اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بلاتکلیفی 5000 اخطار به املاک ناایمن!

بلاتکلیفی 5000 اخطار به املاک ناایمن!

پس از بررسی موضوع فرسودگی قطارهای شهری به‌دنبال تصادف دو قطار مترو در تهران در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران، اعضای شورا دیروز پرونده حادثه آتش‌سوزی بازار گل شهید محلاتی را روی میز بررسی گذاشتند تا مشخص شود چرا با وجود 10 اخطاریه و 8 دستورالعمل برای بازار گل شهید محلاتی از سال 92 تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است.

روزنامه ایران/ طی سل‌های گذشته ۲۰ آتش‌سوزی در این بازار رخ داده که ۴ الی ۵ مورد آن آتش‌سوزی‌های بزرگ محسوب می‌شود. حدود سه ماه پیش در مهر ماه نیز شاهد آتش‌سوزی بودیم و همان زمان سازمان آتش‌نشانی پس از بازدیدهای مکرر از ساختمان‌های شهر تهران ۱۲۹ ساختمان پرمخاطره را شناسایی کرده که بازار گل شهید محلاتی نیز جزو این ساختمان‌ها بوده است. شهرداری تهران در سال ۹۲ تصمیم می‌گیرد در شهرک صنعتی خاوران محلی برای انتقال کسبه این بازار در نظر بگیرد که این موضوع هنوز اجرایی نشده است.

در دوم دی ماه نیز بار دیگر حادثه آتش‌سوزی در بازار گل محلاتی رخ داد تا بررسی پرونده آن روی میز شورا قرار بگیرد و داستان مکان‌های ناایمن دیگری از جمله ساختمان‌های ناایمن و مدارس ناایمن نیز مطرح شود.

زهرا شمس احسان، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه براساس آمارها بیش از ۱۵۰ مرکز درمانی، ۸۳۰ مدرسه دولتی یعنی حدود ۳۰ درصد این مدارس دولتی و ۲۴۰ مرکز تجاری از جمله بازار تهران پرخطر هستند، اظهار کرد: نیازمند اقدامات عاجل میان‌بخشی در حوزه مدیریت بحران هستیم.

وی با بیان اینکه قسمت اعظمی از ناکارآمدی به ضابطه‌ قضایی نبودن پرسنل آتش‌نشانی برمی‌گردد، گفت: باید این مشکل قانونی از طریق مجلس در این دوره مدیریت شهری حل شود.

شمس احسان بیان کرد: براساس پیگیری‌ها مشخص شد که طی یکسال اخیر ۵۰۰۰ اخطار به املاک ناایمن، بلاتکلیف مانده است و شهرداری باید حل این مشکل را با دادستانی در دستور کار قرار دهد. تهران حدود ۱۴ هزار بافت ناپایدار سازه‌ای دارد که ضوابط و مقررات تفصیلی تمایزی بین این املاک و سایر املاک قائل نیست.

احمد علوی هم در این جلسه، گفت: تعجب می‌کنم که چطور ما برای احداث اتوبان امام علی(ع) توانستیم ۹۰۰۰ پلاک را تملک کنیم و اکثر شهروندان هم راضی باشند اما نتوانیم چندین سال، بازار گل محلاتی را به مکان دیگر منتقل کنیم؟ طرح ما برای انتقال بازار گل اشکال دارد که نتوانسته‌ایم ۶۰۰ مالک را راضی کنیم به انتقال. انگار اراده‌ای برای حل این معضل نیست.

وی با اشاره به نادیده گرفته شدن حقوق شهروندان در طرح‌ها گفت: در این شرایط اقتصادی و تورم طرح بوده که منافع شهرداری به منافع شهرداری ترجیح داده شده. کی منافع مردم را در طرح‌ها دیدیم و مردم همراهی نکردند؟

ساماندهی مشاغل غیر گل و گیاه بازار محلاتی طی ۶ ماه

در جلسه دیروز البته مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران از ساماندهی مشاغل غیر گل و گیاه بازار محلاتی طی ۶ ماه خبر داد و گفت: در این زمینه جلساتی با فرماندهان نیروی زمینی داشتیم تا بتوانیم از پنج هکتاری که برای این نیرو است که در کنار بازار گل ارتش وجود دارد برای ساماندهی مشاغل غیر گل و گیاه بازار شهید محلاتی استفاده کنیم. چون حذف کردن تعداد بالای غرفه‌داران بازار گل محلاتی امکان‌پذیر نیست. آنها چه قانونی و چه غیرقانونی از این بازار امرار معاش می‌کنند. اگر تفاهمنامه کامل صورت گیرد حداکثر ظرف شش ماه می‌توانیم کار ساماندهی را انجام دهیم. اگر از گذشته اراده‌ای وجود داشت تا کنون مشکل بازار گل و گیاه شهید محلاتی برطرف می‌شد. ۲۰۰ غرفه در بازار شهید محلاتی وجود دارد که ارتباطی با گل و گیاه ندارد و باید جابه‌جا شوند.

جلال بهرامی معاون خدمات شهری شهرداری تهران نیز در پاسخ به سؤالات و تذکرات اعضای شورا درباره بازار گل شهید محلاتی گفت: در مورد بازار گل و گیاه قول می‌دهم تا قبل از پایان سال سه نقطه بازار گل ساختمانی و نه دستفروشی در جنوب، شرق و غرب تهران در نظر بگیریم و سه بازار گل فاخر را در شهر تهران راه‌اندازی کنیم و کسبه را به آنجا انتقال دهیم.

تأکید بر اخذ تأییدیه ایمنی برای ساختمان جدید پلاسکو

مهدی چمران در پایان سی و پنجمین جلسه علنی شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: آتش‌سوزی بازار گل محلاتی که مورد بررسی قرار گرفت باعث شد مشکلات آن منطقه که فراوان است مورد بررسی اعضا قرار گیرد. شهرداری و وزارت مسکن و شهرسازی هر دو به گونه‌ای سند برای مالکیت زمین این بازار گل دارند که باید نهایتاً با همکاری وزارت کار و اصنافی که آنجا مستقر هستند تصمیم‌گیری در مورد این بازار انجام شود. بیشتر حوادث آتش‌سوزی در این بازار گل به‌دلیل وجود اصنافی به جز گل و گیاه است که باید همگی ساماندهی شوند.

چمران تأکید کرد: اگر ضرورت بازسازی این بازار گل وجود دارد باید کسبه موقتاً به جای دیگری منتقل شوند و پس از بازسازی به این بازار برگردند و اگر هم قرار است که به‌صورت کلی به جای دیگر منتقل شوند باید با صاحبان منافع در آنجا تصمیم‌گیری درستی اتخاذ شود.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سؤالی در خصوص عدم اخذ تأییدیه ایمنی توسط ساختمان پلاسکو نیز گفت: تأکید کردیم که پیش از افتتاح آتش‌نشانی بازدیدی از ساختمان داشته باشد و شرایط ایمنی مورد نظرآتش‌نشانی حتماً در این ساختمان تأمین شود. در حال حاضر ساختمان جدیدالاحداث ان‌شاء‌الله که ایمن است و در حال طی کردن فرایند اخذ تأییدیه از آتش‌نشانی است. برای موضوع پارکینگ در حال حل مشکل هستند تا با توافق با پارکینگ پروانه نسبت به تأمین پارکینگ برای این ساختمان اقدام کنند.

کپی