اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

گفتگوی دوکارشناس آمریکایی و ایرانی برسر غنی سازی

گفتگوی دوکارشناس آمریکایی و ایرانی برسر غنی سازی

دو کارشناس آمریکایی و ایرانی با حضور در شبکه تلویزیونی الحره بر سر غنی سازی اورانیوم گفتگو کرده و نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

به گزارش ایران آنلاین، "لاری کورب" معاون پیشین وزیر دفاع آمریکا در این باره گفت: آنچه که مهمان شما به آن اشاره نکرد این است که ایرانی ها علاوه بر اجازه دسترسی به بازرسان باید با عقب نشینی از غنی سازی اورانیوم و کاهش سرعت سانتریفوژها نیز موافقت کنند.چرا که تنها چند روز با ساخت سلاح هسته ای فاصله دارند نه یک سال ،‌این باید بخشی از توافق باشد.رهایی از تحریم ها در مقابل بازگشت ایران به وضعیت پیش از تحریم خواهد بود.


در پاسخ به سخنان کارشناس آمریکایی "محمد غروی" کارشناس ایرانی از بیروت بیان کرد تهران به جز این که خواهان یک توافق بلند مدت و غیر قابل خروج است دیگر به دنبال چه چیزی است؟
غروی افزود:‌آنچه ایران می خواهد بازگشت به همان توافقی است که در سال 2015 میلادی انجام شد نه کمتر و نه بیشتر! مهمان شما می گوید لازم است که ایران فلان کار را بکند خب مگر آمریکا در مقابل امتیاز دهی ایران چه کرده ؟ هیچ !


وی ادامه داد: تاکنون هیچ اقدامی انجام داده .. کدام امتیاز دهی؟ ایران درصد غنی سازی و سرعت سانتریفیوژها را افزایش داده آیا آمریکا فکر می کند اگر کره ای ها پول ایران را به خودش باز گردانند این عقب نشینی آمریکا محسوب می شود؟


برادر من! ایرانی ها از ابتدا گفته اند در صورت رفع تحریم ها ایران هم به غنی سازی (3/67) درصدی باز می گردد. در غیر اینصورت غنی سازی با درصد بالا ادامه خواهد یافت.ایرانی ها می گویند چطور ممکن است ما به غنی سازی بازگردیم اما همچنان تحریم ها باقی بماند... این معادله درستی نیست.


غروی افزود: ایرانی های خواهان رفع تحریم ،‌اطمینان از رفع تحریم و سپس بازگشت به غنی سازی (3/67 )  درصدی هستند. نمی توان انتظار داشت که ایران به غنی سازی (3/67) درصدی باز گردد اما همچنان تحریم ها بماند و نفت فروش نرود و مشکلات دیگر ...آمریکایی ها باید اقدامات واقعی انجام دهند تا ایران مطمئن شود ،ما نمی توانیم به حرف های آمریکا اعتماد کنیم.

چرا که یک بار آمریکایی ها در توافق هسته ای امضای خود را تضمینی برای اجرایی شدن تمام بندها اعلام کردند اما حتی قبل از خروج از توافق هم به تمام بندها پایبند نبودند چه رسد به الان که در توافق هم نیستند.

انتهای پیام/

گفتگوی دوکارشناس آمریکایی و ایرانی برسر غنی سازی

کپی