اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

توافقات ایران و روسیه چند برابر توافقات با اروپا اهمیت دارد

توافقات ایران و روسیه چند برابر توافقات با اروپا اهمیت دارد

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مواردی که میان روسای جمهور ایران و روسیه در یک جلسه توافق خواهد شد به لحاظ گستره و اهمیت چند برابر توافقاتی است که بین مقامات ایران و اروپا حاصل می‌شود

به گزارش ایران آنلاین به نقل برنا،یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مواردی که میان روسای جمهور ایران و روسیه در یک جلسه توافق خواهد شد به لحاظ گستره و اهمیت چند برابر توافقاتی است که بین مقامات ایران و اروپا حاصل می‌شود.

سعدالله زارعی، کارشناس مسائل بین‌الملل، در خصوص سفر آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور، به روسیه و ابعاد آن گفت: کشورها روابط راهبردی خود را بیشتر با محیط‌هایی در جغرافیای نزدیک‌تر تنظیم می‌کنند و  همکاری‌ها در این  سطح کم‌هزینه‌تر،  پرفایده‌تر، سریع‌تر و پایاتر خواهد بود تا زمانی که کشورها در قاره‌های متفاوت از هم در ارتباط باشند که دارای هزینه‌های بالاتر و منافع بسیار پائین است. بنابراین اصلا جدای از اختلافات نگرشی ما با غرب، منطق اقتصادی حکم می‌کند ما روابط راهبردی خود را با محیط پیرامونی خود تنظیم کنیم.

وی با اشاره به کشورهای منطقه ادامه داد: طبیعتا باید با این کشورها روابط نزدیک با توان راهبردی تنظیم شود؛ قطعا مواردی که میان روسای جمهور ایران و روسیه در یک جلسه توافق خواهد شد به لحاظ گستره و اهمیت چند برابر توافقاتی است که بین مقامات ایران و اروپا حاصل می‌شود.

زارعی با اشاره هجمه‌‌ رسانه‌های غربی علیه سفر رئیس‌جمهور به روسیه خاطرنشان کرد: رسانه‌های غربی با بیشتر شدن روابط ایران با کشورهای روسیه، چین، هند، ترکیه و... موج عظیمی از شایعه پراکنی و ابهام افکنی راه می‌اندازند و دقیقا آنهایی که در فضای داخلی ایران از نظر فکری گرایش‌های غرب گرایانه دارند با این موج همراه می‌شوند. همین روزها اگر بخواهیم مقالاتی که در ایران علیه سفر آقای رئیسی به مسکو درج شده را بازنشر دهیم چندین جلد کتاب خواهد شد.

وی گفت: اگر روابط اقتصادی ایران و روسیه در سال‌های گذشته قوی نبوده، چه کسی مسئولیت دولت را در ایران برعهده داشته است؟ افرادی که الان به پروپای روسیه در بحث سفر آقای رئیسی پیچیده‌اند، همین‌ها مسئول دولت بودند  و نگاه‌شان این بود که همه مسائل را باید با اروپا حل کرد و سمت روسیه نرفتند و بارها قراردادهای ایران و روسیه یا  قراردادهای ایران و چین را در حوزه آزادگان معلق کردند.

انتهای پیام/

کپی