اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

مومیایی فرعون 3500 ساله مصری باز شد

مومیایی فرعون 3500 ساله مصری باز شد
آرزوکیهان

دانشمندان قاهره مومیایی 3500 ساله فرعون مصری را به صورت دیجیتالی «باز» کردند و جزئیات مومیایی فاش شد.

به گزارش ایران آنلاین، محققان قاهره مصر پس از سالها مومیایی 3500 ساله فرعون را بازگشایی کردند تا جزئیات دقیق آن را دریابند.


"سلیم سحر"، رادیولوژیست در این باره ، گفت : فرعون چانه ای باریک، بینی کوچک و موهای مجعد داشته که از نظر فیزیکی شبیه پدرش بوده است. شاید برای کسی که حدود 3500 سال پیش می‌زیست، شگفت‌آور باشد، او همچنین دندان‌های بسیار خوبی دارد.


سلیم در مورد جسد مومیایی شده فرعون "آمنهوتپ اول "صحبت می کند، یک پادشاه جنگجو که همواره مومیایی اش معمایی عجیب برای باستان شناسان بوده است.


سلیم، استاد رادیولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه قاهره، بخشی از تیمی است که Amenhotep I را نه به صورت فیزیکی بلکه دیجیتالی با موفقیت باز کرده  و می گوید نتایج با استفاده از فناوری اسکن توموگرافی کامپیوتری سه بعدی (CT) بی سابقه و جذاب است. آنها جزئیاتی در مورد ظاهرفرعون  و جواهرات تجملاتی اش که با آن دفن شده بود ارائه می دهند.


سلیم گفت: «ما نشان می‌دهیم که "آمنهوتپ اول" هنگام مرگ تقریباً 35 سال داشت. قدش 169 سانتی متر بود و  دندان های خوبی داشته است. او در بسته بندی خود، 30 طلسم و یک کمربند طلایی منحصر به فرد با مهره های طلا به سر داشت.


سلیم نویسنده اصلی مطالعه ای است که روز سه شنبه در مجله Frontiers in Medicine منتشر شد اضافه می کند :واقعیت که دندان های او بسیار خوب بودند، گواهی بر این  است که روند مومیایی کردن چقدر "شگفت انگیز" بوده. با مومیایی حتی استخوان های ریز داخل گوش نیز حفظ شده اند. بسیاری از مومیایی های سلطنتی دندان های بدی داشتند، اما آمنهوتپ دندان های سالمی داشت.


آمنهوتپ اول دومین پادشاه سلسله هجدهم بود و پس از مرگ پدرش "احموس اول "بر تخت سلطنت نشست. او حدود 21 سال بین سال های 1525 تا 1504 قبل از میلاد بر مصر حکومت کرد.
معنی نام او "آمون راضی است". به نظر می رسد که او دارای یک سلطنت مسالمت آمیز بوده که به او اجازه می داد تا بر سازمان اداری و ساخت معابد تمرکز کرده و مادرش نیز در این راه به او کمک کرده است.

انتهای پیام/

کپی