اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
حدود 20 روز پس از حمله هوایی اسرائیل به مهم‌ترین بندر تجاری سوریه تکرار شد

هجوم دوباره جنگنده‌های صهیونیست به «لاذقیه»

هجوم دوباره جنگنده‌های صهیونیست به «لاذقیه»
زهره صفاری

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی صبح دیروز با بمباران انبار کانتینرهای حامل موادنفتی در بندر لاذقیه، آتش‌سوزی سنگینی را به پا کردند که در پی آن بیمارستانی در نزدیکی محل و چندین خانه مسکونی نیز دچار ویرانی‌هایی شد.

روزنامه ایران/ به‌گزارش رویترز، این حمله دومین حمله رژیم صهیونیستی به مهم‌ترین بندر تجاری سوریه در ماه اخیر به شمار می‌رفت و صدای انفجار آن تا طرطوس، دیگر بندر سوریه نیز شنیده شده است. با وجود این سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی به بهانه اینکه درباره گزارش رسانه‌های غیراسرائیلی پاسخی نخواهد داد، از صحبت در مورد این حمله خودداری کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) به نقل از یک منبع نظامی، هدف حمله ساعت 3 و 21 دقیقه بامداد دیروز رژیم صهیونیستی را کانتینرهای حامل مواد نفتی عنوان کرد که میزان خسارت را به شکل زیادی افزایش دادند.

«عامر اسماعیل هلال»، رئیس آتش‌نشانی لاذقیه اعلام کرد: «از آنجا که هدف این موشک‌باران صهیونیست‌ها بندر تجاری و محموله‌های نفتی بود، آتش مهیبی ایجاد شد اما با تلاش امدادگران پس از چندین ساعت آتش تحت کنترل درآمد. همزمان با عملیات اطفای حریق، کانتینرها نیز از محل خارج شدند.»

براساس اعلام شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، شماری از ساختمان‌های مسکونی در اطراف بندر، فروشگاه‌ها، مراکز گردشگری و یک بیمارستان نیز در این حمله آسیب جدی دیدند.

رژیم صهیونیستی در حالی این بندر مهم سوریه را برای دومین بار پس از 20 روز در ماه جاری هدف موشک‌باران قرار داده است که تنها 20 کیلومتر دورتر از این بندر، مهم‌ترین پایگاه هوایی روسیه حامی قدرتمند دولت سوریه مستقر شده است.

محکومیت شهرک‌سازی اسرائیل در جولان

به نوشته شبکه خبری الجزیره، یک روز پیش از این موشک‌باران، دولت سوریه با انتقاد از افزایش شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی در بلندی‌های جولان، آن را خطرناک و بی‌سابقه خوانده بود. این در حالی بود که «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر اسرائیل به تازگی از برنامه چند ده میلیون دلاری رژیم صهیونیستی برای دو برابر کردن شمار شهرک نشینان در اراضی اشغالی سوریه خبر داده و همزمان کابینه رژیم صهیونیستی نیز ساخت 7300 واحد دیگر در بخش استراتژیک بلندی‌های جولان را مصوب کرده بود.

وزرات خارجه سوریه در بیانیه‌ای شدید اللحن اعلام کرد: «سوریه به‌شدت تحرکات خطرناک و بی‌سابقه اشغالگران اسرائیلی را محکوم می‌کند چراکه بلندی‌های جولان متعلق به سوریه بوده و دولت قانونی با هر گونه طرح الحاقی مقابله خواهد کرد.

تهدید تروریستی در شمال سوریه

«فیصل مقداد»، وزیرخارجه سوریه با تأکید بر دستاوردهای برجسته ارتش سوریه در جنگ با تروریست‌های تکفیری در مناطق شمالی این کشور، اعلام کرد حمایت ترکیه و امریکا از تروریست‌های خارجی امنیت سوریه را به مخاطره انداخته است.

وی در گفت‌و‌گو با شبکه «الاخباریه» گفت: «منافع ترکیه در ایجاد بی‌ثباتی و ویرانی در سوریه است. امریکا نیز تحت پوشش مبارزه با تروریسم و داعش، نواحی شمالی سوریه مانند رقه را به نابودی کشاند و سبب افزایش جنایات در این منطقه و دیرالزور شد.»

انتقاد وزارت خارجه سوریه از اقدامات ترکیه و امریکا در حالی بیان شده است که سوریه از سال 2011 تحت تهاجم شبه نظامیان تکفیری و تروریست‌های داعش قرار گرفته است و همواره امریکا و اتحادیه اروپا و حامیانشان را عامل این ناآرامی‌ها می‌داند.

اما به نوشته روزنامه «حریت» ترکیه، این کشور برای خروج از سوریه چهار شرط را تعیین کرده است که شامل تبیین قوانینی برای رعایت حقوق همه گروه‌های سوری، ایجاد سیستم الکترال در انتخابات آتی سوریه، انتخاب دولت جدید و تعطیلی همه مؤسسات مخالف ترکیه بویژه در مرزهای مشترک با این کشور است. این در شرایطی است که دولت قانونی سوریه حضور نیروهای ترکیه در خاک کشورش را نامشروع و نماد کامل اشغالگری تعبیر کرده است.

کپی