اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
اختصاصی«ایران آنلاین»/

گپ و گفت ایران با پزشک سردار سلیمانی+فیلم

گپ و گفت ایران با پزشک سردار سلیمانی+فیلم
یاسمن صادق شیرازی خبرنگار

دکتر محمد تقی حلی ساز؛ پزشک نزدیک سردار سلیمانی است که رابطه اش با سردار بعد از یک مشاجره به رفاقت چندین ساله تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار ایران آنلاین، او درباره این آشنایی و رفاقت چندین ساله  به" ایران آنلاین" گفت: آشنایی من با سردار سلیمانی به سالها قبل بر می گردد. در سال 75 بود که من مسئولیت کمیسیون پزشکی جانبازان را داشتم و ایشان من را صدا زدند و با من مشاجره سنگینی کردند. گویا بیسیمچی سردار در جنگ به خاطر موج های انفجار دچار مصدومیت از ناحیه گوش شده بود و چون صورت سانحه ای وجود نداشت، بنیاد این مصدومیت را نمی پذیرفت که سردار به این موضوع اعتراض کردند و بعد از آن تغییراتی در قوانین به وجود آمد.
 
وی درباره علت محبوبیت سردار سلیمانی در بین مردم گفت: من معتقدم وقتی فردی مردم را واقعی دوست داشته باشد، مردم هم او را دوست خواهند داشت. ویژگی بارز ایشان این بود که فقط پاهایش در زمین بود و به نوعی شهید زنده محسوب میشد. تعبیری که بارها از زبان دیگران درباره حاج قاسم آن را شنیده ایم. همچنین ایشان بصیرت بالایی داشتند و دست به قلم بودند. به عقیده من ،بصیرت، عشق به مردم، شجاعت و کار برای رضای خدا همه و همه ویژگی هایی بود که از ایشان شهید زنده ساخته بود و دیگر هیچ چیزی برای آسمانی شدن کم نداشتند. من به شخصه کسی را تا به حال ندیده ام که ایشان را بشناسند و با روحیات شان آشنا باشد و بگوید سردار را دوست ندارد. سردار برای همه عزیز بودند.
 
وی ادامه داد: یک بار در زمستان بود که برای نماز صبح بیدار شدم و همان زمان با من تماس گرفتند که سردار دستش درد می کند و شما ببینید. در آن زمان گفتم الهی شکر که بیدار بودم و بعد متوجه شدم که این اتفاقی نیست و سردار به یکی از همراهانشان که از همسایگان ما بودند سپردند که وقتی چراغ خانه روشن شد تماس بگیرید. یعنی تا این اندازه ایشان راضی نشده بود که وقتی من در حال استراحت هستم خدای نکرده مزاحم من نشوند. بعد از اینکه چند باری دستشان را معاینه کردم، ایشان گاهی هم بیمار به من معرفی کردند.
 
وی در پاسخ به این سوال که این بیماران اقوام سردار سلیمانی بودند گفت: خیر. سردار و رزمنده هایی بودند که ایشان در جریان مجروح شدن شان بود و ایشان به صورت جدی پیگیر حالشان بود و حتی گاهی با آن ها به مطب می آمد.
 
وی گفت:  در این مدت کوتاهی که با سردار بودم، میتوانم شهادت بدهم که چندین بار وضعیت جسمی ایشان رو به وخامت بود اما حاضر به ترک ماموریت خود نشدند. یک بار از این روزها به من مراجعه کردند با درد شدیدی که در دستانشان داشتند و من از وضعیت جسمی شان فهمیدم که شب ها هم به درستی نمی خوابند و سخت مشغول کارند. 
 
وی گفت گاهی پیش می آمد که بحث های سیاسی با سردار می کردیم. ایشان به جناح خاصی تعلق نداشتند و من خودم  از نزدیک یک بار دیدم که مهمان هایی دارند که مواضع شان با حاج قاسم متفاوت است اما در جلسه تلاش می کنند که آن ها را متقاعد کنند. بعد از جلسه با ایشان صحبت کردم و  گفتم فکر می کنید انها متقاعد می شوند که پاسخ منفی دادند. 
 
وی گفت: اشنایی با سردار سلیمانی از اول تا آخر برای من درس زندگی بود چون شخصیت ایشان بسیار تاثیر گذار بود. من یک بار به منزلشان رفتم و در اتاقی منتظر بودم تا سردار را معاینه کنم. خود این اتاق پر از درس زندگی بود برای من. لباس آقای مغنیه، عکس سردار کاظمی و سادگی خانه، همه و همه درس بود برای من. به نظرم همه افرادی که نزدیک ایشان بودند درس اخلاق و زندگی را در رفتار ایشون می گرفتند نه در گفتار. چون اهل نصیحت نبودند. 
 
حلی ساز به روایت یک خاطره دیگر هم از سردار پرداخت و گفت: به یاد دارم یک بار خانه سردار و در حال معاینه ایشان بودم که نزدیک ناهار بود و سفره ای پهن شد. بلافاصله معذرت خواهی کردم و آمدم از خانه خارج شوم اما ایشان اجازه ندادند و گفتند که این سفره را برای شما آماده کردیم و حتی کنار من نشستند و خودشان به شخصه از من پذیرایی کردند . خب طبیعی است که آدم غبطه می خورد وقتی که همچنین شخصیتی را از دست می دهد. 
 
وقتی از دکتر حلی ساز درباره لحظه ای که خبر شهادت سردار سلیمانی را شنیدند، پرسیدیم بغض کرد و درحالیکه تلاش می کرد تا اشک هایش جاری نشود. فقط گفت که برای نماز صبح بیدار شدم و خبر را دیدم.

و  اشک هایش دیگر مهلت صحبت کردن به او نداد.

انتهای پیام/

پزشک نزدیک سردار سلیمانی: اول با سردار دعوا کردیم بعد رفیق شدیم

کپی