاصله با ریختن مرهم بر دل نمایندگان روسی افزود که چنین رفتاری در نهایت منجر به فروپاشی اتحاد آتلانتیک شمالی خواهد شد.

کامرسانت در ادامه مطلب خود نوشت: به گفته آقای رئیسی «اکنون آمریکا و ناتو در ضعیف ترین موقعیت‌ها قرار دارند». با وجود این می بینیم که تمایل به سیاست توسعه طلبانه از بین نرفته است، برعکس آن را در دستور کار خود قرار می‌دهند و مهمترین هدف تضعیف دولت‌های مستقل دقیقاً از درون است و تلاش می‌کنند که با اعمال تحریم‌های اقتصادی و بی ثبات کردن اوضاع داخلی کشور به هدف خود برسند.

حضور در دانشگاه دولتی و مسجد جامع مسکو
کامرسانت افزود: رئیس جمهور رئیسی پس از دومای دولتی به دانشگاه دولتی مسکو رفت و در آنجا، رئیس دانشگاه ویکتور سادوونیچی مدرک استادی و دکترای افتخاری و یک شاخه گل را به وی اهدا کرد.

---

روایت‌ رسانه‌های روسی از سفر رئیسی ادامه دارد / تاکید مسکو - تهران بر ارتقاء روابط

رئیس دانشگاه دولتی مسکو گفت: به ابراهیم رئیسی عنوان «دکترای افتخاری» دانشگاه مسکو اعطا می شود که تضمین کننده حقوق، افتخارات و امتیازات وی است.

رئیس جمهور ایران همچنین در مسجد جامع مسکو با شیخ راویل عین الدین رئیس هیات روحانی مسلمانان فدراسیون روسیه تفاهم کامل متقابل پیدا کرد.

عین الدین به نوبه خود به اهمیت دیدار ابراهیم رئیسی با رئیس جمهور پوتین برای مسلمانان روسیه و جهان اشاره کرد.

---

روایت‌ رسانه‌های روسی از سفر رئیسی ادامه دارد / تاکید مسکو - تهران بر ارتقاء روابط

رئیس شورای مفتیان با اشاره به اقامه نماز رئیسی در کرملین گفت: پیام‌هایی از کشورهای مختلف پس از عکس رئیس جمهور ایران در حال اقامه نماز در کرملین دریافت کرده است. این عکس در تمامی شبکه های اجتماعی و رسانه ها پخش شد.

---

روایت‌ رسانه‌های روسی از سفر رئیسی ادامه دارد / تاکید مسکو - تهران بر ارتقاء روابط

عین الدین به رئیسی گفت :دعای شما در کرملین بسیار نمادین و معنادار بود و از فنلاند به من نوشتند که بر کرملین برکت نازل شده است.

کامرسانت در ادامه گزارش دیدار رئیسی از مسکو نوشته است: ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در ۱۹ ژانویه ( ۲۹ دی) در کرملین با همتای خود، ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران دیدار کرد و به تمام حرف‌های او گوش داد. روسای جمهور در فاصله بسیار مناسبی از یکدیگر نشستند یعنی با یک میز بیضی بلند و لبه های دور آن از هم جدا شده بودند.

ولادیمیر پوتین خطاب به ابراهیم رئیسی گفت: «آقای رئیس‌جمهور، ابتدا از شما تشکر می‌کنم که در این دوران سخت کووید-۱۹ به مسکو آمدید!»

دو رئیس جمهوری که هر دو کشورشان تحت تحریم بودند حرف های زیادی برای گفتن داشتند.

رئیس‌جمهور روسیه در این دیدار گفت: «در عرصه بین‌المللی، ما بسیار نزدیک همکاری می‌کنیم.» به لطف تلاش‌های ما، ما تا حد زیادی توانستیم به دولت سوریه کمک کنیم تا بر تهدیدهای مرتبط با تروریسم بین المللی غلبه کند. البته الان هم شما و هم ما نگران وضعیتی هستیم که در افغانستان در حال شکل گیری است من می خواهم همه این مسائل را با شما در میان بگذارم، تا موضع شما را در مورد این مسائل بدانم.

ولادیمیر پوتین افزود: «و در همان ابتدای دیدار ما از شما می خواهیم که بهترین آرزوهای من را پس از بازگشت به تهران به رهبر روحانی آقای خامنه ای برسانید.»

رئیسی هم در این دیدار گفت: روابط با روسیه استراتژیک خواهد بود و نه «کوتاه‌مدت یا موضعی» و «در شرایط بسیار استثنایی کنونی که رویارویی با اقدامات یکجانبه غرب از جمله آمریکا وجود دارد، ما می توانیم در تعامل خود هم افزایی ایجاد کنیم.


روایت‌ رسانه‌های روسی از سفر رئیسی ادامه دارد / تاکید مسکو - تهران بر ارتقاء روابط

او ادامه داد: بیش از چهل سال است که در برابر آمریکایی ها مقاومت می کنیم و هرگز به دلیل تحریم و تهدید جلوی پیشرفت و توسعه کشور را نخواهیم گرفت.

کامرسانت ادامه داد؛ ابراهیم رئیسی که یک سجاده به همراه داشت در میانه مذاکرات برای اقامه نماز به اتاق کناری رفت.

شبکه تلویزیونی روسی «دوژد» هم در گزارشی گفت: استقبال وزیر انرژی روسیه از آیت الله رئیسی در فرودگاه مسکو بازتاب گسترده ای در رسانه های این کشور داشت.

در این گزارش گفته شد: در پروتکل های تشریفات روسیه، استقبال از روسای جمهور توسط معاون وزیر خارجه انجام می شود.

بنا به این گزارش، پس از گذشت یک ساعت و نیم از دیدار آیت الله رئیسی با پوتین، مذاکرات برای دقایقی متوقف شد تا رئیس جمهور ایران نماز مغرب را در کاخ کرملین محل مذاکرات اقامه کند.

در گزارش شبکه دوژد همچنین گفته شد که دیدار آیت الله رئیسی و پوتین تحت پروتکل های شدید کرونایی و با فاصله ای که سلامت دو طرف را تضمین کند، انجام شد.

رسانه روسی یادآوری کرد که امروز آمار مبتلایان به کرونا در روسیه از مرز ۳۴ هزار نفر گذشت و آمار مرگ و میر کرونایی هم در این کشور بیش از ۷۰۰ نفر بود.

روزنامه گازیتا نیز به نقل از ابراهیم رئیسی نوشت: سیاستی که ناتو دنبال می کند در نهایت منجر به از هم پاشیدگی این اتحاد خواهد شد.

به گزارش ریانووستی، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در جمع نمایندگان گفت: ناتو به بهانه های مختلف به مناطق جغرافیایی کشورهای مختلف نفوذ می کند.

رئیسی در سخنان خود به فعالیت های هسته ای ایران نیز اشاره کرد. به گفته او، آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرده است که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه هیچ تخلفی ندارد، همه چیز طبق قانون انجام می شود.

رئیس جمهور ایران همچنین تاکید کرد که ایران درگیر ساخت سلاح هسته ای نیست، این در استراتژی دفاعی کشور نیست.

به گزارش تاس، همزمان با سفر رئیس جمهور ایران به مسکو  وزرای امور خارجه، نفت، اقتصاد و دارایی که همراه وی آمده بودند با شرکای روسی خود دیدار کردند و به آنها دستور داده شد که تصمیمات اتخاذ شده توسط رئیس جمهور دو کشور را فوری اجرا کنند.

در همین حال، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد ایران از توافق بر سر ایجاد «خط حمایت ۵ میلیارد دلاری» و سایر توافقات در حوزه تجاری و اقتصادی خبر داد، در حالی که جواد اوجی وزیر نفت هم گفت که شرکت های روسی در زمینه توسعه میادین گاز و نفت، ساخت پالایشگاه های نفت و همچنین انتقال فناوری و تجهیزات فرآیندی به ایران موافقت کرده اند.


شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ رسانه رسمی روسیه هم که در سراسر این کشور پخش می شود، بخشی از مذاکرات روسای جمهور ایران و روسیه را که به معدود خبرنگاران اجازه حضور داده شده بود، بطور مستقیم پخش کرد. 

این رسانه روسی در گزارشی در این مورد در پایگاه اینترنتی ویژه خود نوشت: رئیس جمهور اسلامی ایران، روابط کشورش با روسیه را مشارکت راهبردی و درازمدت توصیف کرد. 

در گزارش روسیه ۲۴ گفته شد: طرف ایرانی، پیش نویس توافقنامه همکاری‌های راهبردی بین ایران و روسیه را به رئیس جمهور روسیه ارائه کرد و گفت که این سند می‌تواند دورنمای روابط دو کشور را حداقل برای ۲۰ سال آینده ترسیم کند.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه نیز در گزارشی به نقل از سید ابراهیم رئیسی گفت: ایران و روسیه می توانند برای مقابله با اقدامات آمریکا در صحنه بین المللی با یکدیگر همکاری کنند. 

در این گزارش به نقل از رئیس جمهور ایران بر همکاری مسکو و تهران برای مقابله با اقدامات یکجانبه غرب تاکید شده است. 

همکاری‌های دوجانبه و مسائل منطقه

خبرگزاری ریانووستی نیز چند گزارش از دیدار رئیسی و پوتین منتشر کرد که در یکی از آنها گفته شد که پوتین در مسکو با رئیسی همتای ایرانی خود دیدار و مذاکره کرد. 

در این گزارش خاطرنشان شد: سران ایران و روسیه، طیف وسیعی از موضوعات دوجانبه و اوضاع منطقه و تحریم های غرب و وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران و برجام را بررسی کردند.

در گزارش دیگر این رسانه روسی به نقل از رئیسی گفته شد: تجربه خوب همکاری ایران با روسیه می تواند شرایط برای بکارگیری چنین تعاملی در سایر عرصه ها را فراهم کند.  

مذاکرات برجام

خبرگزاری تاس نیز چندین گزارش درباره دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه منتشر کرد که در یکی از این گزارش ها به موضوع گفت وگو درباره برجام اشاره شد.

در این گزارش گفته شد: پوتین در دیدار با همتای ایرانی خود گفت که می خواهد موضع وی درباره وضعیت توافق هسته ای (برجام)  را بداند و دانستن این موضع برای وی بسیار مهم است. 

در گزارش دیگر تاس به مساله سوریه اشاره شد که پوتین گفت که با کمک ایران و روسیه دولت دمشق توانست بر ترویست‌ها غلبه کند و تجربه همکاری در این زمینه موفق بود.  

ایران بر روی همکاری با روسیه حساب می‌کند

خبرگزاری اسپوتنیک نیز در گزارشی با عنوان «رئیسی: روی همکاری با روسیه در زمینه فضا حساب می کنیم» نوشت: رئیس جمهور ایران در گفت وگو با ولادیمیر پوتین خاطرنشان کرد که در این شرایط امکان توسعه همکاری های جدید در زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، علمی، فنی، دفاعی، نظامی، امنیتی، فضایی و بسیاری دیگر وجود خواهد داشت.

رئیسی پس از اهدای پیام سلام آیت الله خامنه‌ای رهبر روحانی ایران به رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه، گفت: رهبر ایران همچنین بر توسعه و گسترش روابط بین کشورهایمان و همچنین بر مواردی که می توانیم با هم ایجاد کنیم، تاکید می کند.

امکان افزایش چند برابری سطح مبادلات بازرگانی ایران و روسیه

چند رسانه روسی از جمله خبرگزاری تاتاراینفورم تاتارستان و تارنمای فین مارکت هم به نقل از سخنان رئیسی در دیدار با پوتین نوشتند که سطح مبادلات بازرگانی و اقتصادی ایران و روسیه می تواند چند برابر افزایش بیابد.

بر اساس این گزارش ها، رئیس جمهور ایران اعلام کرد که روابط بازرگانی و اقتصادی ایران و روسیه رضایتبخش نیست و امکان برای افزایش چند برابری آن وجود دارد. 

در این گزارش ها به نقل از رئیسی گفته شد که حجم مبادلات بازرگانی ایران و روسیه ۳۸ درصد رشد داشته است.

آژانس خبری اخبار فدرال روسیه نیز با اشاره به برگزاری دیدار سران ایران و روسیه گفت: این دیدار در کاخ کرملین برگزار شد و گفت وگو درخصوص اجرای طرح های اقتصادی روسیه و ایران در دستور کار این دیدار قرار داشت.

تارنمای روسی رگنوم نیز در گزارشی نوشت که رئیس جمهور ایران به پوتین پیشنهاد کرد که با همکاری یکدیگر با خودسری های آمریکا در سطح جهانی مقابله و مبارزه کنند. 

این رسانه روسی به نقل از آیت الله رئیسی نوشت: ما بیش از ۴۰ سال است که با آمریکا مبارزه می کنیم و با تحریم و تهدید هم پیشرفت‌های خود را هیچگاه متوقف نخواهیم کرد. 

رئیس جمهور کشورمان شامگاه پنجشنبه پس از سفری دو روزه مسکو را به مقصد تهران ترک کرد.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جریان سفر به روسیه علاوه بر دیدار با همتای روس خود، با ایرانیان مقیم روسیه، فعالان اقتصادی و تجار روس و رئیس شورای مسلمانان این کشور نیز دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس جمهور همچنین در جمع نمایندگان مجلس دومای روسیه و اعضای شورای علمی، اساتید و دانشجویان دانشگاه ملی مسکو حضور یافته و سخنرانی کرد و دکترای افتخاری دانشگاه ملی مسکو نیز به آیت الله رئیسی اعطا شد.

رئیسی در پایان برنامه‌های سفر به روسیه در مسجد جامع مسکو حضور یافته و پس از اقامه نماز جماعت در جمع نمازگزاران سخنرانی کرد.

 

انتهای پیام/

کپی