اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
عشق به فوتبال یا رکوردشکنی به هر قیمت؟

مورد خاص فوتبال جهان؛ میورا 54 ساله

مورد خاص فوتبال جهان؛ میورا 54 ساله

فوتبالیست 54 ساله ژاپنی کازویوشی میورا با جدا شدن از تیم یوکوهاما اف.سی تصمیم گرفت به تیم سوزوکا در دسته چهارم ژاپن برود و همچنان به بازی کردن خود ادامه دهد.

روزنامه ایران:فوتبالیست 54 ساله ژاپنی کازویوشی میورا با جدا شدن از تیم یوکوهاما اف.سی تصمیم گرفت به تیم سوزوکا در دسته چهارم ژاپن برود و همچنان به بازی کردن خود ادامه دهد.

میورا در کل فصل 2021 فقط یک دقیقه در تیم یوکوهاما بازی کرد و این تیم هم به دسته دوم فوتبال ژاپن سقوط کرد. بعد از پایان فصل گذشته کازو گفت می‌خواهد از یوکوهاما جدا شود، در آن زمان نوبو نوگو، پدر و مدیربرنامه‌های او اعلام کرد که پسرش از دست‌کم 5 باشگاه پیشنهاد دریافت کرده که تیم‌هایی از دسته دو، سه و چهار هستند.
روز سه‌شنبه باشگاه یوکوهاما خبر از انتقال قرضی مسن‌ترین بازیکن جهان به تیم سوزوکا تا پایان سال 2022 داد و با تمجید از او نوشت: «بسیاری از بازیکنان می‌خواهند از او یاد بگیرند. ما برای کازو در چالش جدیدش آرزوی موفقیت می‌کنیم. کازو در سوزوکا همچنان شماره 11 را خواهد پوشید و ما باور داریم که او می‌تواند به رکورد مسن‌ترین بازیکن در فوتبال ژاپن همچنان ادامه دهد.»
در حرکتی نمادین، مراسم معارفه میورا در ساعت 11:11 صبح روز 11 ژانویه انجام شد و او قرار است پیراهن شماره 11 معروف خود را در تیم سوزوکا به تن کند. سوزوکا تیمی است که در سال 2019 تأسیس شد و حالا در دسته چهارم ژاپن فعالیت می‌کند که لیگی نیمه حرفه‌ای محسوب می‌شود. مدیریت و مربیگری تیم برعهده برادر کازو یعنی یاسونن است.
میورا فوتبالش را در دهه 80 میلادی در تیم سانتوس برزیل شروع کرد و تا سال 1990 که به ژاپن برگشت بازی در 5 تیم دیگر برزیلی را تجربه کرد. سال 1990 به ژاپن برگشت و سال 1994 به‌طور قرضی به تیم جنوا در سری آ ایتالیا رفت. باشگاهی که کازو طولانی‌ترین زمان بازی در آن را داشته یوکوهاما اف.سی است که 17 سال است (از سال 2005) در این تیم حضور دارد. او رکوردهایی مثل مسن‌ترین گلزن لیگ ژاپن، طولانی‌ترین حضور در یک تیم و مسن‌ترین فوتبالیست حرفه‌ای جهان را در این مدت به خود اختصاص داده است.
اما این رکوردشکنی‌ها که با تمجیدهای زیادی در رسانه‌های بین‌المللی مواجه می‌شود در خود ژاپن واکنش‌های دیگری را به همراه دارد. بسیاری از طرفداران فوتبال در ژاپن و بویژه هواداران یوکوهاما از اینکه او هنوز تا سال گذشته در جی.لیگ یعنی لیگ برتر این کشور در سن 54 سالگی حضور داشت ناراضی بودند. آنها عقیده دارند که این بازیکن اسطوره‌ای یک‌جا را در فهرست تیم پر کرده بدون اینکه هیچ سودی برای تیم داشته باشد.
فصل گذشته که تیمها می‌توانستند 5 تعویض در جریان بازی انجام دهند، میورا یک بار در وقت‌های اضافه فقط تعویض شد و به میدان آمد و اصلاً توپ به پایش برخورد نکرد.
منتقدان او می‌گویند چه نکته مفیدی در این نوع رکوردشکنی وجود دارد؟ بعضی دیگر هم معتقدند که حضور نمادین او ارزش بیشتری از حضور واقعی او در زمین دارد. مربی تیم تمایلی ندارد به او بازی بدهد و اگر گاهی این کار را می‌کند به‌خاطر اصرارهایی است که در این مورد به او می‌شود. حضور در یوکوهاما به دلیل رابطه بسیار صمیمی او با مالک هولدینگی است که باشگاه را اداره می‌کند.
آخرین گلی که «کینگ کازو» در بازی‌های رسمی زده به سال 2017 برمی گردد اما او همچنان اصرار به بازی کردن دارد.
در تیم یوکوهاما بجز میورا یک بازیکن مسن دیگر هم بازی می‌کند. شونسوکه ناکامورا ملی پوش سابق فوتبال ژاپن در 43 سالگی عضو این تیم است و به همین دلیل بسیاری به کنایه تیم یوکوهاما را خانه سالمندان ملی‌پوشان سابق ژاپن خطاب می‌کنند.
با این وجود عشق و علاقه میورا به فوتبال غیر قابل انکار است. او در توضیح دلیل انتخاب تیم سوزوکا در دسته چهارم ژاپن گفته که می‌خواسته به تیمی برود که تا جایی که ممکن است شانس بیشتری برای بازی کردن داشته باشد حتی اگر در دسته‌های پایین باشد. حالا او این انگیزه را دارد که تیم برادرش را که در دسته چهارم هم اوضاع خوبی ندارد به لیگ حرفه‌ای ژاپن یعنی دسته سوم و لیگ‌های بالاتر برساند.
این برای اولین بار است که کازو در یک تیم و لیگ غیر حرفه‌ای بازی می‌کند و به همین دلیل این یک فصل حضور او در تیم سوزوکا جزو رکورد سال‌های بازی کردن در فوتبال حرفه‌ای به حساب نخواهد آمد. در صورتی که او بتواند به صعود تیم به دسته بالاتر کمک کند می‌تواند شانس افزایش رکورد خود در زمینه بازی کردن در فوتبال حرفه‌ای را داشته باشد.

انتهای پیام/

کپی