اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

تغییرات تاریخی «شی جین پینگ»

تغییرات تاریخی «شی جین پینگ»
نویسنده: دانگ یوان مترجم: زهره صفاری

سال 2021 پایان کار «شی جین پینگ» بود اما برخلاف قوانین قدیمی چین، رئیس‌جمهور قدرتمند دولت پکن با حمایت 348 عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست با صدور قطعنامه‌ای تاریخی سومین دوران حکمرانی‌اش بر سرزمین اژدها را نیز تثبیت کرد.

روزنامه ایران:حالا «شی جین پینگ» 68 ساله رهبر بلامنازع حزب کمونیست چین حتی پس از بیستمین نشست کنگره در نوامبر 2022 خواهد بود و تا سال 2027 به‌عنوان رئیس جمهور و رئیس کمیسیون ارتش مرکزی، ابتکار عمل در چین را به دست خواهد داشت.

حزب کمونیست از سال 1949 هرگز از اریکه قدرت اول پکن پایین نیامده اما آنچه مسلم است در تاریخ صدساله این حزب هرگز سیاستمداری قدرتمندتر از «شی» بر سر کار نیامده است و این حقیقتی است که برای چین نیز چه در حوزه سیاسی، اقتصادی و نظامی صدق می‌کند.وقتی «شی جین پینگ» در سال 2012 به قدرت رسید بلندپروازی او بر هیچ کس پوشیده نبود و در عمل نیز بسیار موفق بود. طوری که در داخل و خارج کشورش، همگان او را تضمین کننده پیشرفت چین و رشد فزاینده آن دانسته و می‌دانند. علاوه‌بر اینها او یکی از پایه‌گذاران جاده ابریشم جدید بر مبنای پروژه «یک جاده یک کمربند» است که امکان ارتباط با آسیا، آفریقا و اروپای شرقی را برای چین تسهیل کرده و می‌تواند نظم جهانی حاکم از زمان جنگ جهانی دوم را به چالش بکشاند.

همین امر نیز سبب شد تا به طور مثال در سال 2017، کمیته اجرایی حزب کمونیست نتواند گزینه جوان و کارآمدتری از «شی جین پینگ» برای جانشینی او پس از 2022 و در پایان دومین دوران قانونی او بر ریاست حزب معرفی کند. اما این آخرین باری نبود که حزب در برابر «شی» تسلیم شد و در سال 2018، کمیته با درخواست او، محدودیت دوران ریاست جمهوری را نیز برداشت. اما آن سوی مرزهای چین نیز، «شی» به‌عنوان پایه‌گذار ایدئولوژی تقابل با ابرقدرتی امریکا شناخته می‌شود؛ تفکری که می‌تواند بر تلاش‌های او در دفاع از قوانین حزب کمونیست و سرمایه‌داری مشروعیت بدهد.

اما بالاتر از همه اینها سند تاریخی مصوب حزب کمونیست در صدمین سالگرد تأسیس آن، تأییدی تمام عیار برای مدیریت و نقش برجسته «شی جین پینگ» در دستاوردهای بزرگ و درخشان چین در سال‌های حاکمیت اوست و بسیاری تفکرات او را به «مارکسیسم قرن 21» یا «جهش مارکسیسم در چین» تعبیر می‌کنند. شاید همین امر نیز سبب شده است که بسیاری از تحلیلگران بر تابوشکنی حزب کمونیست تأکید داشته باشند. حال سؤال اساسی بسیاری از سیاستمداران این است که آیا «شی جین پینگ»، تابوهای دیگری مانند انقلاب فرهنگی را که پدرش نیز قربانی آن بود خواهد شکست؟

انتهای پیام/

کپی