اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بهترین‌های فیفا امشب مشخص می‌شوند

«The BEST» همتراز با توپ طلا

«The BEST» همتراز با توپ طلا

در انتخاب بهترین‌های فوتبال جهان همواره نظرهای شخصی تأثیرگذار است و معمولاً نتایجی به دست می‌آید که باعث تعجب اهالی فوتبال می‌شود.

روزنامه ایران:در انتخاب بهترین‌های فوتبال جهان همواره نظرهای شخصی تأثیرگذار است و معمولاً نتایجی به دست می‌آید که باعث تعجب اهالی فوتبال می‌شود. توپ طلا که مجله فرانس فوتبال آن را اهدا می‌کند فقط از طریق رأی خبرنگاران انتخاب می‌شود، اما عنوان بهترین بازیکن سال فیفا یا« The BEST »که آن هم اهمیت بسیاری دارد  براساس آرای مربیان و کاپیتان‌های تیم‌های ملی، خبرنگاران هر کشور عضو فیفا و طرفدارانی است که ثبت نام کرده‌اند. اما امسال چه کسی از میان لیونل مسی، روبرت لواندوفسکی و محمد صلاح جایزه را از آن خود خواهد کرد؟

حقیقت تلخ این است که گل زدن در جوایز انفرادی اهمیتی بیشتر از گل نخوردن دارد. سه نامزد نهایی در 145 بازی در سال 2021، در مجموع 129 گل زده‌اند. مجموع گلزنی آنها در مرحله گروهی لیگ قهرمانان 21 بوده، یعنی بیش از 7 درصد کل گل‌ها.
لواندوفسکی که سال گذشته این جایزه را برد، در یک سال میلادی 43 گل در بوندس‌لیگا زد و رکورد گرد مولر که از سال 1972 پابرجا بود را شکست. او در 47 بازی در تمامی رقابت‌ها هم 58 گل به ثمر رساند. صلاح شروع خوبی در سال 2021 نداشت، اما در هر حال تا پایان فصل 15 گل در 28 بازی زد و کمک کرد لیورپول به سهمیه لیگ قهرمانان برسد. البته نامزدی او به دلیل عملکردش در نیمه دوم سال است. او در سال 2021 توانست 37 گل در تمامی رقابت‌ها به ثمر برساند (نفر بعدی در لیگ برتر 15 گل کمتر از او دارد) و او با 16 گل، بالاتر از دیوگو ژوتا 10گله، در صدر جدول گلزنان این فصل لیگ برتر است. اما اوضاع برای مسی برعکس بوده است. او در پاری سن ژرمن در 16 بازی تنها شش گل به ثمر رسانده است. اما 28 گل او در 29 بازی برای بارسا در نیم‌فصل دوم فصل گذشته نشان از عملکرد عالی او داشت. این فوق ستاره در کوپا آمه‌ریکا هم 4 گل به ثمر رساند.
خلق موقعیت
گل زدن باعث می‌شود در تیتر رسانه‌ها قرار بگیرید، اما یک نفر باید این گل‌ها را بسازد. اینجاست که مسی و صلاح می‌درخشند. لواندوفسکی در سال 2021 در تمامی رقابت‌ها 7 پاس گل داده و 61 فرصت برای هم‌تیمی‌ها ایجاد کرده که آماری عالی برای یک مهاجم شماره 9 است. صلاح 11 پاس گل داده و 88 موقعیت ایجاد کرده و مسی 13 پاس گل داده و 100 فرصت برای هم‌تیمی‌هایش ساخته است. از نظر موقعیت‌های آشکار گلزنی، لواندوفسکی 16، صلاح 18 و مسی 24 فرصت برای دیگران ساخته‌اند. البته لواندوفسکی جلوتر از دو نفر دیگر بازی می‌کند.
تعداد قهرمانی
بسیاری بر این باورند که مسی با قهرمانی آرژانتین در کوپا آمه‌ریکا توانست در توپ طلا از لواندوفسکی پیشی بگیرد. او با بارسلونا قهرمان جام حذفی هم شد. لواندوفسکی در یورو 2020 موفقیت خاصی نداشت و با لهستان در مرحله گروهی حذف شد. او البته در سه بازی این مرحله سه گل زد. این بازیکن با بایرن قهرمان بوندس‌لیگا شد، اما بایرن در فصل قبل از آن سه‌گانه را برده بود و حتی شاید این عملکرد را بتوان پسرفت دانست. صلاح که در رده‌بندی توپ طلا هفتم شده بود، با تیم ملی مصر فرصتی برای قهرمانی در سال 2021 نداشت و با لیورپول هم قهرمانی‌ای به دست نیاورد. البته فرم صلاح عالی است و اگر او به این ترتیب ادامه دهد، لیورپول می‌تواند به فتح یک یا دو جام امیدوار باشد و صلاح هم می‌تواند دل به جایزه بهترین‌های فیفا در فصل بعد ببندد.

انتهای پیام/

کپی