اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

قدم‌هایی برای انتفاع هنر و هنرمندان

قدم‌هایی برای انتفاع هنر و هنرمندان
سیدمجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر

تعامل کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد در باب اقتصاد فرهنگ و هنر اتفاق مبارکی است که این امیدواری را بیش از پیش ایجاد می‌کند که بتوان قدم‌های مهمی در این زمینه برداشت.

روزنامه ایران/ این موضوع با توجه به آن‌که یکی از سرفصل‌های اصلی دولت سیزدهم و به تبع آن برنامه وزیر ارشاد است، ایجاب می‌کند که همه مجموعه‌هایی که بتوانند در ریل‌گذاری و تسهیلگری این مهم و برای رسیدن به این هدف، مجموعه وزارت ارشاد را همراهی کنند پا به میدان بگذارند و همگی در کنار هم، چنین موضوع مهم و اولویت‌داری را به سر منزل مقصود برسانند.

بدیهی‌ است که در این بستر، یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین قسمت‌ها، حضور قانون‌گذاران است که به دلیل همین اهمیت، نشستی در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و مسائل، مشکلات، آسیب‌ها و چالش‌های این بخش مورد تعامل و گفت‌وگو قرار گرفت که ضمن بررسی این مسائل، نحوه ورود مجلس به این حوزه نیز مورد تبادل و گفت‌وگو قرار گرفت.

بی‌هیچ تعارفی باید گفت که مباحث مطرح شده در این نشست، مهم و اساسی بود و بحث‌های خوبی نیز پیرامون‌شان شکل گرفت که یکی از این بحث‌ها ترمیم زیرساخت‌های بخش‌ خصوصی و مانع‌زدایی از فعالیت‌های آنها بود. در حضور معاونان سازمان برنامه و بودجه، بحث تسهیلات برای تولید‌کنندگان مورد بررسی قرار گرفت و خط تولید آثار و محصولات فرهنگی زیرذره‌بین‌ قرار گرفت تا بتوان حمایت‌های بیشتری از این حوزه با پای کارآوردن بانک‌های عامل و اعطای تسهیلات برای ارتقای کمی و کیفی این زیرساخت‌ها مورد توجه جدی و البته عملیاتی قرار بگیرد و همگی اینها هم در بخش بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. مجموعه مجلس، از باب قانون‌گذاری و تسهیلگری و حذف موانع پیش‌‌روی اقتصاد فرهنگ و هنر بسیار می‌تواند عاملی تعیین‌کننده و اثرگذار باشد و هر چه این نزدیکی میان مجلس و وزارت‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دست‌اندرکاران بیشتر شود، امیدواری‌ها برای ارتقا و بهبود وضع اقتصاد در حوزه فرهنگ و هنر بیشتر خواهد شد.

در نظر داشته باشیم که در نهایت، هنرمندان ما هم از این بخش منتفع خواهند شد و به‌ عنوان مثال وقتی تعداد سینماها و صندلی‌ سالن‌های سینما افزایش پیدا کند اکران‌ها بیشتر خواهد شد و تولید بالاتر خواهد رفت و قطعاً هنرمندان هم از این منظر، بیشتر از گذشته نفع خواهند برد. نکته دیگر اینکه کرونا متأسفانه آسیب‌های بسیاری به حوزه فرهنگ و هنر و هنرمندان ما وارد کرد که تلاش دولت سیزدهم از همان آغاز کار حمایت و جبران زیان این بخش از جامعه بود و برای این کار هم بسته‌های مختلفی را تعریف کرد که بخشی‌ از آنها اجرا شد و بخشی دیگر بزودی اجرا می‌شود. تمام تلاش ما باید این باشد که هنرمندان و فرهنگیان کشور که متحمل گرفتاری‌های بسیاری در این دوره شدند دوباره بتوانند مثل گذشته کار خود را از سر بگیرند. دولت و مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با  تمام محدودیت‌هایی که در بحث منابع مالی دارند از این موضوع لحظه‌ای غافل نشده و تلاش داریم این حمایت‌ها روزبه‌روز بیشتر و بهتر شود.

کپی