اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
اختصاصی«ایران آنلاین»/

چرا نباید به کسی وکالت بلاعزل اعطا کنیم؟+فیلم

چرا نباید به کسی وکالت بلاعزل اعطا کنیم؟+فیلم
مینانبئی

یک وکیل دادگستری می گوید: تفاوت مهم وکالت بلاعزل با وکالت نامه های دیگر آن است که موکل نمی تواند وکیل را عزل کند؛ و این امر ممکن است پیامدهایی را برای موکل به همراه داشته باشد؛ پس به هیچ عنوان زیر بار وکالت بلاعزل نروید.

به گزارش ایران آنلاین، امروزه بسیار اتفاق می‌افتد که مردم برای انجام معاملات اموال منقول و غیرمنقول خود بی آنکه از مفاد قانونی، محاسن، پیامد‌ها و مشکلات وکالت بلاعزل آگاه باشند، وکالت بلاعزل به یکدیگر می دهند و حق عزل وکیل را از خود سلب می‌کنند. 

حق انتخاب وکیل از جمله حقوقی است که به افراد در پروسه دادرسی داده می شود. وکالت در واقع نمایندگی است که اشخاص برای اهداف مختلف از جمله سهولت در انجام کار، افزایش سرعت دادرسی و .... به فرد دیگری می دهند. یکی از انواع عقد وکالت، وکالت بلاعزل است. گفت و گوی حاضر با دکتر مجتبی اعتمادنیا، وکیل دادگستری و کارشناس حقوقی،شامل نکات ظریفی درباره این نوع وکالت است، که شاید از آن آگاه نباشید.

آقای دکتر وکالت بلاعزل چه وکالتی است و چه تفاوت مهمی با وکالت های دیگر دارد؟
وکالت بلاعزل، وکالتی است که موکل به منظور انجام امری به دیگری می دهد تا آن شخص به نیابت از وی به آن امر اقدام کند. تفاوت مهم این وکالتنامه با وکالت نامه های دیگر آن است که موکل نمی تواند وکیل را عزل کند.

آیا کسی که وکالت بلاعزل به دیگری می دهد، خودش هم حق انجام مورد وکالت را دارد؟
نکته قابل تامل این وکالتنامه آن است که کسی که وکالت بلاعزل به دیگری می دهد، خود نیز حق انجام مورد وکالت را دارد؛ مگر آنکه کلیه اقداماتی که منافی مفاد وکالت است، از موکل ضمن همان وکالت نامه و عقد خارج لازم سلب گردد. در این شرایط موکل دیگر نمی تواند مورد وکالت را خودش انجام دهد. وکالت بلاعزل عقد خارج لازم به این معناست که ما این وکالت را  زمانی می گیریم که یک عقد لازمی بین طرفین داشته باشیم. عقد لازم مانند بیع و صلح یعنی عقدی که الزام آور است، ضمن آن نگارش می شود؛ به همین سبب هم لازم می شود وگرنه عقد وکالت جایز است

آیا می شود وکالت را از وکیل بلاعزل سلب کرد یا آسیب آن را کاهش داد؟
به هیچ عنوان وکالت بلاعزل را نمی‌توان از وکیل سلب کرد؛ اما برای بی اثر کردن وکالت بلاعزل، راهکارهای مختلفی وجود دارد؛ از جمله این راهکارها، ضم وکیل است. به نحوی که به وکیل اعلام شود که از این لحظه حق انجام کاری را ندارد؛ مگر با اتفاق و امضای وکیل دیگر یا این که همان گونه که ذکر شد، موکل، خود، مورد وکالت را انجام دهد؛ البته تحت شرایطی نیز مورد وکالت بلا اثر می گردد و آن هم زمانی است که موکل فوت کند؛ یا مجنون و سفیه گردد. در این صورت وکیل حق انجام هیچگونه کاری را ندارد و اصطلاحاً وکالت منفسخ می گردد.
دردسرهای وکالت بلاعزل برای موکل چیست؟ چه ایمن سازی هایی در متن وکالتنامه باید صورت پذیرد تا موکل به مشکل برنخورد و راه های سوءاستفاده بسته شود؟
اعطای وکالت بلاعزل مشکلاتی را برای موکل به وجود خواهد آورد که ممکن است موکل از آن آگاه نباشد؛ برای مثال در مواردی که بین وکیل و موکل اختلاف پیش آید، وکیل به راحتی می‌تواند از مفاد وکالت نامه سوء استفاده و تعهدات مختلفی را بر موکل تحمیل کند؛ از این رو ضرورت دارد که در وکالت نامه ها حدود و ثغور اختیارات موکل را تصریح کرد و اختیارات، مرتبط با موضوع وکالت باشد و از اعطای اختیارات وسیع، خودداری گردد.

عقد لازم و عقد جایز در وکالت بلاعزل به چه معناست؟
عقد جایز بدین معناست که طرفین هر زمان می توانند نسبت به فسخ عقد اقدام نمایند و اگر یکی از طرفین استعفا دهد، نمی‌توان او را مجبور به انجام آن کار کرد و طرفین الزامی به انجام آن ندارند. وکالت در ماهیت، عقدی جایز است؛ اما بر عکس آن، عقد لازم است که عقدی است که برای طرفین لازم الاتباع و لازم الاجرا است و طرفین نمی توانند به راحتی از انجام آن سر باز زنند؛ وکالت بلاعزل از تلفیق دو عقد به وجود می آید؛ یعنی در ذیل وکالت نامه تصریح می شود که ضمن عقد خارج لازم موکل حق عزل وکیل را از خود سلب کرد. حال می تواند آن عقد خارج لازم به طور مثال به بیع یا صلح باشد که در این صورت وکالت بلاعزل تلقی شده و طرفین مکلف به اجرای تعهد خود خواهند بود.

آیا داشتن وکالت بلاعزل از کسی به مفهوم مالکیت مورد وکالت است؟
بعضی از افراد وکالت بلاعزل را در حکم بیع(قرارداد فروش) تلقی می کنند. این تصور، بر خلاف قانون است و وکالت بلاعزل هیچ گونه مالکیتی برای افراد ایجاد نمی کند و هیچ اثر قانونی در تملک ندارد و به قدری در معرض آسیب است که ممکن است زندگی افراد را تحت‌الشعاع قرار دهد و نابود کند؛ زیرا همانگونه که گفته شد، با فوت و جنون و سفهِ هر یک از طرفین وکالت، از درجه اعتبار ساقط می شود.

سخن آخر اینکه وکالت بلاعزل، عقدی متزلزل است که هر لحظه امکان گسستن آن وجود دارد؛ پس در مرحله اول توصیه می گردد طرفین به هیچ عنوان زیر بار وکالت بلاعزل نروند و اگر شرایط اضطراری بر موضوع حاکمیت داشت، بایستی هرچه سریع تر مورد وکالت را انجام داد تا از آسیب های احتمالی جلوگیری به عمل آید

/انتهای پیام

کپی