اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

اندازه گیری فناورانه قندخون دیابتی ها

اندازه گیری فناورانه قندخون دیابتی ها
علیرضا احمدی

یک استارتاپ ژاپنی با نام Quantum Operations دستبند ویژه و هوشمندی را طراحی کرده که افراد مبتلا به دیابت می‌توانند با کمک آن، بدون استفاده از سوزن و زخم شدن پوستشان، میزان قند خون خود را با دقت بالا اندازه‌گیری کنند.

روزنامه ایران:این یک خبر بسیار خوب برای چنین بیمارانی است که تا کنون هیچ جایگزینی برای سنجش میزان قند خون خود نداشته اند.

تاکنون برندهای بزرگی اقدام به ارائه راهکارهای جدید کرده‌اند ، به‌عنوان مثال اپل درزمینه سنسورهایی فعالیت می‌کند که بتوانند با حالت غیرتهاجمی، سطح قند خون بیمار را به‌طور مداوم اندازه‌گیری کند. این مچ بند می‌تواند با کمک فناوری pectrum sensing، میزان قند خون را به‌طور مداوم از روی پوست اندازه‌گیری کند. از سوی دیگر با کمک این مچ بند می‌توان میزان ضربان قلب و همچنین نمودار الکتروکاردیوگراف قلب را مورد بررسی قرارداد. این نمودار روی صفحه گوشی ثبت می‌شود و می‌توان این اطلاعات را در اختیار پزشک، پرستار و کادر درمان بیمارستان قرار داد.

به محض بستن مچ بند و انتخاب گزینه رصد قند خون، عملیات اندازه‌گیری قند خون آغاز می‌شود و نخستین نتیجه پس از گذشت 20ثانیه، روی گوشی کاربر ارسال خواهد شد، البته این استارتاپ عنوان کرده که فعلاً این مچ بند به مرحله پایانی نرسیده و پس از انجام آزمون و خطا، می‌توان نمونه اصلی را وارد بازار کرد. این استارتاپ مچ بند خود را نخستین گلوکومتر(دستگاه سنجش قند خون) غیرتهاجمی می‌داند که در قالب یک مچ بند می‌تواند بدون وقفه وظیفه خود را انجام دهد. کاربر می‌تواند بدون زخم شدن انگشتانش، تغییرات میزان قند خون خود را قبل و بعد از صرف غذا اندازه‌گیری کند و به این ترتیب غذاهای افزایش دهنده قند خون را براحتی شناسایی کند. اندازه‌گیری ضربان قلب، اکسیژن خون و... هم از دیگر وظایف این مچ‌بند فناورانه خواهد بود.

انتهای پیام/

کپی