اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

استقلال بهترین‌ها را تصاحب کرد

استقلال بهترین‌ها را تصاحب کرد
آدرینا ورشینگر خبرنگار

نیم‌فصل نخست لیگ برتر فوتبال در قالب ۱۲۰ بازی در ۱۵ هفته برگزار شد و ۲۰۹ گل در آن به ثمر رسید که آمار 74/1 گل در هر بازی را نشان می‌دهد تا ثابت شود لیگ برتر ایران یکی از کم‌ گل‌ترین لیگ‌های فوتبال جهان است.

روزنامه ایران:نیم‌فصل نخست لیگ برتر فوتبال در قالب ۱۲۰ بازی در ۱۵ هفته برگزار شد و ۲۰۹ گل در آن به ثمر رسید که آمار 74/1 گل در هر بازی را نشان می‌دهد تا ثابت شود لیگ برتر ایران یکی از کم‌ گل‌ترین لیگ‌های فوتبال جهان است. به‌عنوان مثال در همین هفته پانزدهم که 4 مسابقه آن برنده داشت و 4 بازی آن به تساوی انجامید، 3 بازی بدون گل بود و تنها 11 بار توپ از خط دروازه‌ها عبور کرد تا به طور میانگین 375/1 گل در هر بازی زده شده باشد. این در حالی است که در هفته چهاردهم 18 گل به ثمر رسید تا در این هفته رقابت‌ها به لحاظ گل زده دچار افتی شدید شده باشد و 7 گل کمتر زده شود. بهترین پیروزی این هفته را استقلال با برتری 3-صفر مقابل نفت مسجدسلیمان به دست آورد. آبی‌پوشان پایتخت با این برد، عنوان نخست نیم‌فصل اول رقابت‌ها را از آن خود کردند. آخرین بار فصل 91-90 بود که استقلال تحت هدایت پرویز مظلومی موفق شد نیم‌فصل در رتبه اول جدول قرار بگیرد. آن سال استقلال قهرمان جام حذفی شد و لیگ برتر را در رتبه سوم به پایان رساند. اکنون از آن زمان 10 سال می‌گذرد و فرهاد مجیدی موفق شد این روند ناموفق آبی‌ها تا نیم‌فصل را بشکند و استقلال را قهرمان نیم‌فصل اول کند. البته آبی‌پوشان در زمینه آماری نیز در بسیاری از موارد بهتر از سایر تیم‌ها عمل کردند. شاگردان فرهاد مجیدی توانستند با کسب ۳۵ امتیاز رکوردی ویژه را در تاریخ این باشگاه در لیگ برتر از لحاظ امتیازگیری ثبت کنند. البته این رکورد در دوره‌های لیگ برتر که با حضور 16 تیم برگزار شده، در اختیار پرسپولیس تحت هدایت برانکو ایوانکوویچ در لیگ هفدهم است که 36 امتیاز به دست آورد. همچنین استقلال با دریافت ۵ گل، بهترین خط دفاع لیگ را به خود اختصاص داد و با ۲۴ گل زده، بهترین خط حمله لیگ را هم در اختیار دارد. آبی‌ها با ۱۰ پیروزی بیشترین برد را دارند و تنها تیم بدون باخت لیگ بیست و یکم نیز به شمار می‌روند. استقلال همچنین با 11 کلین‌شیت بیشتر از همه تیم‌ها دروازه‌اش را بسته نگه داشته است.

اما در سمت مقابل، پدیده به‌عنوان تیم آخر جدول در حال ثبت یکی از بدترین آمارهای تاریخ لیگ برتر است. تیمی که در نیم‌فصل نخست نتوانست پیروزی را به دست بیاورد و با کسب تنها ۴ امتیاز کمترین امتیاز را کسب کرده است. مشهدی‌ها در لیگ امسال هیچ‌وقت نتوانسته‌اند در یک بازی بیش از یک گل به ثمر برسانند و با زدن ۴ گل، بدترین خط حمله لیگ را به خود اختصاص داده‌اند و کمترین کلین‌شیت را هم با ۲ بازی تجربه کرده‌اند. این تیم همچنین با دریافت ۲۳ گل، بدترین خط دفاع و تفاضل گل لیگ بیست و یکم را در اختیار دارد و با ۱۱ باخت بیشترین شکست را متحمل شده است. بیشترین مساوی هم در اختیار آلومینیوم با ۹ تساوی و کمترین مساوی هم سپاهان با ۲ تساوی است. شاگردان محرم نویدکیا با ۳۶ کارت زرد در این زمینه رکورددار بوده‌اند و کمترین کارت زرد را هم مس با ۱۹ کارت زرد داشته است. بیشترین کارت قرمز هم متعلق به پدیده با ۴ اخراجی بوده و استقلال، پرسپولیس، آلومینیوم، مس، ذوب‌آهن، فجرسپاسی و نفت مسجدسلیمان هم تیم‌های بدون کارت قرمز بوده‌اند. از نکات دیگر نیم‌فصل این است که استقلال بهترین آمار را در به ثمر رساندن گل اول دارد و در ۱۰ دیدار موفق به انجام این مهم شده و پدیده در ۱۰ دیدار، گل نخست بازی را دریافت کرده است. بیشترین خطای مرتکب شده در هر بازی متعلق به استقلال با میانگین 9/19 خطاست و کمترین خطا هم را هم فجر سپاسی با میانگین 9/11 خطا در هر بازی مرتکب شده است. البته شیرازی‌ها بیشترین خطای متحمل شده را با میانگین 3/18 خطا در هر بازی دارند و کمترین خطای متحمل شده هم برای استقلال با میانگین 1/12 خطا در هر بازی است.
  رکورد ویژه پرسپولیس، یحیی و جلال
بازی پرسپولیس- فجرسپاسی 23 دی برگزار و با آغاز سومین سال حضور یحیی گل‌محمدی در جمع سرخپوشان مصادف شد. یحیی 23 دی 1398 برای دومین مقطع به‌عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد. با احتساب پیروزی پرسپولیس در این بازی، این تیم با گل‌محمدی در 83 بازی، 53 برد به دست آورده، در 22 بازی مساوی کرده و در 8 بازی هم باخته که حاصل آن 2 قهرمانی در لیگ برتر، یک قهرمانی در سوپرجام و یک بار حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا 2020 بوده است. در بازی با فجرسپاسی، پاس منجر به گل ترابی را سیدجلال حسینی داد تا کاپیتان پرسپولیس به مسن‌ترین بازیکنی تبدیل شود که در لیگ برتر پاس گل داده است؛ رکوردی که پیش از این در اختیار رضا عنایتی بود که در 39 سالگی پاس گل داده بود ولی حالا سیدجلال در آستانه 40 سالگی به این رکورد رسیده است. با این برد، پرسپولیس با 20 امتیاز بهترین تیم دیدارهای خانگی نیم‌فصل اول شد و تنها تیمی لقب گرفت که در تمام دیدارهای خانگی گل زده است.

انتهای پیام/

کپی