اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پازل فاجعه با کارگزاری فدراسیون فوتبال

سقوط ما مصیبته!

سقوط ما مصیبته!
سعید آقایی روزنامه نگار

نه، اتفاق جدیدی رخ نداده. این مصیبت همانیست که منتظرش بودیم. نه در سه ماه اخیر، بلکه ماه‌های گذشته و سال‌های گذشته.

روزنامه ایران:نه، اتفاق جدیدی رخ نداده. این مصیبت همانیست که منتظرش بودیم. نه در سه ماه اخیر، بلکه ماه‌های گذشته و سال‌های گذشته. اینکه سرانجام روز واقعه فرا برسد و نهادهای بین‌المللی و AFC بابت تمامی نداشته‌ها، مشکلات و اشتباهاتمان ما را به سختی تنبیه کنند. سال‌های سال همچون کبک سرمان را در برف فرو کردیم، سال‌های سال با سندسازی و جعل به نهادهای بین‌المللی دروغ گفتیم، سال‌های سال نعل وارونه زدیم و سال‌های سال پلشتی‌ها و کثیفی‌ها را زیر فرش جارو کردیم تا کسی آنها را نبیند؛ به این امید که در لحظه از مهلکه بگریزیم و غافل از اینکه این مصیبت سرانجام گریبان ما را خواهد گرفت و عقوبتی سخت در انتظارمان خواهد بود.

از این مصیبت مدت‌هاست گریزی نیست. فاجعه مدت‌هاست که اتفاق افتاده، تنها اعلام آن به امروز موکول شده وگرنه ما می‌دانستیم که در این فوتبال هیچ چیز سر جای خود نیست. 40 سال است که در فوتبال‌مان اشتباه پشت اشتباه رخ می‌دهد، از واقعیت فرار می‌کنیم و آجر روی آجر نگذاشته‌ایم. فوتبالی که تنها با حرف، حرفه‌ای شده و از الزامات و بدیهیات آن هیچ المانی ندارد. فوتبالی که تمامی ساختارش با اشکالات و ایرادات جدی روبه‌روست و هیچکدام از مؤلفه‌های ابتدایی را نیز رعایت نکرده. مشکلات فراتر از بحث مالکیت و قیمومت دولت در فوتبال است. ما در بدیهیات و الزامات ابتدایی نیز وامانده‌ایم و مأموریتی را که باید در 40 سال انجام می‌دادیم، هرگز گردن نگرفته‌ایم، با لاپوشانی و انکار جلو آمده‌ایم و حالا آوار بر سر ما خراب شده.

ورای این آوار مهیب و این فاجعه بزرگ اما رفتار ایادی داخلی و کارگزاران فعلی فوتبال عمق جراحت و درد را بیشتر می‌کند. همان‌ها که به جبر روزگار حالا پشت میزهای اداره فوتبال نشسته‌اند و در این فاجعه شریک جرم هستند و تقصیرشان کمتر از بقیه ارکان فوتبال نیست اما در قامت دانای کل و مدیر کاردان در قلب حادثه مرثیه سرایی می‌کنند و نمک به زخم فوتبال می‌پاشند. آنها که خود بخشی از این پازل مصیبت به شمار می‌روند اما ژست یک خیرخواه بی‌گناه را گرفته و برای این فوتبال وامانده نسخه تجویز می‌کنند. رئیس فدراسیون فوتبال به‌عنوان اول شخص متهم این فاجعه را «درسی برای فوتبال» عنوان می‌کند و می‌کوشد پای خود را از مهلکه بیرون بکشد اما او در همین مهلکه تنها یک تماشاگر صرف بوده و قدمی برای این دو باشگاه و فوتبال ایران در مسیر حرفه‌ای‌سازی برنداشته؛ نه دیروز که عضوی از هیأت رئیسه فدراسیون در مسیر جعل سند بود و نه امروز که در قامت رئیس پشت میز نشسته. همو که ظاهراً درس اصلی را در مکتب خوبان عالم تلمذ می‌کند و اعتقاد دارد با نفس حق می‌توان هر غیرممکنی را ممکن کرد!

تداوم این تفکر را می‌توان در صحبت‌های آقای دبیر فدراسیون دید که هشدار می‌دهد «ارائه مجدد گزارش‌های خلاف واقع بسیار خطرناک و اشتباه است» اما نمی‌داند که مدیر بالادستی‌اش در نعل وارونه زدن یک استاد چیره دست است که همتا ندارد.

فدراسیون فوتبال به‌عنوان متولی فوتبال به جای نمک پاشیدن به روی زخم باشگاه‌های ورشکسته و بازی با احساسات جریحه‌دار شده هواداران، بهتر است مسئولیت خود را بپذیرد و برای راه حل مشکل فوتبال قدمی بردارد.

انتهای پیام

کپی