اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

یک پروفسور کانادایی پیش‌بینی کرد

سیستم دیکتاتوری در کمین امریکا

سیستم دیکتاتوری در کمین امریکا
بنفشه غلامی

در حالی که جدیدترین نظرسنجی‌ها در امریکا نشان می‌دهد مردم این کشور یک سال پس از حمله 6 ژانویه به ساختمان کنگره امریکا دموکراسی در این کشور را در معرض خطری جدی می‌بینند، یک پروفسور کانادایی هشدار داد امریکا تا سال 2030 می‌تواند گرفتار حکومتی دیکتاتوری شود.

به گزارش روزنامه ایران،«توماس هامر دیکسون»، از استادان و پروفسورهای دانشگاه رویال رودز در بریتیش کلمبیا در مقاله‌ای در روزنامه کانادایی «گلاب‌اند میل» به سران کشور خود هشدار داده است، در سال‌های پیش رو کشور خود را از خطر «فروپاشی دموکراسی امریکا» محافظت کنند. زیرا طبق پیش‌بینی او تنها تا پایان دهه 2020 و به عبارتی تا سال 2030 دموکراسی امریکا در شکل و اندازه‌ای که اکنون وجود دارد، نابود خواهد شد. «دیکسون» در این مقاله نوشته است: «ما نمی‌توانیم و نباید چنین احتمالی را تنها به این دلیل که به نظر ما مسخره یا خطرناک است، نادیده بگیریم.» او درشرح اینکه چرا این گونه پیش‌بینی می‌کند، نوشت: «در سال 2014 برای همه اینکه روزی دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا شود، امری پوچ به نظر می‌رسید. اما اکنون می‌بینیم در دنیایی زندگی می‌کنیم که همین چیزهای پوچ به زندگی واقعی ما بدل شده‌اند.» وی همچنین با پیش‌بینی اینکه دونالد ترامپ در انتخابات آتی پیروز شده و دیگر بار به کاخ سفید باز می‌گردد، نوشته است: «ترامپ برای شرکت در انتخابات 2024 دو هدف عمده را دنبال می‌کند، نخست اینکه می‌خواهد ثابت کند در انتخابات 2020 تقلب شده بوده و دوم اینکه می‌خواهد انتقام آن شکست را بگیرد.» این پروفسور کانادایی سپس تأکید کرده است: «تا سال 2025 دموکراسی امریکا سقوط می‌کند و این باعث ایجاد بی‌ثباتی در عرصه سیاست داخلی امریکا و افزایش خشونت‌های مدنی می‌شود. علاوه بر آن حداکثر تا سال 2030 حکومتی دیکتاتوری که توسط جناح راستگرای امریکا (جمهوری خواهان) هدایت می‌شود، در این کشور حاکم خواهد شد.» او همچنین پیش‌بینی کرده ریاست جمهوری آتی «دونالد ترامپ» ماند توپی خواهد بود که درست دموکراسی را هدف می‌گیرد و باعث می‌شود این کشور به همسایه شمالی خود (کانادا) آسیب بزند.
مردم امریکا: دموکراسی در خطر است
در حالی که «توماس هامر دیکسون» کانادایی هشدار داده امریکا در حال حرکت به سوی دیکتاتوری است شماری از رسانه‌های امریکایی در آستانه سالگرد حمله 6 ژانویه به کنگره این کشور، نظرسنجی‌هایی انجام داده‌اند که بر مبنای آنها شکافی قابل توجه بین مردم این کشور درخصوص دموکراسی در آمریکا مشاهده می‌شود.
براساس گزارش نظرسنجی اخیری که واشنگتن پست و دانشگاه مریلند به‌طور مشترک انجام داده‌اند، احساس غرور امریکایی‌ها نسبت به دموکراسی خود کاهش یافته است و در حالی که در سال 2002 بیش از 90 درصد آنها به این مسأله افتخار می‌کردند، اکنون در سال 2022 تنها 54 درصد آنها به دموکراسی امریکایی اعتقاد دارند. نظرسنجی شبکه خبری «سی بی‌اس نیوز» نیز نشان می‌دهد، در حالی که 66 درصد از جامعه امریکا معتقدند دموکراسی در این کشور تحت خطر است، بخشی دیگر که کوچک‌تر هستند و 17 درصد این نظرسنجی را تشکیل می‌دهند، خشونت علیه دولت‌ها را بسته به موقعیت قابل توجیه می‌دانند و از جمله معتقدند حمله سال گذشته به کنگره کار درستی بوده است. این در حالی است که مقایسه این نظرسنجی با نظرسنجی مشابه در سال قبل نشان می‌دهد جمعیت این گروه رو به افزایش است. زیرا سال گذشته 13 درصد جامعه امریکا اقدام حمله‌کنندگان به کنگره را تأیید کرده بودند. نکته قابل توجه دیگری که در نظرسنجی «سی بی‌اس نیوز» مشاهده می‌شود، این است که 41 درصد جمهوری‌خواهان شرکت‌کننده در این نظرسنجی گفته‌اند، مسئول حوادث 6 ژانویه دموکرات‌ها بوده‌اند و معتقدند دموکرات‌هایی که وانمود می‌کردند حامی ترامپ هستند، برای سرقت انتخابات به کنگره حمله کردند و این وقایع را رقم زدند. ضمن آنکه یک چهارم امریکایی‌ها معتقدند حمله 6 ژانویه یک اقدام میهن‌پرستانه بود.
به‌گزارش سایت رسمی کنگره امریکا، «هیل» نظرسنجی مؤسسه تحقیقاتی شوئن کوپرمن نیز نشان می‌دهد 51 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند دموکراسی امریکا در حال نابود شدن است. بر اساس این نظرسنجی فقط 26 درصد امریکایی‌ها دموکراسی خود را از هر گونه گزندی در امان می‌دانند.

انتهای پیام/

کپی