اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

تولید ملی، حمایت از مشتری ایرانی

تولید ملی، حمایت از مشتری ایرانی
محمدمهدی رضائی

تولید ملی؛ عبارتی که در سال‌های اخیر به وفور آن را شنیده‌ایم و خیلی روی بورس بوده است.

روزنامه ایران:تولید ملی؛ عبارتی که در سال‌های اخیر به وفور آن را شنیده‌ایم و خیلی روی بورس بوده است. روی بورس بودن برخلاف توی بورس بودن چیز بدی نیست. هر ایرانی بداند که با هر عقیده‌ای اعم از اصولگرا، اصلاح‌طلب، استقلالی، پرسپولیسی، بابام همه دنیام، شیعه، سنی، ارمنی، هیومنیتی و... باید از کالای ایرانی حمایت کرد و مثل اسلحه به آن غیرت داشت. یک سری از هموطنان محترم و محترمه هستند که بشدت مرغ همسایه را غاز می‌بینند. یعنی مورد داشتیم طرف به بازار رفته و یک شلوار گرفته است به این نیت که ساخت ایتالیاست و آلفردو زامبروتا پس از صرف پاستا با چرخ خیاطی لامبورگینی این اثر بدیع را خلق کرده؛ غافل از آنکه جمشید میاندوآبی اصل پس از صرف کلپچ در طباخی جمال کله‌پز با چرخ کاچیران آن را دوخته است. پاچه سمت راست مارک ورساچی و پاچه سمت چپ گوچی (قوچان‌نژاد ایتالیایی). خب این دوستمان مار تو پاچه پرورانده است!
به جز این دوستانِ مرغ همسایه غازبین یک عده از هموطنان دیگر هستند که واقعاً دلشان می‌خواهد از کالای ایرانی حمایت کنند ولی کالای ایرانی نمی‌خواهد از آنان حمایت کند با این قیمت و این کیفیت!! آخر برادر من، ما تبلت هفت اینچی را به گوشی خواندگی قبول می‌کردیم تا پشت پی‌کی با آن فخر بفروشیم، بعد شما به این افتخار می‌کنید که گوشی شما «راحت از جیب در بیا» است؟
بعضی اوقات کالای ملی هم بدش نمی‌آید از مشتریان حمایت کند ولی مسئولان نمی‌خواهند. وقتی گفته می‌شود «حمایت از کالای ایرانی» روی صحبت فقط با مردم نیست که به اندازه «بی‌ام و» کار کنید و پول در بیاورید و در نهایت «ام وی ام» بخرید. (نویسنده برای مقابله با کلیشه‌ها اسمی از پراید نمی‌آورد. بعضی اوقات بی‌توجهی از صدتا فحش بدتر است!) وقتی مردم می‌توانند با 10 میلیون یک تلویزیون خارجی اسم و رسم دار بخرند چرا باید همان پول را به برندی بدهند که تا دیروز فقط یخچال تولید می‌کرده و الان به لطف تکنولوژی مونتاژ بازار تلویزیون را هم دست گرفته است و مسئولان هم نظارتی بر کیفیت و قیمت آن ندارند؟
انتقاد کردیم حالا پیشنهاد هم بدهیم. درست است که در بعضی موارد کالا‌های خارجی کیفیت بهتر و قیمت کمتری دارند؛ اما به غیر از پراید(!) و یکی دو قلم جنس بنجل دیگر، واقعاً می‌شود کالاهایی ایرانی پیدا کرد با قیمت کمتر و کیفیت بالاتر. بگردید پیدا می‌شود.

انتهای پیام

کپی