اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

فوتبال ایران در گذشته کیفی‌تر بود

فوتبال ایران در گذشته کیفی‌تر بود
حامد جیرودی خبرنگار

محمود حاج ابوالحسن معمار یکی از بازیکنان سابق تیم ملی فوتبال ایران است که طی سال‌های 57 تا 63 در رده‌های سنی تیم ملی بازی کرد و از بهترین مدافعان دهه 60 فوتبال ایران بود.

روزنامه ایران: محمود حاج ابوالحسن معمار یکی از بازیکنان سابق تیم ملی فوتبال ایران است که طی سال‌های 57 تا 63 در رده‌های سنی تیم ملی بازی کرد و از بهترین مدافعان دهه 60 فوتبال ایران بود. او که متولد 8 شهریور 1337 است، در دوران بازی حضور در تیم‌هایی مانند ابومسلم، سعدآباد تهران و شاهین تهران را تجربه کرد. معمار در گفت‌و‌گویی که با «ایران» داشت، درباره شرایط این روزهای خود چنین توضیح داد: «من زندگی‌ام با فوتبال عجین شده است؛ از دوران جوانی و دهه 50 فوتبال را آغاز کردم و تا الان که به میانسالی رسیده‌ام. برای همین به طور هفتگی با تعدادی از دوستان و همبازیان قدیمی که بازیکنان سابق تیم‌های مختلف بخصوص راه‌آهن و شاهین هستند، تمرین می‌کنیم و بازی‌های دوستانه‌ای را برگزار می‌کنیم تا هم دیداری تازه کرده باشیم و یاد گذشته‌ها کنیم و هم فوتبال دستگرمی را برگزار کنیم.»

او که 14 سال از دوران بازیگری‌اش را در شاهین سپری کرد و تا سال 78 در این تیم بود، درباره شرایط این روزهای فوتبال ایران و لیگ برتر چنین نظر داد: «بیشتر اوقات مسابقات باشگاهی و ملی را دنبال می‌کنم و بعضاً شاهد بازی‌های خوبی هستیم ولی اگر بخواهم فوتبال این دوران را با گذشته و زمانی که خودمان فوتبال بازی می‌کردیم مقایسه کنم، باید بگویم که فوتبال ایران از لحاظ کیفی دچار افت شده است. شاید از نظر تکنیکی بازیکنان خوبی در حال حاضر در تیم‌های مختلف حضور داشته باشند ولی بازیکنان از لحاظ قدرت بدنی ضعیف‌تر شده‌اند. در حالی که بازیکنانی مانند نصرالله عبداللهی قدرت بدنی بالایی داشتند و از لحاظ اخلاقی هم بازیکنانی مانند میرفخرایی و سید‌محمود حقیقیان سرآمد بودند. البته از لحاظ تکنیکی هم بازیکنانی مانند عبدالعلی چنگیز، ناصر محمدخانی و حمید علیدوستی بودند که هر کدام در تیم‌های خودشان ستاره‌های بزرگی بودند که بازی‌های بسیار زیبایی را از خود به نمایش می‌گذاشتند و نام‌شان در تاریخ فوتبال ایران ثبت شده است.»

معمار درباره وضعیت تیم ملی که در آستانه حضور در جام جهانی است، گفت: «شرایط تیم ملی خوب است و امیدوارم که صعود قدرتمندانه‌ای را به جام جهانی 2022 قطر داشته باشد. البته در دوره‌های اخیر صعود تیم‌ها به جام جهانی راحت‌تر شده است. در حالی که در گذشته تنها دو تیم از قاره آسیا راهی جام جهانی می‌شدند و کار ما سخت‌تر بود. الان هم بازیکنان لژیونر خوبی در تیم ملی داریم ولی گاهی می‌بینیم که در برخی از بازی‌ها با یکدیگر هماهنگ نیستند و آن طوری که باید خودشان را نشان نمی‌دهند. به نظرم باید در خط دفاع شرایط بهتری به وجود بیاوریم و در خط هافبک هم نیاز به یک بازیکن طراح داریم. در حال حاضر وحید امیری در میانه زمین تنهاست و باید بازیکنانی باشند تا به او کمک کنند. با این حال، در کل تیم خوبی داریم که امیدوارم در ادامه راه هم موفق باشند و امکانات لازم در اختیارشان قرار بگیرد تا به پیروزی برسند.»

کپی