اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
«ایران» از روند 8 ماهه تولیدات صنعتی و فعالیت تجاری کشور گزارش می‌دهد

نبض تولید چطور می زند؟

نبض تولید چطور می زند؟

یکی از بخش‌های اقتصاد که در دولت‌های روحانی به‌شدت صدمه دید، صنعت، معدن و تجارت بود؛ فارغ از اینکه این وزارتخانه در طول یک سال 3 وزیر به خود دید، تصمیم‌های غیرکارشناسی و ایجاد سدهای مختلف در برابر تولید هم باعث شد که روز‌به‌روز صنعت کشور که مورد شدیدترین تحریم‌ها واقع بود، ضعیف‌تر شود، تجارت کشور نیز همین شرایط را داشت.

روزنامه ایران/ فعالان اقتصادی و تجار که سال‌ها برای رسیدن به یک بازار صادراتی زمان گذاشته بودند، به‌دلیل برخی از ممنوعیت‌هایی که دولت گذشته وضع کرد، امکان صادرات نداشتند و همین امر موجب شد که روند صادرات کالاهای غیرنفتی در برهه‌ای که کشور به ارز نیاز داشت، کاهشی شود. گزارش 8 ماهه شاخص‌های صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که تولید و تجارت رو به بهبود است، لذا می‌توان امیدوار بود که حداقل تا پایان سال‌جاری بخشی از کاهش‌های صادرات و تولید جبران می‌شود. آمار تولید محصولات منتخب صنعتی و معدنی نشان می‌دهد که 21 کالا یا محصول وضعیت بهتری نسبت به ماه‌ها و سال گذشته دارند و کاهش تولید 16 کالا در حال جبران است. طی 8 ماهه سال‌جاری ماشین لباسشویی بیشترین افزایش تولید(25.7 درصد) را داشته است و در این میان الیاف اکریلیک بیشترین کاهش تولید(55.8درصد) را ثبت کرده است.

یکی از بخش‌هایی که تولید آن به اقتصاد کشور کمک می‌کند، خودرو است. در سال 97، صنعت خودرو برای اولین بار کاهش بیش از 50 درصدی تولید را تجربه کرد و به جهت عدم برنامه‌ریزی، جبران تولید با وقفه طولانی روبه‌رو شد و همین امر سبب شد تا بازار خودرو، به وضعیت بحرانی نزدیک شود، هر چند که حضور شورای رقابت در قیمت‌گذاری هم به این مشکلات افزود. حال باید عنوان کرد که در 8 ماهه سال‌جاری میزان تولید انواع خودرو سواری 4.2 درصد افزایش یافته و این امر به منزله آن است که 589 هزار خودرو طی این مدت تولید شده است. آنچه که خودروسازان و قطعه سازان مدعی شدند این است که با افزایش 18 درصدی قیمت خودرو که ستاد تنظیم بازار مجوز آن را داده است، تا پایان سال می‌توان بیش از 850 هزار خودرو تولید کرد. در چنین شرایطی می‌توان پیش‌بینی کرد که سال آینده بازار خودرو آرام خواهد گرفت و حتی با تلاش بی‌وقفه دلالان، قیمت‌ها در این بخش به سمت ثبات می‌رود.

چرا سیمان کاهش تولید را تجربه می‌کند؟

گروه دیگری که تولید آن بر فرایند اقتصاد اثر مستقیم می‌گذارد، لوازم خانگی است. طی 8 ماهه سال‌جاری این بخش هم توانسته در مجموع رشد 8.5 درصدی (با تولید 3108 هزار دستگاه) را ثبت کند. در این میان پتروشیمی‌ها با ثبت تولید 41.9میلیون تن رشد 3درصدی را در کارنامه کاری خود جا دادند. کاتد مس نیز دیگر کالایی است که در زنجیره تولید نقش دارد، این بخش با 202هزار تن تولید رشد 6.2 درصدی را ثبت کرده است. اما سیمان از جمله کالاهایی است که همچنان با کاهش تولید دست به گریبان است. طی 8 ماه سال‌جاری 43.3میلیون تن سیمان تولید شده که این امر بیانگر کاهش 10.6 درصدی تولید است. از مهم‌ترین دلایل کاهش تولید سیمان می‌توان به خاموشی‌های مکرر تابستان و البته کاهش تقاضا اشاره کرد. از آنجا که دولت گذشته برای صادرات سیمان برنامه‌ریزی دقیقی انجام نداد، تولیدکنندگان این بخش تمایلی به توسعه فعالیت‌ها و افزایش تولید نداشتند.

کالای دیگری که با کاهش به دولت رئیسی رسید، فولاد خام است. طی 8 ماه سال‌جاری، 18.6 میلیون تن فولاد در کشور تولید شده است که این عدد در قیاس با مدت مشابه سال گذشته 3.1 درصد کاهش را نشان می‌دهد. اما چرا تولید فولادخام کاهشی شد؟ فعالان صنعتی می‌گویند کاهش تولید برمی‌گردد به قطع برق در تابستان و اینکه هنوز واحدهای صنعتی تاوان خاموشی‌ها را می‌دهند. گفته می‌شود وقتی صنایع دچار خاموشی گسترده می‌شوند، چالش تولید آن حداقل تا سه ماه بعد از آن می‌ماند. از طرفی عنوان شده کاهش ساخت و ساز و فعالیت‌های عمرانی در دولت گذشته عامل دیگری است که باعث شده تولید فولاد خام روند کاهشی به خود بگیرد.

هدایت تسهیلات به سمت صنایع

در 7 ماهه سال‌جاری بخش خدمات سهم 43.2 درصدی(6411.6 هزار میلیارد ریال) از منابع بانکی داشته و بخش صنعت و معدن با دریافت 4397.6 هزار میلیارد ریال سهم 29.7 درصدی از تسهیلات بانکی داشته است. این عدد در سال 99 نیز در حدود 29.2 درصد بوده است.طبق مذاکراتی که بین وزارت صمت و بانک مرکزی در جریان است، بنا شده طی ماه‌های آتی هدایت تسهیلات و نقدینگی به سمت صنعت و معدن کشور باشد.

یکی از بخش‌هایی که در دولت گذشته به‌شدت مورد بی‌توجهی قرار گرفت، جذب سرمایه‌گذاران خارجی بود. یکی از وظایف دولت این است که شرایطی را فراهم کند تا سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری رغبت پیدا کنند، اما متأسفانه چنین اتفاقی در دولت دوازدهم رخ نداد و برعکس زمانی که کشور و سرمایه‌گذاران به آرامش نیاز داشتند برخی از تصمیم‌های عجولانه، باعث می‌شد که سرمایه‌گذاران به جهت ریسکی که در کشور وجود دارد، قید سرمایه‌گذاری را بزنند. مبحث دیگری که باید به آن پرداخت، مجوزهای صنعتی است. در 8 ماهه سال‌جاری، تعداد مجوزهای صنعتی افزایش داشته است. در سال 99، تعداد مجوزهای صنعتی 25081 فقره بوده است و اکنون این عدد به 25288فقره رسیده است. متعاقب با این اتفاق تعداد پروانه بهره‌برداری از رقم 4682 فقره عبور کرده است، سال گذشته این عدد 4606 بوده است. بر این اساس از نظر جواز تأسیس رشد 0.8 درصد و پروانه بهره‌برداری 1.7 درصد رشد داشته است.

در حوزه سرمایه‌گذاری مجوزهای صنعتی نیز امسال رشد خوبی حاصل شده است؛ بر این اساس تعداد جواز تأسیس در 8 ماهه سال‌جاری در قیاس با سال 99، 147.3 درصد رشد داشته است و همچنین میزان پروانه بهره‌برداری در حوزه سرمایه‌گذاری مجوزهای صنعتی 14.2 درصد رشد را ثبت کرده است. بدین جهت باید گفت که جواز تأسیس در بخش سرمایه‌گذاری مجوزهای صنعتی، در 8 ماهه سال‌جاری 8444490 فقره بوده و این عدد سال قبل 3414957 فقره بوده است. پروانه بهره‌برداری در سرمایه‌گذاری مجوزهای صنعتی نیز در 8 ماهه سال‌جاری، 1574139 بوده است؛ این رقم سال گذشته 1378722 ثبت شده است.

خیز برای رشد تجارت

در حوزه تجارت نیز تغییرات قابل مشاهده است. یکی از اولین کارهایی که در دولت سیزدهم انجام شد، تسهیل فعالیت‌های تجاری و حذف برخی از موانع است که دولت گذشته، برقرار کرده بود. آنگونه که مسئولان سازمان توسعه تجارت پیش‌بینی کردند، در سال 1401 رویه صادراتی کشور تغییرات قابل توجهی خواهد داشت و مبادلات تجاری ایران بخصوص با کشورهای همسایه رکورد خواهد زد. آمار 8 ماهه واردات و صادرات کالاهای غیرنفتی با میعانات گازی نشان می‌دهد که ارزش واردات در این مدت 32032 میلیون دلار بوده است که این امر نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته رشد 38.85 درصدی داشته است. همچنین در بخش صادرات، ارزش دلاری آن 31100 میلیون دلار بوده که نسبت به‌مدت مشابه سال 99 رشد 42.37 درصدی را نشان می‌دهد. از طرف باید عنوان کرد که در 8 ماهه سال‌جاری حجم تجاری ایران از نظر ارزش 63132 میلیون دلار بوده و این در حالی است که سال گذشته رقم 44958 میلیون دلار ثبت شده است. صادرات کالاهای غیرنفتی و واردات بدون میعانات گازی که در جدول آمده است بیانگر آن است که در حوزه صادرات، اتفاق‌های خوبی در حال رخ دادن است. صادرات کشور در 8 ماهه سال‌جاری از نظر ارزی 42.4 درصد و از نظر وزنی 10.5 درصد رشد داشته است. در حوزه واردات که بیشترشامل واردات کالاهای واسطه‌ای می‌شود از نظر ارزی رشد 38.6 درصدی و از نظر وزنی رشد 21.3 درصدی حاصل شده است.

کاهش شیب افزایش قیمت‌ها

نکته مهم دیگری که در گزارش 8 ماهه فعالیت وزارت صمت، مشهود است، کاهش شیب افزایش قیمت کالاهای اساسی است. از جمله کالاهایی که کاهش قیمت را تجربه کردند، برنج تایلندی و گوشت گوسفندی است و از طرفی رشد قیمت در مورد برنج پاکستانی، شکر سفید، گوشت گوساله کمتر از 2 درصد بوده است.

با توجه به این گزارش باید عنوان کرد که شاهد سیگنال‌های افزایش تولید، رشد صادرات و افزایش واردات مواد اولیه تولید هستیم. لذا همانگونه که کارشناسان پیش‌بینی کردند، اقتصاد ایران در ماه‌های آتی به ثبات نزدیک می‌شود و مردم با کمترین مشکل می‌توانند نسبت به خرید کالاهای اساسی اقدام کنند.

---
کپی