اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

Omicron کمتر به ریه ها آسیب می‌رساند

Omicron کمتر به ریه ها آسیب می‌رساند
آرزوکیهان

یافته‌های شش گروه تحقیقاتی بریتانیایی همگی نشان می‌دهند امیکرون با وجود سرعت بالا در انتقال کمتر به ریه‌ها آسیب می‌رساند.

به گزارش ایران‌آنلاین به نقل از گاردین،‌ به گفته یک محقق، تحقیقات روی نوع Omicron "نشان می دهد که این بیماری از دلتا و ویروس اصلی ووهان شدت کمتری دارد.

تعداد فزاینده‌ای از شواهد نشان می‌دهد که نوع Omicron Covid بیشتر از ریه‌ها گلو را آلوده می‌کند، دانشمندان معتقدند ممکن است توضیح دهد که چرا به نظر می‌رسد عفونی‌تر اما کشنده‌تر از نسخه‌های دیگر ویروس نیست. شش مطالعه انجام شده روی امیکرون نشان داده است که Omicron به ریه های افراد به اندازه دلتا و سایر انواع قبلی کووید آسیب نمی رساند. این مطالعات هنوز توسط دانشمندان دیگر مورد بررسی قرار نگرفته است.

"دینان پیلای"، استاد ویروس شناسی در دانشگاه کالج لندن، می گوید: «نتیجه تمام جهش هایی که Omicron را از انواع قبلی متفاوت می کند، این است که ممکن است توانایی آن در آلوده کردن انواع مختلف سلول ها را تغییر داده باشد.

در اصل، به نظر می‌رسد که این دستگاه بیشتر قادر به آلوده کردن دستگاه تنفسی فوقانی - سلول‌های موجود در گلو است. بنابراین در سلول های آنجا با سهولت بیشتری نسبت به سلول های عمیق در ریه تکثیر می شود. این تحقیقات مقدماتی است و نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

اگر ویروس سلول های بیشتری در گلو تولید کند، این امر باعث انتقال بیشتر آن می شود که به توضیح گسترش سریع Omicron کمک می کند. از طرف دیگر، ویروسی که در عفونت بافت ریه خوب عمل می کند، به طور بالقوه خطرناک تر اما کمتر قابل انتقال خواهد بود.

به گفته پروفسور" جیمز استوارت"، محققان گروه تحقیقاتی ویروس شناسی مولکولی دانشگاه لیورپول، پیش چاپی را در Boxing Day منتشر کردند که نشان می دهد Omicron بیماری سبک تری را در موش ها بوجود آورده است. این مقاله نشان داد که موش‌های آلوده به Omicron وزن کمتری از دست می‌دهند، بار ویروسی کمتری دارند و شرایط ذات‌الریه با شدت کمتری را تجربه می‌کنند.
وی افزود: " مدل حیوانی نشان می‌دهد که این بیماری از دلتا و ویروس اصلی ووهان شدت کمتری دارد. به نظر می‌رسد که سریع‌تر پاک می‌شود و حیوانات سریع‌تر بهبود می‌یابند، و این با داده‌های بالینی مرتبط است."

«نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که این خبر خوبی است، اما این سیگنالی نیست که ما آن را رها کنیم، زیرا اگر از نظر بالینی آسیب‌پذیر باشید، مرگ و میر ناشی از Omicron وجود دارد. همه نمی توانند ماسک خود را بردارند و برای کریسمس جشن بگیرند.»

آزمایشگاه Neyts در دانشگاه لوون در بلژیک نتایج مشابهی را در ارتباط با امیکرون در همسترها دریافت کرده است که نشان می دهد امیکرون در مقایسه با انواع دیگر، بار ویروسی کمتری در ریه‌ها داشته است. پروفسور "یوهان نیتز" دراین باره گفت که ممکن است به این دلیل باشد که ویروس در آلوده کردن انسان نسبت به همسترها بهتر عمل می کند، یا احتمال بیشتری دارد که دستگاه تنفسی فوقانی را آلوده کند، یا اینکه باعث ایجاد بیماری با شدت کمتری می شود.

پیش‌چاپ دیگری که هفته گذشته توسط محققان آمریکایی به نیچر ارسال شد، همچنین نشان داد که موش‌های دارای Omicron وزن کمتری از دست دادند و بار ویروسی کمتری داشتند. محققان مرکز تحقیقات ویروس دانشگاه گلاسکو شواهدی یافته اند که نشان می دهد Omicron نحوه ورودش به بدن را تغییر داده است. Omicron احتمالاً از مصونیت افرادی که دو دوز از واکسن استفاده کرده بودند دور می‌زند، اما دوز تقویت‌کننده سوم باعث "ترمیم نسبی ایمنی" خواهد شد.

دانشگاه هنگ کنگ نیز اعلام کرد که امیکرون عفونت کمتری در ریه ها بوجود می آورد و بر اساس تحقیقاتی که توسط پروفسور "راوی گوپتا" در دانشگاه کمبریج انجام شد، که تیمش نمونه های خون بیماران واکسینه شده را بررسی کرد. آنها دریافتند که Omicron قادر به فرار از واکسن است، اما کمتر قادر به ورود به سلول های ریه است.

به نظر می‌رسد که این موضوع توسط مطالعه‌ای در آفریقای جنوبی تأیید شده است که نشان می‌دهد نمونه‌های بزاق تحت آزمایش PCR در تشخیص Omicron بهتر از سواب‌های بینی هستند.
با این حال، پروفسور" لارنس یانگ"، ویروس شناس در دانشگاه وارویک، گفت که این مطالعه به اندازه کافی برای نتیجه گیری قابل توجه نیست. "این یک مطالعه کوچک بر روی بیماران بدون علامت حاد و غیر بستری بوده است.

اُمیکرون در ایران چگونه پیشروی می‌کند؟ + فیلم

انتهای پیام/

 

 

 

کپی