اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
گزارش «ایران» از حضوری یا مجازی برگزار شدن امتحانات پایان ترم دانشگاه‌ها

بلاتکلیفی دانشجویان دو هفته مانده به امتحانات

بلاتکلیفی دانشجویان دو هفته مانده به امتحانات

همزمان با شیوع امیکرون، برخی کشورها با توجه به سرعت شیوع این نوع از ویروس کرونا، مجدداً به آموزش مجازی و غیرحضوری شدن کلاس‌های درس بازگشتند. در کشور ما اما در ترم جاری برخی دانشگاه‌ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی به صورت جسته و گریخته کلاس‌ها را حضوری کردند. حالا موعد امتحانات پایان ترم نزدیک است و بلاتکلیفی دانشجوهای تحصیلات تکمیلی حرف اول را می‌زند.

روزنامه ایران/ چندی پیش محمد علی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد، «تصمیم‌گیری در خصوص برگزاری حضوری یا مجازی بودن امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی برعهده دانشگاه‌ها گذاشته شده است و اعلام شد که اجباری از سوی وزارت علوم برای برگزاری حضوری امتحانات وجود ندارد.»

این در حالی است که محمدرضا آهنچیان سخنگوی ستاد ازسرگیری آموزش حضوری دانشگاه‌ها دو ماه پیش از شروع امتحانات، بابت برگزاری امتحانات مجازی ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: «در زمینه برگزاری امتحانات امن مجازی، محدودیت‌هایی وجود دارد که باعث نگرانی در برخی دانشگاه‌ها شد و در همین دانشگاه‌ها، کیفیت آموزش عالی از ناحیه امتحانات دانشجویان، دچار آسیب شد. به‌طوری که از یک نگاه، ارزش و تأثیر آموزش مجازی به دلیل شائبه‌هایی که درباره امنیت امتحانات به روش الکترونیکی وجود داشت و شایعه‌‎هایی که در این باره رواج یافت، مورد سؤال قرار گرفت.»
در هر صورت اغلب دانشگاه‌های برتر کشور نیز رویه امتحانات مجازی را برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و رویه امتحان حضوری را برای مقطع دکترا در نظر گرفتند تا اینکه یک هفته‌ای است بحث احتمال شیوع امیکرون نیز جدی‌تر مطرح شده است و گمانه زنی این است برخی دانشگاه‌ها در دقیقه نود تجدیدنظر بکنند.

طبق اعلام وزارت علوم برگزاری امتحانات حضوری صرفاً برای مقطع دکترای دانشگاه‌ها خواهد بود؛ آن‌هم در صورتی که دانشگاه شرایط برگزاری امتحانات حضوری را داشته باشد. به این صورت که دانشگاه با ارزیابی شرایط فعلی خود می‌تواند نسبت به برگزاری حضوری امتحانات مقطع دکترا اقدام کند.

در این میان اما تصمیم‌گیری‌های دانشگاه آزاد درباره نحوه برگزاری امتحانات دیرتر اعلام شده و در برخی واحدها از جمله تهران هنوز اعلام نشده است و اخبار متعددی درباره حضوری یا غیرحضوری شدن امتحانات در واحدهای دانشگاه آزاد به گوش رسید.

محمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران درباره آخرین برنامه‌ریزی‌ها مبنی بر برگزاری امتحانات این دانشگاه بویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی به «ایران» گفت: برای تصمیم‌گیری در این زمینه، ما منتظر نظرات وزارت بهداشت از سوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستیم تا بدانیم امتحانات تحصیلات تکمیلی دانشگاه را به صورت مجازی یا حضوری برگزار کنیم.

وی در ادامه تأکید کرد:‌ در واقع باید نظر ستاد مقابله با کرونا را در این خصوص به ما اعلام کنند. زیرا پیش‌تر اعلام شده بود وضعیت برخی مناطق و استان‌ها آبی است و بر‌اساس آن تصمیم‌گیرها انجام شد اما با سویه جدید، در حال تحقیق و مطالعه هستیم تا بر اساس نظر وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا، تغییراتی در برنامه‌های خود ایجاد کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در پاسخ به این سؤال که به گفته دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، پس از دریافت کارت ورود به جلسه امتحان متوجه قید نشدن شماره صندلی و شماره اتاق روی کارت‌ها شدند، ‌همین موضوع موجب سرگرانی و بلاتکلیفی دانشجویان مقطع دکترا شده است، برنامه‌ریزی برای امتحان این دانشجویان چیست؟ گفت:‌ همه‌ اقدامات لازم انجام می‌شود، دانشجویان نگران نباشند.

آقامیری تأکید کرد: اگر نگرانی از سویه جدید کرونا زیاد باشد امتحانات را مجازی می‌کنیم، در غیر اینصورت به شکل حضوری برگزار می‌کنیم. لازم به ذکر است که امتحانات مقطع کارشناسی کاملاً مجازی است ولی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا فعلاً باید تا روز شنبه، یکشنبه هفته آینده منتظر باشند تا تصمیم گیری‌های نهایی اعلام ‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که در صورتی که امتحانات مجازی باشد آیا امنیت کافی برای جلوگیری از تقلب در امتحانات وجود دارد یا خیر؟ گفت: به هر حال مسأله و آسیب برگزاری کلاس‌های غیرحضوری و امتحانات مجازی همین موضوعات است. به همین خاطر ما به فعالیت مجازی اعتقاد نداریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران درباره اعمال پروتکل‌های ویژه‌تر در صورت حضوری شدن امتحانات گفت: اگر امتحانات حضوری باشد، ‌باید پروتکل‌های بهداشتی دقیقاً رعایت شود. ما نمی‌توانیم از بیش از ۳۰ نفر امتحان بگیریم و کلاس‌ها باید گنجایش رعایت فاصله‌گذاری را داشته باشند و بر اساس پروتکل‌ها عمل کنند.

آقا میری در پایان سخنان خود درباره زمان شروع امتحانات این دانشگاه اظهار داشت:‌ زمان امتحانات برای همه مقاطع از تاریخ 15، 16 همین ماه آغاز خواهد شد.

ناگفته نماند که بر اساس تصمیم هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، امتحانات پایان نیمسال اول تحصیلی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کاردانی و کارشناسی به صورت مجازی برگزار می‌شود اما برخی از واحدهای دانشگاه آزاداسلامی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان و خوزستان؛ امتحانات تمامی مقاطع را غیر حضوری اعلام کردند. به عنوان مثال احسان کامرانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان گفت امتحانات در همه مقاطع و رشته‌ها را به شکل مجازی برگزار خواهد کرد. همچنین علی افروس رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان چندی پیش از برگزاری مجازی امتحانات این دانشگاه در کلیه مقاطع و کلیه رشته‌های غیرپزشکی به علت شیوع امیکرون، خبر داد.

کپی