اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

آرام بند چگونه کار می‌کند؟

آرام بند چگونه کار می‌کند؟

آرام بند یک ابزار مکانیکی بسیار کاربردی است که بر روی درب‌های ورودی ساختمان‌های مسکونی، اداری، بیمارستانی و ... نصب می‌شود. این وسیله به منظور جلوگیری از ایجاد صدای دلخراش هنگام باز و بسته کردن درب، محکم بسته شدن درب در اثر فشار باد و ... بر روی درب‌ها قرار می‌گیرد.

با نصب این ابزار حتی در صورتی که افراد فراموش کنند درب را ببند، درب به صورت خودکار، آرام و به تدریج بسته می‌شود. این ویژگی آرام بند باعث شده تا به وسیله‌ای محبوب در بین طراحان فضاهای اداری تبدیل شود. اما آرام بند چگونه کار می‌کند؟ از چه اجزایی تشکیل شده و انواع آن کدامند؟ ما در این مقاله همه آن چه که باید درباره آرام بند بدانید برای شما عزیزان شرح می‌دهیم.

 

آرام بند چیست و چگونه کار می‌کند؟

آرام بند وسیله‌ای مکانیکی است که نحوه باز و بسته شدن درب را کنترل و از بسته شدن درب با نیروی زیاد جلوگیری می‌کند. این وسیله در حقیقت نیرویی را که به منظور باز شدن درب صرف می‌شود، در نوعی دستگاه مجهز به فنر ذخیره کرده و از همان نیرو برای بستن درب استفاده می‌کند.

 آرام بند را می‌توان به سیستم اعلام حریق نیز متصل کرد تا در صورت آتش‌سوزی درب‌ها باز نگه داشته شوند. برای این منظور نیز دستگاه الکترومغناطیسی درون آرام بند تعبیه شده که درب‌ها را باز نگه می‌‌دارد. در نهایت به محض خاموش شدن سیستم اعلام حریق، درب‌ها به صورت خودکار بسته می‌شوند. فرآیند تنظیم سرعت از 10 تا 180 درجه نیز توسط جک‌های کنترلی انجام می‌گیرد. شیرهای ثانویه نیز سرعت را از 180 تا 10 درجه به منظور بسته شدن درب کنترل می‌کنند.

اجزای تشکیل دهنده آرام بند

آرام بندها بر اساس مدل ساخت و کارآیی که دارند، دارای اجزای مختلفی نیز هستند. به عنوان مثال آرام بندهای بازویی از پیچ تنظیم سرعت، بازو (اصلی)، پاشنه یا کفشک بازویی و ساعد بازویی تشکیل می‌شود. این مدل آرام بندها برای درب ساختمان و حیاط مناسب هستند. آرام بندهای ریلی که بیشتر برای درب‌های سبک‌تر مثل: کمدها و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند از پیچ تنظیم سرعت و ریل تشکیل می‌شوند. این‌ها در حقیقت اجزای اصلی تشکیل دهنده آرام بند به شمار می‌روند، به جز این موارد اجزای ریز بسیار دیگری نیز در اخت این ابزار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مکانیزم اجزای اصلی آرام بند

هر قطعه از آرام بند عملکرد متفاوتی دارد که در مجموع به باز و بسته شدن آرام درب کمک می‌کنند. در این بخش عملکرد اجزای اصلی تشکیل دهنده آرام بند را ارائه می‌دهیم.

 

بازوی اصلی

بازوی اصلی آرام بند نسبت به دیگر بازوهای موجود دارای ضخامت بسیار بیشتری است و در حقیقت مرکز ثقل و چرخش فنر با استفاده از این بازو انجام می‌گیرد. این بازو به آرام بند کمک می‌کند تا تحمل وزن‌های مختلف و جابه‌جایی درب را داشته باشد. این قطعه به صورت مستقیم به چرخ دنده عمودی متصل است و تمامی فعالیت‌های پیچ‌های تنظیم سرعت را بر روی درب اعمل می‌کند.

پیچ تنظیم سرعت

تمام فعالیت‌هایی که فنر بر روی درب اعمال می‌کند توسط پیچ‌های تنظیم سرعت تأمین می‌شود. تعداد این پیچ‌ها بسته به نوع آرام بند (سه زمانه و دو زمانه) 3 یا 2 پیچ است. عملکرد این پیچ‌ها به این صورت است که هوای موجود در مخزن درون کفشک بازویی را به شورت ایرودینامیکی کنترل می‌کند. این کار باعث می‌شود بازوهای متصل به آرام بند و درب به آرامی و با سرعت مناسبی بسته شوند.

انواع آرام بند

حال که با نحوه عملکرد اجزای آرام بند آشنا شدید، به سراغ معرفی انواع مدل‌های آرام بند می‌رویم. آرام بندها بر اساس نوع ساخت و شکل، سایز و نمره فنر و شکل نصب به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. شما می‌توانید برای خرید آرام بند مورد نیاز ، با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت از آتی دُر تهیه کنید. در ادامه انواع آرام بند را معرفی می‌کنیم.

انواع آرام بند بر اساس ساخت و شکل

آرام بندها به لحاظ ساخت و شکل در دو گروه ریلی و بازویی قرار می‌گیرند. در آرام بندهای ریلی به جای بازو از ریل برای  باز و بسته شدن درب استفاده می‌شود. آرام بندهای بازویی به دلیل استفاده از پیچ‌های تنظیم سرعت و بازو، قدرت بیشتری دارند و در 4 نوع متفاوت: کشویی، معمولی، موازی و فوقانی تولید می‌شوند. اغلب آرام بند بازویی بر روی سطح درب نصب می‌شوند. بعضی سازندگان نیز آرام بند بازویی در مدل‌های پنهان را ارائه می‌دهند.

انواع آرام بند بر اساس سایز و نمره فنر (قدرت)

بخش‌ قدرتی یک آرام بند، فنر آن است که به باز و بسته شدن درب کمک می‌کند. فنرها در انواع سایزهای مختلف از 1 تا 7 تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام برای درب‌ با وزن‌های مشخص مناسب هستند. فنر سایز 1 برای درب‌ه کمتر از 20 کیلوگرم، سایز 2 برای درب‌ 45-20 کیلوگرم، سایز 3 برای 60-45، سایز 4 برای 80-60، سایز 5 برای 100-80، سایز 6 برای 120-120 ( این مدل بهترین آرام بند درب آهنی است) و سایز 7 برای درب‌هایی با وزن بیشتر از 120 کیلوگرم مناسب‌اند. بنابراین آرام بندها را باید بر اساس سایز فنر و وزن درب انتخاب کرد.

انواع آرام بند نفر رو بر اساس سرعت

آرام بند نفر رو در سه مدل: یک زمانه، دو زمانه و سه زمانه طراحی و تولید می‌شوند. مدل یک زمانه، آرام بندها معمولی، ابتدایی و ساده موجود در بازار هستند که تنها به منظور باز و بسته شدن آرام درب مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این آرام بندها امکان توقف و تنظیم سرعت وجود ندارد. در مدل‌های دو زمانه امکان تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب وجود داردو در با دو توقف خیلی کوتاه بسته می‌شود. مدل‌های سه زمانه مشابه دو زمانه هستند. فقط در مدل سه زمانه از قفل برقی برای بسته شدن درب استفاده می‌شود.

فروشگاه آتی دُر بورس انواع آرام بند در تهران(نمایندگی انواع آرام بند درب) است که به منظور خریدی راحت، آسان، به صرفه و با کیفیت تمامی ابزار آلات مورد نیاز مانند: انواع آرام بند  و دیگر یراق آلات را به صورت آنلاین به مشتریان عرضه می‌کند. با مراجعه به وب سایت آتی در atidoor.com خریدی امن، مطمئن، با کیفیت، به صرفه و راحت را تجربه خواهید کرد.

منبع : https://www.atidoor.com/

کپی