اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آمریکا برنامه ای برای جنگ ندارد

آمریکا برنامه ای برای جنگ ندارد

کارشناس آمریکایی در مصاحبه شبکه خبری الحرة در واکنش به گفتگوها بر سر توافق هسته ای ایران اظهار داشت که بایدن وعده داده تا آمریکا به تعهداتش پایبند خواهد بود اما این وعده هیچ راه قانونی را به همراه ندارد.

به گزارش ایران آنلاین،‌ "جوزف سیرینسیونی "‌استاد روابط بین الملل دانشگاه جورج تاون در این باره گفت: چرا که فقط امضای برجام قانونی بود اما کسی نمی تواند بگوید اگر ترامپ در سال 2024 میلادی دوباره انتخاب شود در توافق خواهد ماند.


وی در ادامه توضیحاتش بیان کرد، هر رئیس جمهور به عنوان رئیس جمهور آمریکا نمی تواند رئیس جمهور بعدی را نسبت به سیاست های خود پایبند کند. بله ترامپ در سال 2018 میلادی از برجام خارج شد و این کار او یک خطای فاجعه بار راهبردی بود. یادتان هست که برجام موفق شد و توانست برنامه هسته ای ایران را متوقف کند یعنی فقط اجازه فعالیت به بخش کوچکی از آن را می داد و بخش بزرگی از برنامه هسته ای ایران را به مدت 20 سال تعلیق می کرد.اما ترامپ همه این دستاوردها را لغو کرد بدون اینکه راه حل دیگری ارائه دهد و اوضاع بدتر شد.به همین خاطر تمام کشورها به جز اسرائیل موافق این هستند که بهترین راه ، بازگشت به توافق هسته ای است. هیچ راه حل نظامی برای این مشکل وجود ندارد امکان بمباران و نابود کردن توانایی های ایران نیست چرا که این توانایی ها متنوع و در سطح ایران پخش شده اند. مذاکره بهترین راه حل است و به خاطر همین دولت بایدن روی این دور از مذاکرات و موفقیت آن تمرکز کرده است.


مجری شبکه خبری الحرة در سوالی مطرح کرد شاید لازم باشد تا در مورد نقش اسرائیل بیشتر صحبت کنیم اسرائیل همواره از آمادگی خود صحبت می کند و از نظر میدانی هم اقداماتی انجام داده و می گوید آماده حمله نظامی به ایران است... به نظر شما آیا آمریکا در این حمله شریک خواهد شد؟


کارشناس آمریکایی ‌ "جوزف سیرینسیونی "در پاسخ به این سوال بیان کرد.قطعا خیر .. بایدن وارد هیچ جنگی علیه ایران نخواهد شد هیچ گزینه نظامی مطلوبی وجود ندارد.در شماره این هفته روزنامه نیویورک فرمانده سنتگام ژنرال "مکنزی" مصاحبه ای انجام داده که در آن ‌جنگ علیه ایران حداقل یک سال کامل زمان خواهد برد تازه این با نگاهی خوش بینانه است. این جنگ کاری می کند که جنگ آمریکا در عراق و افغانستان برای ما جنگ ساده و آسانی به نظر بیاید ... لذا راه حل نظامی وجود ندارد. اسرائیل منزوی شده و تنها کشوری است که چنین موضعی علیه مذاکرات اتخاذ کرده است.حتی همسایگان عربی ایران هم با وجود اینکه در سال 2015 میلادی با توافق هسته ای مخالف بودند اما از این مذاکرات و بازگشت به توافق هسته ای استقبال می کنند.اسرائیل تنها کشوری است که علیه مذاکرات عمل می کند و آمریکا در تلاش است تا اسرائیل را از اقدام علیه مذاکرات باز دارد.

اسرائیل نمی تواند به تنهایی برنامه هسته ای ایران را نابود کند چراکه نه بمب هایی دارد که بتوانند به اعماق زمین نفوذ کنند نه هواپیمایی برای حمل چنین بمبی و نه حتی هواپیمای سوخت رسان!
وی افزود :‌اسرائیل می تواند جنگ را شروع کند اما نمی تواند به آن پایان دهد و نیازمند آمریکاست. آمریکا زمان زیادی صرف کرده تا به اسرائیل بگوید نقشه آمریکا چیست و آنها را از ترور ،‌خرابکاری و هر حمله نظامی که منجر به جنگ شود بازدارد. چیزی که نه آمریکا و نه ایران ،‌هیچکدام مایل به آن نیستند.

انتهای پیام/

توضیح کارشناس آمریکایی در ارتباط با توافق هسته ای ایران

کپی