اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پهپادها یاریگر پلیس می‌شوند

پهپادها یاریگر پلیس می‌شوند
میترا جلیلی

مقابله با مجرمانی که اقدام به حمله مسلحانه در شهرها می‌کنند، دغدغه همه دولت‌هاست و شهروندان هم در صورت شنیدن صدای شلیک گلوله، تلاش می‌کنند پلیس را در اسرع وقت به سمت منبع صدا راهنمایی کنند.

روزنامه ایران/ درهمین راستا فعالان عرصه فناوری، تاکنون سیستم‌های متفاوتی طراحی کرده‌اند تا پلیس بتواند در چنین مواقعی، بسرعت خود را به محل حادثه برساند. بتازگی یک سیستم جدید طراحی شده است. در واقع این سیستم با ترکیب پهپادهای خودران و فناوری مکان‌یابی دقیق، در حال توسعه است. یکی از فناوری‌هایی که در حال حاضر در بیش از 120 شهر امریکا، آفریقای جنوبی و کارائیب استفاده می‌شود، سیستم شات اسپاتر(ShotSpotter)است که با وجود موفقیت، همچنان مشکلاتی هم دارد و این کاستی‌ها در سیستم جدید، برطرف شده است. سیستم شات اسپاتر برای تشخیص صداهای بلند و تکانشی، از شبکه‌ای از میکروفن‌ها در یک محله استفاده می‌کند. در واقع هر زمان که چنین صدایی شناسایی شود، نقطه مبدأ جغرافیایی آن را می‌توان با تجزیه و تحلیل تفاوت‌های میلی ثانیه‌ای در زمان‌های دریافت آن توسط میکروفن‌های مختلف، مشخص کرد. یعنی هر چه میکروفن به تفنگ نزدیک‌تر باشد، زودتر صدا را تشخیص می‌دهد. این سیستم ترکیبی از نرم‌افزار هوش مصنوعی(AI) و کارکنان انسانی (واقع در یک مرکز کنترل) است تا تعیین کند که این صدا واقعاً تیراندازی است یا خیر. در نسخه موجود این سیستم، پلیس بسرعت به محل اعزام می‌شود اما از آنجا که بیشتر اوقات پلیس از حمل‌ونقل زمینی استفاده می‌کند، ممکن است مدتی طول بکشد تا به محل حادثه برسد. حتی اگر اداره پلیس مجهز به هلیکوپتر باشد، بازهم انجام بررسی‌های قبل از پرواز و... کمی طول می‌کشد یا ممکن است این هلیکوپتر، از قبل در حال گشتزنی در هوا باشد و نتوان بموقع از آن استفاده کرد. با در نظر گرفتن این محدودیت‌های بالقوه، سازنده هواپیماهای بدون سرنشین Airobotics با ShotSpotter همکاری کرده است تا پهپادهای خودران را به ترکیب اضافه کند. در نسخه جدید، پلیس همچنان اعزام خواهد شد اما نزدیک‌ترین پهپاد مخصوص سیستم نیز به‌طور همزمان و تنها در عرض چند ثانیه راهی محل می‌شود و به سمت منبع شلیک گلوله پرواز می‌کند. پس از آن افسران پلیس می‌توانند با تجزیه و تحلیل ویدئوی زنده ارسالی از دوربین آنبرد (سوار بر پهپاد)، درک بهتری از موقعیتی به دست آورند که به آن وارد می‌شوند.

گفتنی است پهپادها خارج از ایستگاه سرپوشیده خود مستقر می‌شوند؛ جایی که باتری پهپادها زمانی که در حال پرواز نیستند شارژ می‌شود. یک بازوی روباتیک باتری موجود هواپیما را بیرون می‌کشد و آن را با باتری کاملاً شارژ شده، جایگزین می‌کند و بنابراین پهپاد در یک لحظه آماده پرواز می‌شود.

کپی