اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

باکو-ایروان، تلاش برای صلح

باکو-ایروان، تلاش برای صلح
محسن پاک آیین سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان

جنگ ۴۴ روزه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در سال ۲۰۲۰ که به موافقتنامه آتش بس در مسکو منتهی شد، اگرچه به آزادی هفت شهر اشغال‌شده جمهوری آذربایجان انجامید اما عدم توفیق در آزادی قره‌باغ، خوشحالی مردم و دولت آذربایجان را ناپایدار کرد. ابهام مهم در توافق مسکو، در سال ۲۰۲۱ هم باقی ماند و دوباره موجب بروز نقض آتش بس، جنگ‌های پراکنده و ناامنی شد.

روزنامه ایران:به‌طور اصولی جمهوری آذربایجان، قره‌باغ به مرکزیت خانکندی را جزء تمامیت ارضی خود می‌داند و معتقد است قره‌باغ باید حداقل در قالب یک جمهوری خودمختار به این کشور بازگردد.

اما دولت خودخوانده قره‌باغ با حمایت ارمنستان اصرار دارد که این منطقه را از جمهوری آذربایجان جدا کند.در توافق مسکو مشخص نشده که حاکمیت این منطقه با کدام کشور خواهد بود و تا زمانی که وضعیت قره باغ مشخص نشود، مناقشه تداوم خواهد داشت.حل نشدن موضوع قره باغ باعث شده که مباحث اختلاف برانگیز دیگری از جمله چگونگی استفاده از دالان زنگزور هم مطرح شود.

این دالان در خاک ارمنستان قرار دارد و بخش شرقی آذربایجان را به بخش غربی آن یعنی نخجوان متصل می‌کند. ارمنستان، جمهوری آذربایجان را متهم به تلاش برای اشغال و ملحق کردن منطقه زنگزور به کشور خود کرده و می‌گوید نظامیان آذربایجان، عملاً به‌دنبال تغییر مرز‌های جغرافیایی و نقض تمامیت ارضی ارمنستان هستند.

نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان حتی اعتراض خود را به شکل تلفنی و همچنین به‌صورت ارسال نامه، به اطلاع برخی از کشور‌ها رسانده و تهدید کرده که موضوع را در سازمان پیمان امنیت جمعی که یک نهاد امنیتی بین‌المللی است، مطرح می‌کند.امریکا و اتحادیه اروپا در جانبداری تلویحی از ارمنستان از دو کشور خواسته‌اند با خویشتنداری، اختلافات خود را از طریق مذاکره حل کنند. روسیه نیز اعلام کرده که مقامات مسکو در تماس دائمی با هر دو طرف هستند و تلاش خود را برای کاهش وخامت اوضاع انجام می‌دهند. این در حالی است که طرح هرگونه مسأله جدید در کنار موضوع قره باغ، می‌تواند پای بیگانگان از جمله امریکا و اروپا را به منطقه باز کرده و مشکلات تازه‌ای ایجاد نماید.

جمهوری اسلامی ایران با حساسیت و دقت، تحولات در مرز‌های دو کشور همسایه را دنبال می‌کند و برای کمک به حل‌و‌فصل مسالمت‌آمیز این اختلافات ابراز آمادگی کرده است. موضع اصولی ایران، حمایت از تمامیت ارضی کشور‌های همسایه و مخالفت با تغییر مرز‌های رسمی جغرافیایی است. بر این اساس، ایران قاطعانه از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان دفاع و با تجزیه این کشور مخالفت کرده و از تمامیت ارضی ارمنستان و تعلق زنگزور به این کشور حمایت می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران باید در قبال مسأله قره‌باغ و اختلافات بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان به‌دنبال صلح پایدار باشد و وضعیت نه جنگ و نه صلح به نفع هیچ کشوری در منطقه نیست.ایران بر این باور است که استقرار صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای منطقه حائز اهمیت بوده و مزیت‌های امنیتی داشته و با امن شدن مرزهای کشورها، تقویت همکاری‌های اقتصادی ممکن خواهد بود. به همین دلیل تهران امیدوار است بقیه اختلافات باکو و ایروان نیز به‌طور مسالمت‌آمیز و با تداوم مذاکره خاتمه یابد.

انتهای پیام/

کپی