اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

زمانی برای نفس کشیدن کامرون

زمانی برای نفس کشیدن کامرون
فرخ حسابی

سی و سومین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آفریقا از امشب به میزبانی کامرون شروع خواهد شد.

روزنامه ایران: این مسابقات با نام اختصاری AFCON زیر نظر کنفدراسیون فوتبال آفریقا برگزار می‌شود. اما حتی قبل از اینکه سوت آغاز این تورنمنت به صدا در بیاید، اقتصاد کامرون تحت تأثیر این رویداد مهم قاره سیاه قرار گرفته و نفسی تازه در آن دمیده شده است. دهها هوادار به کامرون سفر کرده‌اند تا تیم‌های کشورشان را تشویق کنند و همین موضوع چشم‌انداز رشد اقتصادی برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ را ترسیم کرده است.

بعضی افراد محلی، شغل خود را تغییر داده‌اند مثل عیسی حمدو 23 ساله که پیش ازاین در شهر یائونده، پایتخت کامرون، تخم مرغ پخته می‌فروخت. او حالا شغل خود را به فروش لباس ورزشی تغییر داده که دلیلش مسابقاتی است که قرار است در این کشور برگزار شود و بر این باور است که سود این کار در جریان مسابقات خیلی زیاد خواهد بود: «من پیراهن‌هایی مثل پیراهن کامرون، سنگال، ساحل عاج و بسیاری از تیم‌های دیگر را می‌فروشم. در حقیقت لباس هر 24 تیم حاضر در جام ملتها را می‌آورم و می‌فروشم.» او می‌گوید این رقابت‌ها شور و شوق زیادی ایجاد می‌کند: «اگر شیرهای رام نشدنی کامرون قهرمان شوند کشور سود خیلی زیادی از آن می‌برد. قیمت لباس‌های تیم‌ها هم زیاد می‌شود و ما هم پول بیشتری در می‌آوریم!»

حمدو، تنها کسی نیست که خودش را برای رقابت‌های AFCON آماده کرده است. بسیاری از هتل‌ها و میهمانسراها بازسازی اساسی شده‌اند تا بتوانند خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهند و امیدوارند که سود بیشتری هم در این ایام به دست بیاورند. در منطقه ملان در شهر یائونده، صاحب یک کافه، تغییراتی اساسی در کافه‌اش ایجاد کرده، با عوض کردن تابلوی مغازه، رنگ کردن در و دیوار بیرونی و مبلمان جدید و سرعت این بازسازی و تغییرات هم با نزدیک شدن به زمان برگزاری مسابقات به اوج خود رسیده است.

مالک این کافه در گفت‌و‌گو با رویترز گفته: «ما واقعاً روی ارائه خدمات به مشتری کار می‌کنیم و آماده استقبال از مشتریان خود به بهترین نحو هستیم تا احساس راحتی کنند. در حال حاضر تلویزیون و دستگاه‌های جانبی آن را نداریم اما در حال خریداری آنها هستیم. می‌خواهیم کافه‌مان را به سطح استاندارد برای مشتریان بین‌المللی و توریست‌ها برسانیم. در مورد قیمت هم معتقدیم که دست‌کم باید 30 درصد قیمت‌هایمان را افزایش دهیم.»

سودآوری تجارت

طبق گفته کندی تامنتا، اقتصاددان برجسته آفریقایی بعضی مشاغل و تجارت‌ها از قبل از شروع مسابقات به سودآوری بالایی رسیده‌اند. او گفته رشد اقتصادی حاصل از رقابت‌های جام ملتهای آفریقا و همچنین ایجاد مشاغل جدید ناشی از این رقابت‌ها می‌تواند چشمگیر باشد.

تامنتا این‌طور گفته: «برای مثال با خانمی صحبت می‌کردم که صاحب یک هتل خوب در یائونده است. او گفت قبل از شروع جام ملتها، برای میزبانی یکی از تیمهای شرکت کننده در این جام صحبت کرده و قرار است طی دو هفته درآمدی در حدود 24 هزار دلار داشته باشد، رقمی که او در کل سال 2020 و 2021 به‌دلیل شیوع کرونا به دست نیاورده است.» تامنتا گفت دیگر صنایع هم از اینکه توریست‌ها دارند راهی کامرون می‌شوند خوشحالند. دستفروش‌ها و آنها که در شغل‌های آزاد و غیر رسمی هستند نیز هیجان زده هستند. ورزشگاه‌ها و دیگر زیرساخت‌هایی که در کشور کامرون برای این مسابقات در نظر گرفته شده‌اند توانسته‌اند مشاغلی موقت را بر جوانان در کامرون ایجاد کنند. کشوری که تقریباً 40 درصد جمعیت آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند: «اکثر شهرهایی که میزبان AFCON هستند نه تنها از ورزشگاه‌ها سود برده‌اند بلکه از شبکه ارتباطی و جاده‌هایی که ساخته شده نیزبهره‌مند شده‌اند. این موضوع همچنین مشاغلی را برای افراد جوان ایجاد کرده است. اگرچه بیشتر شرکت‌هایی که در ساخت این زیرساخت‌های ورزشی مشارکت داشته‌اند خارجی هستند ولی ما معتقدیم که نتایج این اتفاق برای کارگران و مهندسان بومی نیز فواید زیادی دارد.»

نگرانی‌های امنیتی و ترس از بمب

اما جدا از سود اقتصادی این تورنمنت برای کامرون، نگرانی‌های جدی امنیتی نیز در چند شهر از شش شهری که قرار است میزبان این رویداد فوتبالی باشند وجود دارد. لیمبه، شهری در سواحل اقیانوس اطلس، یکی از میزبانان جام ملت‌های آفریقا است اما درگیری‌های نظامی از زمان شروع جنگ داخلی در کامرون در سال 2017 در این شهر جریان داشته و بر آن سایه افکنده است. درگیری‌ها در جنگ داخلی کامرون که در مناطق غربی این کشور بیشتر جریان دارد روند بدتری به خود گرفته چرا که حالا نیروهای جدایی‌طلب به سلاح‌های جدیدتر و کشنده‌تری دسترسی پیدا کرده‌اند. درگیری‌ها در مناطق انگلیسی زبان جنوبی ،غربی و شمال غربی کامرون در سال 2016 کلید خورد زمانی که معلمان و وکلا به‌دلیل بی‌توجهی دولت مرکزی فرانسوی زبان به آنها دست به اعتراض زدند. وقتی این اعتراض‌ها بیشتر شد پای ارتش و نیروهای نظامی نیز به میان آمد. طبق گزارش‌های حقوق بشری بیش از 3000 نفر در این درگیری‌ها کشته شده و بیش از یک میلیون نفر مجبور به ترک خانه و شهر خود شده‌اند. هونور کوکا، یکی از خبرنگاران کامرونی در گفت‌و‌گو با رویترز از نگرانی‌های خود بابت وضعیت امنیتی در جریان رقابت‌های جام ملتهای آفریقا حرف زده است: «ترس من، ترس و نگرانی بسیاری از شهروندان لیمبه است، اینکه پدیده جدیدی به نام انفجار بمب که بتازگی در این منطقه شروع شده در جریان رقابت‌های جام ملت‌ها هم ادامه داشته باشد و حتی گسترش یابد.»

زمانبندی مسابقات

برای دومین بار متوالی، جام ملت‌های آفریقا با حضور 24 تیم برگزار می‌شود. شش گروه چهار تیمی که دو تیم اولش به اضافه چهار تیم سوم بهتر به مرحله یک‌هشتم ‌نهایی صعود می‌کنند. بازی‌ها در مرحله گروهی ساعت 16:30، 19:30 و 22:30 به وقت تهران آغاز می‌شود که دو زمان دیرتر در مرحله حذفی که از سوم بهمن شروع می‌شود، کاربرد دارد. فینال 17 بهمن در ورزشگاه اولمبه در شهر یائونده، پایتخت کامرون برگزار می‌شود. توپی که در این تورنمنت مورد استفاده قرار می‌گیرد توگهو محصول کمپانی اومبرو است، این توپ ابتدا برای بازی‌های تشریفاتی طراحی شده بود اما حالا بخوبی در سراسر کامرون رواج یافته است.

مدعیان اصلی

جدی‌ترین مدعی قهرمانی الجزایر است که تورنمنت قبلی را فتح کرده، 34 بازی است که نباخته و ستاره‌اش بال منچسترسیتی، ریاض محرز است.سنگال سادیو مانه که در سه سال گذشته در صدر جدول رنکینگ فیفا در قاره آفریقا بوده و در سال 2019 به نایب قهرمانی رسیده از جمله مدعیان است. اما مصر که با هفت قهرمانی رکورددار آفریقا است، شاید بهترین بازیکن حال حاضر جهان، محمد صلاح را در اختیار دارد کسی که در این فصل به درخشش خود برای لیورپول ادامه داده. غنا و نیجریه در میان موفق‌ترین تیم‌های قاره قرار دارند هرچند در مقدماتی جام جهانی 2022 چندان خوب نبودند ضمن اینکه کامرون در خانه به‌دنبال ششمین قهرمانی‌اش در آفریقا است.مالی می‌تواند تیم شگفتی‌ساز رقابت‌ها باشد، این تیم با وجود آنکه از میزبانی مسابقات در مقدماتی جام جهانی محروم شد، اما بدون شکست به پلی‌آف رسیده است. ساحل عاج، مراکش و تونس هم تیم‌های دیگر تورنمنت هستند که سابقه قهرمانی دارند. در طرف دیگر این طیف، کوموروس و گامبیا برای نخستین بار در جام ملت‌های آفریقا بازی می‌کنند.

انتهای پیام/

کپی