اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بزرگداشت سردار شهید سلیمانی در فضای جدید افغانستان

بزرگداشت سردار شهید سلیمانی در فضای جدید افغانستان

حال و هوای افغانستان امسال برای من در سالگرد شهادت حاج قاسم عجیب بود، هرجایی که شور محبت این قهرمان استکبارستیز حضور داشت، مردم گردهم آمده بودند و در مراسم‌های مختلف یاد این شهید بزرگ را گرامی داشتند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از تسنیم، امسال حال و هوای افغانستان برایم عجیب بود، مردم این کشور شور ویژه‌ای برای برپایی مراسم‌های گرامیداشت از شهید سلیمانی داشتند. از کابل تا قندهار و از هرات تا مزارشریف و هرجایی که شور محبت حاج قاسم بود مردم مانند برخی دیگر از کشورها گرد هم آمدند تا مراسم یادبود برگزار کنند.

دی ماه سال 98 که حاج قاسم به شهادت رسید. زمان سختی برای همه کسانی بود که سردار را می شناختند ولی شاید برای افغانستان سخت تر بوده است. چرا که رئیس جمهور وابسته و فراری این کشور قبل اینکه واکنشی برای این ترور ناجوانمردانه این شهید بگیرد با «مایک پامپئو» وزیرخارجه وقت آمریکا تلفنی کسب تکلیف می‌کند تا چه واکنشی نشان دهد.وزیر خارجه آمریکا بر اساس گزارش‌ها، از اشرف غنی خواسته بود تا اجازه دارد بگوید، فعلا از خاک افغانستان عملیاتی علیه ایران انجام نمی‌شود.

اوج ذلت در مقابل آمریکا و غرب به اینجا ختم نمی‌شد، اقدامات غنی با برخوردهای قهر آمیز و اجازه ندادن و ایجاد مشکلات برای مردم در عدم برگزاری مراسم سالگرد حاج قاسم بود.در آن ایام تصویر و مراسمی در شهرهای افغانستان نود اما امسال با خروج نیروهای غربی و وابستگانش، فضای افغانستان برای تجلیل از سالگرد شهادت شهید سلیمانی آماده بود و مشکلات قبلی در راستای تجلیل از این شهید بزرگ در افغانستان وجود نداشت.

بنابراین جریانهای مختلف دست به کار شدند که در رابطه با شهید سلیمانی برنامه‌هایی داشته باشند.کاخ سفید و سیاستمداران غربی عبری برای جلوگیری از کسی که در برابر سلطه‌جویی آن ها و سیاست‌های استکباری شان در منطقه ایستادگی می‌کرد، تاب تحمل این فرد را نداشتند و در نتیجه در اقدامی ناجوانمردانه این فرمانده جبهه مقاومت و حامی مظلومان منطقه را شهید کردند.طی این دو سال اتفاقاتی در منطقه و جهان رخ داده است که مستقیماً یا به نحوی با شهادت سردار مرتبط بوده است، و حتی خون این شهید بزرگوار و همرزمانش در راه مقدس دفاع و صیانت از صف اسلام در برابر استکبار جهانی ریخته شد.شهید سلیمانی محور مقاومتی را علیه شیطان بزرگ و حامیان منطقه‌ای آن ایجاد کرد که پس از شهادتش نیز استوار ماند و پیروزی را نصیب آزاد مردان کرد.

اکنون از دریای مدیترانه تا اقصی نقاط آسیا، (صرف نظر از حکومت‌های دست نشانده و وابسته) حتی مردم آمریکا نیز از سیاست کاخ سفید متنفر هستند و دریافته‌اند که آمریکا یک بلوف بزرگ در حبابی ناپایدار است.یکی از اتفاقات و اثرات مهم شهادت حاج قاسم سلیمانی خروج تحقیرآمیز و ننگین اشغالگران از افغانستان بود، اگر چه با ابزارهای بسیار سعی کردند صورت خود را سرخ نگه دارند اما جهان این خروج ذلیلانه را فراموش نخواهد کرد.خروج نظامیان غربی از افغانستان برای وابستگان کاخ سفید در منطقه این پیام را داشت که هرگز نمی‌توان به حمایت و پشتیبانی این غول کاغذی اعتماد کرد مانند اعتراف اشرف غنی که اعلام کرد، یکی از اشتباهاتش اعتماد به آمریکا و شرکای بین‌المللی بود.

 انتهای پیام/

کپی