اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

سندی برای قانونگذاری در اینترنت اشیا

سندی برای قانونگذاری در اینترنت اشیا
امیرحسین کاکایی کارشناس صنعت خودرو

مفهوم اینترنت اشیا (IOT) در 20 سال آینده در دنیا به صورت جدی به‌کار گرفته می‌شود و ما شاهد تحولات عظیمی در صنعت و اقتصاد روزمره خواهیم بود از این رو تهیه سند به‌کارگیری خدمات شبکه‌های ارتباطی برای کمک به توسعه صنعت خودروهای متصل به اینترنت، مقدمه بسیار خوب و مهمی برای رشد و توسعه حوزه اینترنت اشیاست و امیدواریم سند تهیه شده، سند معقولی باشد و به دنبال آن باعث حرکت و نوآوری در این بخش از فناوری‌های نوین شده، کسب و کارها نیز شکل گرفته و باعث رونق اقتصادی شود.

روزنامه ایران:مفهوم اینترنت اشیا (IOT) در 20 سال آینده در دنیا به صورت جدی به‌کار گرفته می‌شود و ما شاهد تحولات عظیمی در صنعت و اقتصاد روزمره خواهیم بود از این رو تهیه سند به‌کارگیری خدمات شبکه‌های ارتباطی برای کمک به توسعه صنعت خودروهای متصل به اینترنت، مقدمه بسیار خوب و مهمی برای رشد و توسعه حوزه اینترنت اشیاست و امیدواریم سند تهیه شده، سند معقولی باشد و به دنبال آن باعث حرکت و نوآوری در این بخش از فناوری‌های نوین شده، کسب و کارها نیز شکل گرفته و باعث رونق اقتصادی شود. قبل از هر چیزی باید گفت در بحث اینترنت اشیا چند تا مفهوم وجود دارد که یک بخش آن مفهوم سخت‌افزاری و الکترونیکی و بخش دیگر هم مفهوم ارتباطی متناسب با اینترنت و مخابرات است. در فضای این فناوری نوین، داده‌ها جابه‌جا می‌شود از این رو جابه‌جایی داده‌ها به پروتکل‌ها و قوانین نیاز دارد و اگر از ابتدا با تدوین قوانین درست و معقول برنامه‌ریزی نکنیم، امواج و داده‌ها با هم تداخل خواهند کرد و به دنبال آن خطراتی بوجود خواهد آمد. وقتی صحبت از اینترنت به میان می‌آید با دریایی از داده‌های عام و خاص (افراد) ارتباط برقرار می‌کنیم و اگر در این میان ضابطه‌ای نباشد، دچار مشکل می‌شویم بنابراین سندی که در زمینه بخش شبکه ارتباطی خودروهای متصل به اینترنت اشیا نوشته شده حداقل‌های پایه تنظیم‌گیری است.Connected Car یا همان خودروهای اتصال به اینترنت دارای چند سطح است که کمترین سطح آن هم‌اکنون در کشور وجود دارد و آن نیز خودروهای دارای سیستم OBD و OBD2 است که روی موتور می‌نشیند و تمام داده‌های خودرو را الکترونیکی جمع‌آوری کرده و با اتصال به دستگاهی به نام دیاگ و دریافت داده‌ها می‌توان زمان تعویض روغن، قطعات نیازمند به تعویض و تعمیر و... را دریافت کرده و اقدام کرد. سطح دیگر آن نیز وقتی است که خودرو دارای سیم کارت است در اینجا خودرو از طریق اپراتورها به شبکه ارتباطی و اینترنت متصل می‌شوند و داده‌ها به صورت مستقیم قابل انتقال به کارخانه، امدادخودرو و... است. اگر خودرویی در جاده خراب شد سریع می‌تواند به امدادخودرو پیام بفرستد. سطح بعدی هم خودروهای خودران است که باید با تمام اشیا اطرافش هم ارتباط برقرار کند و... .اتصال خودرو به اینترنت دارای منافع زیادی است.

شرکت‌های بیمه می‌توانند هزینه‌های خود را کنترل کنند و رانندگانی را که بهتر رانندگی می‌کنند شناسایی کرده و تخفیف دهند و آنهایی را که رفتارهای خطرناک در رانندگی دارند شناسایی شوند و پلیس آنها را جریمه کند.

انتهای پیام/

کپی