اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اعتراف دیرهنگام و عبرت‌آموز رئیس‌جمهور سابق افغانستان

غنی: اشتباه من اعتماد به امریکا بود

غنی: اشتباه من اعتماد به امریکا بود
زهره صفاری

رئیس‌جمهور سابق و فراری افغانستان با اعتراف به اینکه اشتباه بزرگش اعتماد به امریکا بوده، به فهرست مطول زمامدارانی اضافه شد که با دل بستن به کاخ سفید جهت حفظ قدرت‌‌شان، خانه‌ای روی آب بنا می‌نهند، خانه‌ای سست بنیان که با اولین چالش جدی دچار فروپاشی می‌شود.

روزنامه ایران/ به گزارش «گاردین»، «اشرف غنی» در نخستین مصاحبه‌اش از خانه جدید خود در امارات ضمن انتقاد از تعلل جامعه جهانی در مقابله با طالبان، انگشت اتهام اصلی را به سمت کاخ سفید نشانه رفت و گفت: «واشنگتن در اوج گفت‌و‌گوهای صلح با طالبان کشور را تنها گذاشت. پروسه‌ای که برنامه‌ریزی و خروجی آن برای امریکا بود، چراکه ما هرگز فرصت گفت‌و‌گو با طالبان را نداشتیم و تنها «زلمای خلیلزاد» نماینده امریکا طرف صحبت بود.»

او که پس از گذشت 4 ماه از فرار پرانتقادش، مهر سکوت را شکسته، در برنامه رادیو 4 بی‌بی‌سی که ژنرال «سر نیک کارتر»، رئیس پیشین ستاد ارتش بریتانیا نیز در آن حضور داشت، با رد تمامی شایعات درباره فرار ناگهانی‌اش از افغانستان، برنامه خروجش را اضطراری خواند و سرقت میلیون‌ها دلار از کشورش را نیز نپذیرفت.

رئیس‌جمهور سابق افغانستان که عصر 15 آگوست سوار بر هواپیما از کشورش گریخت، درباره علت فرار ناگهانی خود گفت: «صبح 15 آگوست طالبان توافق کرده بود که پشت مرزهای کابل بماند اما دو ساعت بعد همه چیز تغییر کرد و نیروهایشان از دو مسیر به سمت کابل گسیل شدند.»

همچنین به دستور «غنی»، نزدیکان رئیس‌جمهور از جمله همسر و مشاور امنیت ملی او افغانستان را ترک کردند: «من منتظر خودرو برای رفتن به وزارت دفاع بودم که مشاور امنیت ملی وقت با رئیس گارد امنیتی ریاست جمهوری بازگشت و اعلام کرد تنها دو دقیقه فرصت داریم و در غیر این صورت همه نیروها از بین خواهند رفت.»

این در حالی است که او تا ساعاتی قبل از گریز همچنان مردم را به مقاومت ترغیب می‌کرد اما ساعاتی بعد ورق برگشت و ارگ ریاست جمهوری افغانستان در حالی در تصرف نیروهای طالبانی درآمد که خبری از «غنی» نبود و او خاک افغانستان را ترک کرده بود. اکنون «غنی» پس از 4 ماه در شرایطی سکوتش را شکسته و با مصاحبه‌ای انتقادی به‌دنبال ترمیم پل‌های شکسته پشت سرش برآمده که جرم او در نگاه مردم افغانستان آن هم در اوج بحران اقتصادی و بهداشتی هر روز نابخشودنی‌تر می‌شود.

فارغ از بی‌مسئولیتی، سرقت میلیون‌ها دلاری رئیس جمهور سابق افغانستان از کشوری که مردم آن ماه‌هاست به خاطر بلوکه شدن سرمایه خارجی در بحران فقر به سر می‌برند، اتهامی است که افغان‌ها هرگز از آن نمی‌گذرند. اما «غنی» که حالا تنها تأسفش نه برای کشور و مردمش بلکه برای آبرو و اعتبار از دست رفته خود است، حاضر به پذیرش اتهام سرقت بزرگ از افغانستان نیست: «من از تحقیقات بین‌المللی در این باره استقبال می‌کنم. شیوه زندگی من برای همه آشکار بوده و هست، پس این پول به چه کار من می‌آید؟» این در حالی است که «خلیلزاد» در مصاحبه‌های خود ضعف حاکمیتی در افغانستان را عامل سقوط این کشور به دست طالبان اعلام کرده بود.

خشم داخلی از اظهارات غنی

نخستین مصاحبه «غنی» در داخل افغانستان بار دیگر جنجال به پا کرد. به نوشته صبح کابل، «عبدالکریم خرم» رئیس دفتر حامد کرزای، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در واکنشی توئیتری گفت: «مصاحبه غنی پر از تناقض و دروغ است. یک مورد، فرارش که در جایی مدعی است برای جلوگیری از خونریزی و عدم مشروعیت کودتا رفته که یعنی با سنجیدن شرایط تصمیم گرفته و در جایی دیگر می‌گوید مشاورش او را مجبور به این کار کرده است. اشرف غنی عامل اصلی سقوط نظام در افغانستان بود.»

همزمان «امرالله صالح» معاون اول «غنی» نیز در فیس‌بوکش نوشت: «هر جا لازم باشد به مردم کشورش پاسخ می‌دهم اما به لندن و واشنگتن هرگز. اما بزرگنمایی دشمن و مصاحبه‌های نوستالژیک راه حل نیست.» وی افزود: «15 آگوست صحبت‌ها درباره اقداماتی برای سلب مشروعیت طالبان بود اما از میانه سخنان دو مشاور ارشد غنی دریافتم رئیس‌جمهور قصد خروج از کشور را دارد.»

کپی