اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
یک نمونه ناموزون؛ منطقه 22

برج‌های لوکس و فقر سرانه‌های شهری!

برج‌های لوکس و فقر سرانه‌های شهری!
گروه اجتماعی

شهردار منطقه 22 می‌گوید با افزایش فقر و سرقت در مناطق مختلف حتی اگر 5 پاسگاه نیروی انتظامی هم ساخته شود، جوابگوی نیاز مردم نیست.

روزنامه ایران/ ساکنان منطقه 22 تهران که در این گزارش به‌عنوان یک نمونه مورد ارزیابی قرار گرفته، گلایه‌های زیادی از نبود کیفیت زندگی در این منطقه دارند. ساکنان این منطقه می‌گویند در یک مورد برای ثبت‌نام فرزندشان در مدرسه به ناچار باید کیلومترها دورتر به مناطق همجوار(5 و 2) بروند و از این نظر متحمل هزینه‌های زیادی می‌شوند و اتفاقاً چون وضعیت امنیت بویژه در شب ‌ها خوب نیست، در برخی محدوده‌ها بعد از ساعت خاصی از خانه خارج نمی‌شوند.

وحیدرضا انارکی محمدی، شهردار منطقه 22 اما در پاسخ به این گلایه‌ها یک جواب روشن می‌دهد: «نبود مدیریت یکپارچه شهری موجب شده تا مردم در مواجهه با مشکلات ندانند چه باید بکنند و از چه کسی یا نهاد و سازمانی کار بخواهند. اگر سرانه آموزشی پایین است یا مثلاً یک خیابان دوبار آسفالت می‌شود معلوم نیست متولی چه کسی است و این زمانی بدتر می‌شود که ما درگیر یک بحران بزرگ مثل زلزله شویم.»

او البته در پاسخ به کمبود برخی سرانه‌ها به افزایش دو برابری جمعیت منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید: «جمعیت منطقه 22 طی 10 سال از 80 هزار نفر به 210 هزار نفر افزایش یافته و این درحالی است که در مناطق هسته‌ای شهر ما حتی شاهد کاهش جمعیت بوده‌ایم. اگر بخواهیم سرانه فضای سبز را در نظر بگیریم ما 70 برابر بالاتریم، اما در مقابل در سرانه آموزشی بشدت فقیریم. یا سرانه بهداشت و درمان ما در مقایسه با منطقه 2 و 11 خوب نیست، اما دو بیمارستان در دست ساخت داریم که در چند سال آینده می‌توانیم سرانه‌مان را بهبود ببخشیم. با این همه بزرگترین چالش ما در منطقه، فاضلاب است. هم اکنون فقط 30 درصد فاضلاب کشیده شده و در برخی معابر فاضلاب رها شده است که شما چنین چیزی در هیچ منطقه‌ای نمی‌بینید. بنابراین باید سریعاً شبکه فاضلاب کشیده شود.»

چرا نرخ زمین و ملک در منطقه 22 چندین برابر شده اما کیفیت زندگی همچنان پایین است؟ «شهردار منطقه می‌گوید که نرخ مسکن در برخی برج‌های لوکس از بعضی مناطق شمالی تهران هم بالاتر است اما در برج‌های معمولی‌تر و واحدهای مسکونی وضعیت فرق می‌کند. «نوسان نرخ البته اجازه نمی‌دهد محمدی عدد ثابتی را اعلام کند.» با این حال او تأکید دارد همه استانداردها، آیین نامه‌های ساختمان و نکات فنی در سازه‌ها رعایت شده است و البته با اجرای طرح تفصیلی هوشمند در 3-4 سال اخیر هیچ طبقه اضافی خارج از طرح ساخته نشده است.

اما اینکه سرانه‌ها با بارگذاری منطقه هماهنگ نیست، به گفته شهردارمنطقه مربوط به پروژه هایی است که توجیه اقتصادی ندارد. بنابراین باید پرسید که آیا ساخت یک مدرسه توجیه اقتصادی نداشته است؟! و چرا منطقه‌ای که 15 کیلومتر طول و 55 کیلومتر اتوبان دارد باید فقط دو کلانتری داشته باشد؟! اگرچه محمدی می‌گوید با افزایش فقر و سرقت در مناطق مختلف حتی اگر 5 پاسگاه نیروی انتظامی هم ساخته شود، جوابگوی نیاز مردم نیست.

هم اکنون با توجه به نظرسنجی از جمله شورایاری‌ها، سرانه آموزشی حدود 90 درصد، فضای سبز بیش از 70 درصد، پاسگاه نیروی انتظامی 50 درصد، دسترسی به حمل‌ونقل عمومی حدود 80 درصد و آتش‌نشانی در منطقه 60 درصد تأمین شده است که اگر کمبودی احساس می‌شود به‌دلیل پراکندگی سرانه هاست. متوسط هزینه خرید مسکن در پروژه‌های انبوه‌سازی حدود 35 میلیون تومان و در شهرک‌ها و قطعات 3 طبقه حدود 50 میلیون تومان (متوسط) است. اجاره املاک نوساز ماهانه حدود 8 میلیون تومان و در انبوه سازها 15 میلیون تومان برآورد می‌شود. عوارض شهرداری (نوسازی و پسماند) برای هر شهروند متری 6 هزار تومان در سال است. شهروندان درواقع هزینه گزافی که پرداخت می‌کنند بابت خرید زمین و ساخت است که عمدتاً عاید مالک زمین و سازنده‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید:

شهر ناموزون!

تهران زیباست از بیرون نه از درون!

کپی