اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

صنعت فولاد آلوده به ویروس کرونا

صنعت فولاد آلوده به ویروس کرونا

در سال 2020 میلادی شیوع ویروس کووید 19 باعث رکود اقتصادی در سراسر دنیا شد و به دنبال آن تقاضا برای محصولات آلیاژی افت شدیدی داشت. تولید فولاد در سال 2019 چیزی در حدود 70 میلیون تن نسبت به سال قبل افزایش داشت اما در سال 2020 فقط در حدود 3 میلیون تن افزایش یافت.

ایالات متحده آمریکا در بین بزرگترین کشور های تولید کننده فولاد و در کنار ژاپن بیشترین کاهش تولید فولاد را تجربه کردند. ایالات متحده با تولید 87 میلیون تن فولاد در سال 2019 در مقایسه با روسیه 16 میلیون تن فولاد بیشتر تولید می کرد اما این میزان در سال 2020 72 میلیون تن بود که تنها یک میلیون تن فولاد بیش از روسیه تولید کرد. ژاپن هم در شرایطی مشابه از 99 میلیون تن فولاد تولید شده در سال 2019 به 83 میلیون تن فولاد در سال 2020 رسید. تولیدات کشور های اروپایی به دلیل تفاهم نامه مربوط به محیط زیست کاهش یافت و کشور چین نیاز صنایع وابسته به فولاد را رفع کرد.

کرونا از زمان شیوع و همه گیری آن در تمامی کشور ها تولیدات را به شکل چشمگیری کاهش داد و در برخی موارد محصولاتی با کمبود مواجه شدند. در صنعت کامپیوتر چیپست ها با کمبود زیادی رو به رو شد و شرکت های تولید کننده را درگیر تامین پردازنده ها کرد. این کمبود موجب کاهش تولیدات موبایل در برند های بزرگ شد. صنایع بزرگ دیگری مانند خودروسازی هم دچار این مشکل شد که با وجود کاهش تولیدات تقاضا برای خرید محصولات آلیاژی کاهش یافت. خودروسازی یکی از بزرگترین مشتریان محصولات آلیاژِی در سراسر دنیاست.

با افزایش تولیدات کارخانه جات و صنایع تقاضا برای محصولات آلیاژی افزایش یافته و فولاد سازان در حال بازگشت به روند قبلی خود هستند و پیش بینی می شود در سال 2021 تولیدات فولاد 3 الی 4 درصد رشد کند. فولاد سازان ایرانی هم در تلاش هستند با افزایش تولیدات خود، تقاضای داخلی را پاسخ دهند و در کنار آن صادرات داشته باشند.

پیش از کرونا محدودیت ها مانعی برای رشد تولید کنندگان بود و باعث کاهش صادرات و واردات فولاد شد. محدودیت های صادرات و واردات و افزایش قیمت ارز نه تنها در کاهش واردات تاثیر گذار بود بلکه افزایش قابل توجه قیمت فولاد ها را در بر داشت. در این زمان کرونا نیز شرایط بازار آهن و فولاد را تحت تاثیر قرار داد. کرونا نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا فشار زیادی به اقتصاد وارد کرد که تمام کشور ها از جمله ایران به دنبال بازگشت به شرایط پیش از کرونا هستند.

یکی از کاربرد های مهم فولاد در صنایع پتروشیمی است که این صنعت همچون خودروسازی از مشتریان اصلی فولاد است. میلگرد A105 یکی از فولاد های مورد استفاده و مناسب برای نفت، گاز و پتروشیمی است. گاها از این فولاد برای ساخت پیچ و مهره استفاده می شود که دلیل آن کربن و سیلیسیوم یکسان در آن است. ضد زنگ بودن را یکی از خواص این فولاد می توان نام برد. اسفراین در ایران فولاد ASTM A105 را تولید می کند.

در بازاری که قیمت ها نوسان زیادی دارد، انتخاب فولاد مورد نظر با قیمت مناسب کمی سخت شده است. شرکت تجارت آلیاژ پیشرو با مشاورین خود آماده است تا به شما در انتخاب فولاد مناسب کمک کند. این شرکت با تجربه بالا و همچنین به دلیل دست اول بودن در این بازارمی تواند قیمت مناسبی را به شما ارائه دهد. چنانچه قصد دارید از قیمت روز فولاد مطلع باشید می توانید با شماره های این شرکت تماس حاصل فرمائید. روش دیگر برای اطلاع از قیمت ها این است که در گوگل عبارت " قیمت فولاد تجارت آلیاژ " را جستجو کنید. مجموعه تجارت آلیاژ به صورت تخصصی در فولاد های گرمکار، فولاد های پتروشیمی و فولاد های ساختمانی را عرضه می کند.

فولاد های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی با سری F شناخته می شوند. این محصولات جهت استفاده در این صنایع ساخته شده و کاربرد خاص دیگری ندارند. از این رو آن ها را فولاد های صنایع پتروشیمی می نامند. در حال حاضر کرونا علاوه بر محدودیت ها باعث کاهش واردات این گونه فولاد ها به ایران شده است و در بسیاری از موارد از گزینه های جایگزین استفاده می کنند. فولاد های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از دسته فولاد های خاص به شمار می آیند.

حال در سال جدید با افزایش تقاضا و شروع به کار مجدد بسیاری از تولیدی ها بازار فولاد شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد و آرام آرام شرایط نه تنها به وضعیت قبل از کرونا به  خواهد گشت بلکه با رونق صنعت تقاضا محصولات آلیاژی افزایش خواهد یافت. این شرایط نه تنها برای ایران بلکه در سراسر دنیا اتفاق خواهد یافت.

کپی