اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
در نشست مطبوعاتی سفارت قزاقستان در ایران برنامه های رئیس جمهور این کشور اعلام شد

وعده‌های بزرگ «توکایف» برای دوران پسابحران

وعده‌های بزرگ «توکایف» برای دوران پسابحران
زهره صفاری خبرنگار

پس از عبور قزاقستان از ناآرامی‌های چند روز اخیر و بازگشت آرامش نسبی به خیابان‌های آن، سفارت این کشور در تهران دیروز در نشستی مطبوعاتی با بررسی نقش گروه‌های تروریستی و مهاجمان خارجی در شکل‌گیری تحولات اخیر، از برنامه‌های سختگیرانه و مردم محور دولت برای دوران پسابحران خبر داد.

روزنامه ایران: «اسخت اورازبای»، سفیر قزاقستان در تهران با تأکید بر بازگشت آرامش به شهرهای کشورش، بازتاب سخنان رئیس جمهور این کشور در راستای اصلاحات سیاسی و اقتصادی و معیشت و تحصیل شهروندان قزاقستانی را مثبت ارزیابی کرد. وی همچنین در حالی از آغاز بررسی پرونده بازداشت‌شدگان که عمدتاً از گروه‌های تروریستی و تکفیری آموزش دیده بودند، در کمیسیون مشترک وزارت کشور، وزارت اطلاعات، نیروهای امنیت و مسلح قزاقستان خبر داد که فعالیت تیم مبارزه با تروریسم ادامه دارد و رئیس کمیته ملی امنیت این کشور نیز در بازداشت به سر می‌برد و تحقیقات درباره نقش و فعالیت‌های او در وقایع اخیر در جریان است.

سفیر قزاقستان با تأکید بر برنامه‌های دولت جدید قزاقستان با دستور و نظارت مستقیم «قاسم جومارت توکایف»، رئیس جمهور این کشور گفت: «سخنرانی رئیس جمهور در پارلمان برای مردم بسیار امیدوارکننده بود. چرا که علاوه بر دستورات رسمی برای اصلاحات سیاسی، ارتقای نیروهای نظامی و پلیس و تقویت مرزها، با نگاهی ویژه به تحولات اقتصادی در کشور، اقشار کم‌درآمد و مناطق محروم را مورد توجه بسیار قرار داد و تدوین برنامه‌ای همه‌جانبه برای ایجاد تعادل در سطح درآمد شهروندان قزاقستانی را مهمترین وظیفه دولت جدید آن هم در بازه زمانی کوتاه‌مدت قرار داد.»
وی افزود:«دولت که پس از انتصاب نخست‌وزیر جدید و تغییر شماری از اعضای کابینه با نظارت مستقیم رئیس جمهور کار خود را آغاز کرده، به اجرای برنامه‌های مختلف بویژه در حوزه بهداشت و آموزش و بازسازی شهرهای آسیب‌دیده از جمله آلماتی که مهمترین هدف متجاوزان بود، موظف شده است. همچنین حمایت از خانواده کشته‌شدگان نظامی و غیرنظامی با اعطای آپارتمان و همچنین تزریق بودجه به صاحبان مشاغل خرد که در این چند روز خسارت دیده‌اند، در دستور کار قرار گرفته است.»
اما به گفته «اورازبای»، ایجاد تعادل درآمدی میان اقشار مختلف مردمی و افزایش بورسیه‌های تحصیلی برای جوانان در شهرهای پرجمعیت قزاقستان، در شبکه‌های اجتماعی استقبالی ویژه داشته است که تأمین منابع مالی آن برعهده اتاق فکر مشترک دولت و صاحبان صنایع و مشاغل بزرگ و پردرآمد قزاقستان قرار گرفته است. این در حالی است که شفاف‌سازی از درآمد کلان و هزینه‌های صندوق رفاه ملی و بانک توسعه قزاقستان نیز در راستای همین هدف به جریان افتاده است. سفیر قزاقستان خاطرنشان کرد: «نکته مهم در این سخنرانی تحقق اهداف در بازه زمانی کوتاه مدت است. مردم به دولت و رئیس جمهور اعتماد کرده‌اند چرا که هم توانایی و هم منابع مالی را در اختیار دارند و همین امر کار را برای «توکایف» و دولت منتخب او بسیار دشوار کرده است چرا که کوچکترین اهمال در تحقق این اهداف می‌تواند تبعات سختی داشته باشد.»

انتهای پیام/

کپی