اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

عملیات «نجات سگ بزرگ» در داونینگ استریت

عملیات «نجات سگ بزرگ» در داونینگ استریت
بنفشه غلامی خبرنگار

در انگلیس دیگر کسی او را نمی‌خواهد. جدیدترین آماری که دیروز منتشر شد، نشان می‌دهد 70 درصد مردم این کشور می‌خواهند «بوریس جانسون» هرچه زودتر کرسی‌اش را ترک کند. اما خود او حاضر به ترک جایگاهش نیست و در این راه عملیاتی به نام «نجات سگ بزرگ» را آغاز کرده که بر مبنای آن شماری از مقام‌های انگلیسی قربانی خواهند شد تا او همچنان مستأجر خانه شماره 10 داونینگ استریت بماند.

روزنامه ایران،به گزارش روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت»، نخست‌وزیر انگلیس در عملیات «نجات سگ بزرگ» برای رهایی از گرداب «پارتی گیت» که دیگر چیزی نمانده او را در کام خود بکشد، در حال تهیه فهرستی از شماری مقامات دولت خود است تا به این ترتیب با به استعفا کشاندن آنها، خود از بند استعفا فرار کند. بنا بر اطلاعاتی که این روزنامه انگلیسی به دست آورده، «دان روزنفلید»، رئیس دفتر «جانسون» و «مارتین رینولدز» منشی او در صدر این فهرست جای دارند. هر دو نفر آنان کسانی بودند که گفته می‌شود در راه‌اندازی میهمانی دولت انگلیس در اوج کرونا نقش داشته‌اند.

مشاوران «بوریس جانسون» در این طرح که خود او نام عملیات «نجات سگ بزرگ» را بر آن گذاشته به او پیشنهاد کرده‌اند که اگر فقط همین دو نفر را برکنار کند، می‌تواند جان سالم از «پارتی گیت» به در ببرد. آنها همچنین در حال ارزیابی میزان حمایت‌ها در داخل دولت و مجلس عوام از «بوریس جانسون» و همچنین میزان حمایت‌ها از رقبای احتمالی او برای کرسی نخست‌وزیری انگلیس هستند. به اعتقاد آنها «ریشی سوناک» وزیر خزانه‌داری، «لیز تراس» وزیر خارجه و همچنین «جرمی هانت» وزیر بهداشت سابق از جمله کسانی هستند که حمایت زیادی از آنها وجود دارد. هرچند برخی معتقدند «هانت» بعید است از حمایت‌های لازم برای احراز رهبری حزب محافظه‌کار برخوردار باشد اما ناظران تأکید می‌کنند، او اگر هم نتواند رهبری حزب را به دست آورد، می‌تواند نقش مهمی در رقابت‌ها ایفا کند.
این در حالی است که نمایندگان حزب محافظه‌کار (حزب بوریس جانسون) از گزارش «ایندیپندنت» شوکه شده‌اند. یکی از این نمایندگان «اندرو بریجن» است که معتقد است، «بوریس جانسون اقتدار رهبری خود را از دست داده است.»
در همین حال دیروز صداها برای استعفای «بوریس جانسون» بالاتر رفت. در همین ارتباط «سر کر استارمر»، رهبر حزب کارگر در کنفرانسی تأکید کرد: «استعفای بوریس جانسون در راستای منافع ملی است. زیرا انگلیس در وضعیتی قرار گرفته که در آن نخست‌وزیر اقتدار اخلاقی خود برای این پست و رهبری جامعه را از دست داده است.»
گمانه‌زنی‌ها از محبوبیت رقبای «بوریس جانسون» و تکاپوی مشاوران او برای حفظ وی در خانه شماره 10 داونینگ استریت در حالی است که آمارها نشان می‌دهد، نخست‌وزیر انگلیس که با محبوبیتی قابل توجه بر این کرسی نشست، حالا تبدیل به موجودی نخواستنی شده است و عذرخواهی او از مردم انگلیس نیز نتوانسته رضایت رأی‌دهندگان انگلیسی را جلب کند. نظرسنجی «ایندیپندنت» نشان می‌دهد 70 درصد رأی‌دهندگان خواهان استعفای «جانسون» به‌خاطر «پارتی گیت» هستند و عذرخواهی او را غیر‌واقعی می‌دانند. در همین حال نظرسنجی «ساونتا» نیز نشان می‌دهد که تنها 21 درصد از جامعه انگلیس از نخست‌وزیر این کشور حمایت می‌کنند.

انتهای پیام/

کپی